جمعه ۲۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۱
مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی:

فریادهای آمریکا نشان‌دهنده قدرت جمهوری اسلامی است/ حادثه مسجد گوهرشاد؛ یک حماسه غریب و مهجور است

مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با بیان اینکه باید به استکبار و استعمارگران حق داد که از امروز اینگونه از دست جمهوری اسلامی به زوزه کشیدن بیافتد، گفت: فریادهای آمریکا و غربی‌ها نشان‌دهنده قدرت و به ثمر نشستن فداکاری‌های ملت ایران است.
فریادهای آمریکا نشان‌دهنده قدرت جمهوری اسلامی است/ حادثه مسجد گوهرشاد؛ یک حماسه غریب و مهجور است
 
به گزارش گروه سیاسی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، وحید جلیلی ظهر امروز در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهر بیرجند، اظهار داشت: خانواده‌های شهدا نشان می‌دهند که در جامعه دینی و انقلابی ایران خانواده‌های متدین، فداکار و شهیدپرور وجود دارند که شجره طیبه شهادت را از برکت خون خود بهره‌مند می‌کنند.
وی با یادآوری اینکه باید به استکبار و استعمارگران حق داد که از امروز اینگونه از دست جمهوری اسلامی به زوزه کشیدن بیافتد، عنوان داشت: در گذشته کار به جایی رسیده بود که جمهوری اسلامی بر سر حداقل‌ها با آمریکا درگیر بود اما امروزه بر سر قله‌ها و حداکثرها درگیر هستیم و می‌خواهیم بگوییم که می‌خواهیم جزو کشورهای برتر دنیا در زمینه هسته‌ای، نانوتکنولوژی، موشکی، پرتاب ماهواره، زیست‌فناوری و غیره باشیم و مشخص است استکباری که خاطرات شیرینی از گذشته ذلت‌بار سلطنتی در ایران داشته به غیظ بیاید.
فریادهای آمریکا، انگلیس و غربی‌ها؛ نشان‌دهنده قدرت جمهوری اسلامی
مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی فریادهای آمریکا، انگلیس و غربی‌ها را نشان‌دهنده قدرت جمهوری و به ثمر نشستن فداکاری‌های فرزندان ملت ایران دانست و به اتفاقاتی که ظرف یک سال اخیر در منطقه رخ داده اشاره و اضافه کرد: در طول یک سال گذشته پیروزی‌های متعددی به دست آوردیم که گاهی اوقات برای هر کدام باید کمتر از ده سال صبر می‌کردیم، این در حالی است که طرف ایران تمام کشورهای دنیا است و خوشبختانه کشور ایران توانست در عرض مدت کوتاه در چالش‌های منطقه‌ای وارد و به پیروزی رسید.
جلیلی ماجرای داعش، کودتای یمن و تجزیه کردستان را از اقدامات دشمنان ذکر کرد و توضیح داد: در ماجرای تجزیه کردستان اگر موفق می‌شدند یک دومینوی تازه‌ای در منطقه راه می‌افتاد که با ورود ایران ماجرا ختم و استکبار شکست می‌خورد.
وی به حادثه مسجد گوهرشاد در 21 تیرماه 1314 هجری شمسی در کنار حرم مطهر رضوی اشاره کرد و گفت: در مسجد گوهرشاد فاجعه‌ای به وقوع پیوست که امروز قریب به 83 سال از وقوع آن می‌گذرد.
حادثه مسجد گوهرشاد؛ یک قیام غریب و مهجور
مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی اعلام کرد: متأسفانه علی‌رغم گذشت بیش از 80 سال از این واقعه و حدود 40 سال از انقلاب اسلامی همچنان این قیام یک قیام غریب، یک حماسه مظلوم و مهجور است و به جرأت می‌توان گفت که اکثریت مردم ایران از ابعاد این حماسه بی‌اطلاع هستند.
جلیلی با تأکید بر اینکه حادثه مسجد گوهرشاد را می‌توان یکی از ریشه‌های اصلی انقلاب اسلامی دانست، بیان داشت: لازم است برای تحلیل شرایط امروز جامعه به تاریخ خود نگاه جدی‌تری بیاندازیم و یکی از نقاطی که حرف‌های برای گفتن دارد همین حادثه مسجد گوهرشاد است.
وی حادثه مسجد گوهرشاد را از جنایات بی‌نظیر رضاخان دانست و با ابراز تأسف از اینکه وی به صغیر و کبیر رحم نکرد، توضیح داد: رضاخان توده‌های مردم که حاضر نبودند چارقد از سر زنان بکشند و کلاه شاپو به سر کنند را به رگبار بست و کشته‌ها و زنده‌های آن‌ها را در قالب گروه‌های دسته‌جمعی در خاک دفن کرد.
ابراز تأسف از عدم تبیین جنایات رضاخان/ لزوم تبیین واقعیت‌های تاریخی
مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی از عدم تبیین جنایات رضاخان ابراز تأسف کرد و گفت: باعث شرمساری است که عده‌ای جاهل و اراذل‌ و اوباش برای چنین موجودی که خوی حیوانی دارد و از آدم کشی لذت می‌برد فریاد «رضاخان روحت شاد» سر دهند و این اقدام یعنی جنگ نرم و عوض شدن جای شهید و جلاد.
جلیلی با تأکید بر اینکه باید واقعیت‌های تاریخی را تبیین کنیم، بیان داشت: اسناد هشت سال دفاع مقدس ایران برای دفاع از فرهنگ ایرانی اسلامی از ابتدای سال 1314 تا اواخر سال 1320 بسیار زیاد است و طی این مدت ملت یک دفاع مقدس سراسری را برای دفاع از حجاب و دین سامان دادند.
رضاخان؛ عنصر پست و دون‌پایه
مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی رضاخان را یک عنصر پست و دون‌پایه‌ای معرفی کرد که با حمایت انگلیسی‌ها در ایران تا پادشاهی ارتقا پیدا کرد و به ماجرای مسجد گوهرشاد اشاره کرد و توضیح داد: ویترینی از شخصیت، رویکردها و رفتارهای عنصری به نام رضاخان در این واقعه به چشم می‌خورد که تمام ویژگی‌های این انسان را نشان می‌دهد.
جلیلی به جنایات رضاخان در کشور اشاره و با یادآوری اینکه رضاخان در دوره سلطنت خود جنایاتی مرتکب شد که حتی مغول‌ها در حمله به ایران مرتکب نشدند، اضافه کرد: در بسیاری از غارت‌هایی که توجه دشمنان خارجی در خراسان انجام شد حرمت حرم رضوی را نگه داشتند ولی رضاخان در یک شب صدها نفر را در کنار حرم امام رضا(ع) به خاک و خون کشید.
تشریح ماجرای مسجد گوهرشاد
وی ماجرای مسجد گوهرشاد را اینگونه تشریح کرد: غرب‌زده‌ها و اربابان آن‌ها اراده کرده بودند که سبک زندگی ایرانی اسلامی را از کشور بگیرند و زمزمه‌های کشف حجاب درگرفته بود لذا کم‌کم اقدامات مقدماتی آغاز شد و در یکی از اقدامات در حضور وزیر معارف زمان (علی‌اصغر خان حکمت) در یکی از دبیرستان‌های دخترانه در شیراز به دختران گفتند کشف حجاب کنید و در حضور وزیر وقت برقصید.
مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی ادامه داد: خبر این اقدام همانند بمب در جامعه آن روز ایران پیچید و عالم بزرگ آن روز سید حسین قمی با مشورت علما عزم را جزم کرد که به تهران برود و حساسیت‌های جامعه دینی را به گوش رضاخان برسانند که به‌محض ورود به تهران دستگیر شد و مردم و علما در راستای اعتراض به این اقدام در مسجد گوهرشاد تجمع و اقدام به سخنرانی کردند.
جلیلی مطرح کرد: یکی از پرشورترین‌ها در آن روز روحانی جوانی به نام محمدتقی بهلول گنابادی بود که مردم را تهییج کرد و تحصن مردم حدود دو تا سه روز در مسجد ادامه یافت تا اینکه به دستور رضاخان در ساعت 12 شب 21 تیرماه درب‌های مسجد بسته و مسلسل‌ها در پشت‌بام مسجد کار گذاشته شد و مردم به رگبار بسته شدند.


انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۶۲۹۰
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , نماز جمعه , مسجد گوهرشاد