پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۸
طی امسال؛

کاهش 5 درصدی سطح زیرکشت گندم در خراسان جنوبی

سطح زیرکشت گندم در خراسان جنوبی امسال 5 درصد کاهش یافت.
کاهش 5 درصدی سطح زیرکشت گندم در خراسان جنوبی
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ولی پورمطلق رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: سطح زیرکشت گندم در سال زراعی جاری ۲۱ هزار هکتار است که  از این سطح ۱۹ هزار و ۹۰۰ هکتار سبز شده است.
وی افزود: از دلایل کاهش مقدار تولید گندم در سال جاری به کاهش نزولات جوی، افزایش دما، کاهش رطوبت نسبی در سطح استان، افزایش تبخیر و تعرق، افزایش مدت ساعات آفتابی ماهیانه و افزایش تعداد روز‌های یخبندان در استان بوده است.
ولی پورمطلق اظهار کرد: عوامل دیگری از جمله افزایش رغبت کشاورزان به کاشت محصولات باغی به دلیل صرفه اقتصادی بیشتر، کاهش کمی و کیفی منابع آبی ناشی از بروز خشکسالی‌های متوالی، اعلام دیرهنگام قیمت تضمینی محصول در سال جاری، هجوم آفات و بیماری‌ها با توجه به بروز خشک‌سالی‌ها و فقر مراتع نیز بر کاهش سطح زیر کاشت محصولات زراعی به طور اعم و بویژه گندم تأثیرگذار بوده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بیان کرد: با وجود کاهش مقدار تولید گندم، بالغ بر هزار و ۸۰ تن گندم از کشاورزان خراسان جنوبی خریداری شد که تاکنون ۵۶۲ تن از این مقدار خرید تضمینی در سامانه ثبت شده است.
وی تصریح کرد:  امسال شاهد موافقت دولت برای پرداخت کرایه حمل مستقیم به کشاورز هستیم که این مهم از طرفی سبب صرفه جویی در هزینه‌ها و از طرفی مشوقی برای کشاورزان برای فروش محصول به صورت تضمینی خواهد بود.
ولی پورمطلق با اشاره به اینکه ۲۲ مرکز خرید در استان گندم مازاد بر نیاز را از کشاورزان خریداری می‌کنند گفت: در حال حاضر یک پنجم مصرف گندم استان در داخل تولید می‌شود.


انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۵۴۵۲
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , گندم , جهاد کشاورزی