شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۸
مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی خبرداد:

آیین « زرده به در » شهرستان درمیان ثبت ملی شد

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: آیین « زرده به در» در روستای مسک شهرستان درمیان، تیرماه 97 در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس ثبت شد.
آیین « زرده به در » شهرستان درمیان ثبت ملی شد
 
به گزارش گروه فرهنگی خراسان‌تایم به نقل از ایرنا، سیداحمد برآبادی روز شنبه افزود: مراسم زرده به در، از جمله آیین های مربوط به تولید گندم است.
در روستای مسک شهرستان درمیان، برای برطرف کردن آفت زرده گندم (زنگ گندم) مراسمی را در خرداد ماه اجرا می کنند که از آن به « زرده به در» یاد می شود.
وی ادامه داد: بیماری زرده گندم، یک بیماری قارچی است که با شروع بارندگی های بهاره و بالا رفتن رطوبت و دما در مزارع گندم به ویژه در مناطقی که گندم ها عارضه ور و خوابیدگی داشته باشند و بذر محلی گندم هم کشت شده باشد، شیوع پیدا می‌کند.
وی اظهار داشت: برای اجرای این مراسم تعدادی از زنان روستا لباس و یا شالی زرد پوشیده و با خواندن اشعار زرده زرده و همراه با نواختن دایره و طبل، شادی کنان دور مزرعه گندم آفت زده می چرخند و در ادامه مسیر، کشاورز آبیار را داخل جوی و یا استخر آب می اندازند.
بر آبادی اضافه کرد: مرحله پایانی مراسم در مزار بیچه روستای مسک است که با خواندن دعا و نیایش انجام می شود.
وی تصریح کرد: از ویژگی های این آیین و مراسم سنتی می توان به منحصر به فرد بودن اجرای آن تنها در روستای مسک شهرستان درمیان اشاره کرد.
وی در ادامه افزود: این مراسم، که شادی و نشاط آور است با باورهای اسطوره ای منطقه ارتباط دارد و ایجاد همبستگی بین تمامی زنان و بانوان روستا و نوع پوشش آنها به همراه موسیقی محلی دایره نوازی در اجرای این آیین برای دفع آفات از دیگر نکات برجسته این مراسم است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۷۲۲۳
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , میراث فرهنگی , گردشگری