پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۸
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی:

‌شپشک سفید به ۹۵ هزار هکتار از تاغ‌زارهای خراسان جنوبی حمله کرد

مدیرکل منابع طبیعی خراسان جنوبی شیوع آفت شپشک سفید تاغزار را از عوامل تأثیرگذار بر افزایش بیابان‌زایی دانست و گفت: ۹۵ هزار هکتار از تاغزارهای استان آلوده به شپشک سفید است و ۳۵ هزار هکتار شرایط سختی دارد.
‌شپشک سفید به ۹۵ هزار هکتار از تاغ‌زارهای خراسان جنوبی حمله کرد
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از تسنیم، علیرضا نصرآبادی صبح امروز در نشست خبری اظهار داشت: حدود 96.5 درصد از کل مساحت استان خراسان جنوبی را عرصه‌های طبیعی در بر می‌گیرد که در قالب حوزه‌های آبخیز با رویکرد جامع و سیستمیک مدیریت می‌شود.
وی افزود: این استان با قرار داشتن بر روی کمربند خشک و نیمه خشک نیمکره شمالی، دارای ذخایر منابع آبی بسیار ضعیف و نزولات جوی کم، تبخیر سالیانه بسیار شدید و میزان پوشش گیاهی اندک است.
مدیرکل منابع طبیعی خراسان جنوبی بیان کرد: این شرایط موجب شده که از کل عرصه‌های طبیعی استان 36 درصد را عرصه‌های بیابانی و 50 درصد را مراتع کم تراکم بیابانی تشکیل دهد.
نصرآبادی با اشاره به محدودیت‌های مناطق بیابانی استان تصریح کرد: منابع آبی محدود و برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی، خشکسالی‌های متمادی و کاهش بیوماس در سطح عرصه‌های طبیعی، وزش بادهای فرساینده از جمله باد 120 روزه سیستان در اکثر نقاط استان و بروز پدیده گرد و غبار به ویژه در فصل تابستان، خاک با حاصلخیزی کم و پوشش گیاهی ضعیف و استفاده نکردن از روش‌های جدید برای مدیریت و حفاظت خاک در اراضی کشاورزی از جمله این محدودیت‌ها به شمار می‌رود.
وی به سیاست‌ها و استراتژی بیابان‌زدایی در استان اشاره کرد و گفت: تعیین فاکتورهای موثر در بیابان‌زایی و تعیین سطوح فعالیت‌ها و برنامه‌های اجرایی برای مبارزه با بیابان‌زایی و کاهش اثرات خشکی، توسعه برنامه‌های پایدار برای مقابله با پدیده بیابان‌زایی، تهیه و اجرای طرح‌های مدیریت جنگل‌های مناطق بیابانی، تغییر در روش‌های اجرای سنتی و استفاده از گونه‌های متنوع به ویژه گونه‌های بومی و مقاوم به خشکی و شوری در عملیات تثبیت شن‌های روان و توجه به جذب تسهیلات بانکی، تسهیل در ورود سرمایه و دانش و تقویت نقش مردم و بهره‌برداران در احیای مناطق بیابانی از جمله این سیاست‌ها است.
مدیرکل منابع طبیعی خراسان جنوبی به اقدامات انجام‌شده در راستای بیابان‌زدایی اشاره کرد و افزود: مطالعات عرصه‌های بیابانی در سال 68 در زیرکوه اتفاق افتاد و این مطالعات اکنون تمام استان را در قالب طرح جامع مبارزه با بیابانزایی پوشش می‌دهد.
نصرآبادی با بیان اینکه سابقه 42 ساله اجرای عملیات بیابانزایی را در استان داریم اظهار داشت: این مطالعات در مساحت یک میلیون و 700 هزار هکتار در قالب 27 طرح بیابان‌زدایی انجام شده است.
وی با بیان اینکه با ایجاد پروژه‌های جدید ترسیب کربن سربیشه اهداف این طرح گسترده‌تر شد افزود: اجرای عملیات بیابان‌زدایی، اجرای پروژه‌های بین‌المللی ترسیب کربن در نهبندان و اجرای طرح‌های مختلف بیابان‌زدایی از دیگر اقدامات انجام‌ شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان اینکه امسال سوم تیرماه میزبان نماینده فائو برای بازدید از طرح‌های ترسیب کربن خواهیم بود گفت: سال 96 نهایت همکاری را برای واگذاری اراضی به معادن داشتیم و در این راستا پاسخ 70 درصد استعلامات معدن در سال گذشته و 3 ماهه امسال مثبت بوده است.
نصرآبادی 27 خرداد ماه را روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی عنوان کرد و یادآور شد: شعار این روز "سرزمین ارزشمند است، بیایید برای حفظ و احیای آن سرمایه گذاری کنیم" است.
وی با بیان اینکه 3 معضل اساسی که بشر با آن مواجه است تخریب سرزمین و کمبود آب و تغییرات اقلیم است و در این راستا تخریب سرزمین باعث افزایش مهاجرت شده و معضلاتی را به وجود می‌آورد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه یک چهارم وسعت دنیا را بیابان تشکیل می‌دهد افزود: خراسان جنوبی به لحاظ سایر مناطق از شرایط بحرانی‌تری برخوردار است.
نصرآبادی از وجود 28 کانون بنیادی فرسایش بادی در سطح استان خبر داد و اظهار داشت: این کانون‌ها در تمام سطح استان پراکنده هستند و یک میلیون و 300 هزار هکتار از عرصه‌های استان را پوشش می‌دهند.
وی خاطرنشان کرد: تداوم 19 ساله خشکسالی از جمله موارد تأثیرگذار بر افزایش بیابان است و این خشکسالی تا 30 سال آینده تشدید می‌‌شود و باعث ضعف مراتع و کاهش پوشش گیاهی می‌شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: بادهای 120 روزه سیستان نیز به سبب تغییرات اقلیم تبدیل به بادهای 180 روزه شده که در این پدیده می‌تواند تاثیرگذار باشد و باعث افزایش تبخیر رطوبت از سطح زمین می‌شود.
نصرآبادی شیوع آفت شپشک سفید تاغ را یکی دیگر از موارد تأثیرگذار بر افزایش بیابان‌زایی دانست و یادآور شد: 820 هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی استان را تاغزارهای تشکیل می‌دهند که از این میزان 95 هزار هکتار آلوده به شپشک سفید و 35 هزار هکتار شرایط سختی دارد.
وی ماسه‌های روان و گرد و غبار را پدیده‌ای مستمر بر افزایش بیابان عنوان و تصریح کرد:  پوشش گیاهی باعث جلوگیری از تبخیر و حضور ماسه‌های روان شده و هر بوته نقش یک سد طبیعی در مهار روان آب‌ها را دارد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان اینکه در بحث صنایع و استقرار انرژی‌های نو تا حد امکان زمین واگذار شده است و هیچ محدودیتی نداریم گفت: همچنین خارج شدن آهن پلاسری( خرد) در کل استان ممنوع شده است.


انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۵۴۳۴
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , بیابان‌زدایی , منابع طبیعی