يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۱
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی خبر داد

تحقق ۲۳۶ درصد تعهد خراسان‌جنوبی در مشاغل خانگی/ نرخ بیکاری استان در بهار امسال ۱۱.۵ درصد اعلام شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه تعهد صدور مجوزهای مشاغل خانگی در استان در سال جاری ۱۹۵ مجوز بوده که تاکنون ۴۶۱ مجوز مشاغل خانگی در استان صادر شده و تاکنون درصد تحقق تعهد استان در این زمینه ۲۳۶ درصد بوده است
تحقق ۲۳۶ درصد تعهد خراسان‌جنوبی در مشاغل خانگی/ نرخ بیکاری استان در بهار امسال ۱۱.۵ درصد اعلام شد
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، عباس رکنی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مأموریت و وظیفه مهم اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی صیانت از نیروی کار با تأکید بر بهره‌وری، ارتقاء شاخص‌های فرهنگی کارگران، تثبیت مشاغل موجود، حفظ، گسترش و ترویج تعاونی‌ها در بخش تعاون و دبیری کارگروه اشتغال و رصد اشتغال در استان است.
وی با اشاره به اینکه در بخش مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی در سال جاری در سطح استان 580 نفر پیش‌بینی شده است، تصریح کرد: تاکنون 262 کارآموز واجد شرایط در استان در راستای این طرح در 133 واحد پذیرنده  ثبت‌نام کرده‌اند.
تحقق 236 درصد تعهد خراسان‌جنوبی در صدور مجوزهای مشاغل خانگی
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی ادامه داد: در این بازه زمانی 45 درصد از تعهد استان در این طرح محقق شده است.
رکنی با بیان اینکه تعهد صدور مجوزهای مشاغل خانگی در استان در سال جاری 195 مجوز بوده که تاکنون 461 مجوز مشاغل خانگی در استان صادر شده و تاکنون درصد تحقق تعهد استان در این زمینه 236 درصد بوده است، افزود: از مجموع مجوزهای صادر شده در بخش مشاغل خانگی در استان 386 مجوز مستقل و 75 مجوز پشتیبان بوده است.
وی از ابلاغ 20 میلیارد تومان تسهیلات در بخش مشاغل خانگی در سال جاری در سطح استان خبر داد و اضافه کرد: می‌توانیم وام‌هایی تا سقف 75 میلیون تومان به واجدان شرایط با نرخ 4 درصد پرداخت کنیم.
جذب سرمایه‌گذار از سیاست‌های اصلی اداره تعاون خراسان‌جنوبی است
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی به تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری اشاره کرد و یادآور شد: در این زمینه میزان 133 میلیارد تومان به استان ابلاغ شده که از این میزان تاکنون حدود 90 میلیارد تومان با بانک‌های عامل انعقاد قرارداد صورت گرفته و مابقی در دست اقدام است.
رکنی اضافه کرد: یکی از سیاست‌های اداره تعاون در استان جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی بوده و از آنها برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف استقبال می‌شود.
وی با بیان اینکه تاکنون 6 هزار و 37 طرح در قالب 2 هزار و 100 میلیارد تومان در حوزه تسهیلات پایدار روستایی و عشایری در سامانه کارا در استان ثبت‌نام کرده‌اند، یادآور شد: طرح‌های در دست بررسی در کارگروه اشتغال استان 742 طرح به مبلغ بیش‌از 182 میلیارد تومان بوده و طرح‌هایی که تاکنون در کارگروه اشتغال استان مصوب و به بانک‌های عامل برای پرداخت تسهیلات معرفی شده‌اند یک‌هزار و 511 طرح با مبلغی حدود 568 میلیارد تومان و طرح‌هایی که با بانک انعقاد قرارداد شده 285 طرح به مبلغ حدود 90 میلیارد تومان بوده است.
کاهش نرخ بیکاری در خراسان‌جنوبی
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی ادامه داد: تسهیلاتی درخواستی تا سقف 6 میلیارد تومان در کارگروه استان تصمیم‌گیری و بیشتر از آن در کارگروه ملی تصمیم‌گیری می‌شود.
رکنی با اشاره به اینکه براساس آمار مرکز آمار ایران نرخ مشارکت اقتصادی در بهار 97 در استان 41.1 و نرخ بیکاری 8.5 بوده است، افزود: همچنین در زمستان 96 نرخ مشارکت اقتصادی در استان معادل 37.5 و نرخ بیکاری 10.6 و در بهار 97 نرخ مشارکت اقتصادی در استان 42.2 و نرخ بیکاری 11.5 بوده است.
وی تصریح کرد: براساس این آمار خوشبختانه نرخ بیکاری در استان در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.
مراجعه 1354 نفر به مراکز کاریابی خراسان‌جنوبی طی چهار ماهه سال جاری
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی تعداد شاغلین استان براساس آمار اخذشده نتایج نفوس و مسکن در سال 95 را 199 هزار و 48 نفر  و تعداد بیکاران را 27 هزار و 145 نفر و نرخ بیکاری را حدود 12 درصد دانست و گفت: براساس آمار اخذ شده از مراکز کاریابی استان در چهارماهه امسال تعداد جویندگان کار که به این مراکز مراجعه نموده‌اند یک‌هزار و 354 نفر بوده‌اند که از این تعداد 67 درصد دارای مهارت و 33 درصد فاقد هر گونه مهارتی بوده‌اند.
رکنی با بیان اینکه در حال حاضر یک‌هزار و 49 تعاونی در استان فعال هستند، گفت: در این تعاونی‌ها 516 هزار و 972 مرد و 68 هزار زن عضویت دارند و 542 تعاونی در بخش خدمات، 320 تعاونی در بخش صنعت، معدن و ساختمان و 187 تعاونی در بخش کشاورزی فعالیت دارند.
وی اضافه کرد: برنامه امسال اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش تعاون، تشکیل 70 تعاونی بوده که در چهار ماهه امسال 25 تعاونی تشکیل شده است.
بهره‌مندی 7 تعاونی خراسان‌جنوبی از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه از نظر نظارت تمام آیتم‌ها اجرا و نظارت‌ها بر تعاونی‌ها دائمی است، یادآور شد: تاکنون 62 تعاونی در استان برای بهره‌مندی از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری در سامانه ثبت‌نام کرده و مبلغ درخواستی آن‌ها 50 میلیارد تومان بوده که از این تعداد 49 تعاونی با مبلغ 39 میلیارد تومان درخواست تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند که تاکنون به هفت تعاونی مبلغ 4 میلیارد و و 700 میلیون تومان این تسهیلات پرداخت شده است.
رکنی با بیان اینکه در راستای حفظ صیانت از نیروی کار بازدیدهای ادواری و موردی برای رعایت مسائل ایمنی در محیط کار انجام می‌گیرد که در چهار ماهه امسال در این حوزه تعهد استان یک‌هزار و 550 مورد بازدید بوده که یک‌هزار و 614 مورد بازدید صورت گرفته و درصد تحقق تعهد 104 درصد بوده است، تصریح کرد: در چهار ماهه امسال 68 نفر از مسؤولان ایمنی آموزش دیده‌اند.
وی از کاهش 68 درصدی حوادث در محیط‌های کارگاهی در استان طی چهار ماهه امسال خبر داد و افزود: در چهار ماهه امسال تعداد حوادث در محیط‌های کارگاهی در استان هفت مورد بوده که در مدت مشابه سال گذشته این میزان 22 مورد بوده است.
ایجاد 265 تشکل کارگری و کارفرمایی در خراسان‌جنوبی طی چهار ماهه امسال
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی ادامه داد: همچنین تعداد حوادث فوتی در چهار ماهه امسال دو نفر و در مدت مشابه سال گذشته نیز همین میزان در استان بوده است.
رکنی با اشاره به اینکه در چهار ماهه امسال 265 تشکل کارگری و کارفرمایی در استان ایجاد شده است، یادآور شد: در این بخش شاهد 9 درصد رشد در استان نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده‌ایم.
وی از برقراری بیمه بیکاری برای 337 نفر در چهار ماهه امسال خبر داد و گفت: این تعداد در سال گذشته 324 نفر بوده‌اند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی ادامه داد: همچنین مجموع مقرری بگیران بیمه بیکاری در استان 980 نفر هستند.
رکنی در پایان به تعداد درخواست‌های واصله در چهار ماهه امسال اشاره و خاطرنشان کرد: در چهار ماهه امسال در استان 170 مورد درخواست واصله شده که این تعداد در مدت مشابه سال گذشته 209 مورد بوده  و دلیل کاهش 21 درصدی در این حوزه تکیه بر بحث مشاوره، راهنمایی کردن و حل و فصل شکایات بوده و همچنین در چهار ماهه امسال میزان 39 مورد آرای سازشی داشته‌ایم.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۷۲۳۰
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , اشتغال , مشاغل خانگی