سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۷
عضو هیات علمی دانشگاه تهران:

عوامل ژئوپلتیکی نقش موثری در رشد منطقه دارد

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: عوامل ژئوپلتیکی نقش موثری در رشد منطقه دارد.
عوامل ژئوپلتیکی نقش موثری در رشد منطقه دارد
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از ایسنا، غلام حیدر ابراهیم بای سلامی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و مدیرعامل شرکت رفاه و گردشگری تامین اجتماعی امروز 28 فروردین جاری در دهمین کنگره انجمن ژئوپلیتیک و همایش ملی جغرافیا و مناطق مرزی ایران- بیرجند، گفت: باید از ژئوپلتیک برای تقویت خود ژئوپلتیک استفاده شود.
وی با اشاره به اینکه  بیرجند در بن بست تاریخی و حصار آهنین بدون نفوذ قرار دارد، افزود: بسیاری از شهرها نمی‌توانند از حصار زئوپلتیک خلاص شوند.
وی تصریح کرد: ژئوپلتیک با رویکردهای سیاسی نقش موثری درعقب ماندگی یا رشد منطقه داشته و در زیرساخت‌های استان بحث راه آهن، فرودگاه و گردشگری باید جدی گرفته شود.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: از پتانسیل خراسان جنوبی در کشاورزی و محصولاتی از جمله زرشک و زعفران و عناب باید استفاده درست شود.
ابراهیم بای سلامی ادامه داد: تامین آب برای منطقه تقریبا محال است، چرا که انتقال آب بسیار گران تمام خواهد شد. 
وی با بیان اینکه ژئوپلتیک به توانمندی انسان‌ها می پردازد، گفت: دانشگاه باید پایان نامه دانشجویان را  با موارد عملی و متناسب بامقتضیات پیش ببرد.
مرتضی صفدری‌زاده مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بیرجند نیز اظهارکرد: توسعه پایدار یکی از مقوله‌های منطقه ویژه اقتصادی است.
وی افزود: خراسان جنوبی از ظرفیت منطقه ویژه اقتصادی برخوردار بوده که در مرز ماهیرود دستاوردهای خوبی برای استان کسب کرده است.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بیرجند تصریح کرد: امروز موقعیت خوبی در تجارت با افغاستان برای بیرجند به وجود آمده که صادرات بیش از ۵۰ درصد کالاهای ایران از مرز میل ۷۸ انجام می‌شود که در بحث اشتعال و درآمد استان مفید است. 
 

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۳۹۶۸
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , کنگره , اقتصاد , گردشگری