دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۸
رئیس شورای شهر طبس:

طرح بازآفرینی در هسته مرکزی شهر طبس اجرا می‌شود

رئیس شورای شهر طبس گفت: طرح بازآفرینی هسته مرکزی شهر طبس با هدف ایجاد مرکز تجاری، تفریحی، گردشگری، رفع مشکلات ترافیکی و ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری اجرا می شود.
طرح بازآفرینی در هسته مرکزی شهر طبس اجرا می‌شود
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از ایرنا، محمود امینی یکشنبه شب در نشست خبری افزود: ایده شهرسازی که این طرح را تشکیل داده این است که هسته مرکزی شهر به مرکز فرهنگی، گردشگری، تجاری و تفریحی تبدیل شود.
وی ادامه داد: سکونت گاه‌ها، مناطق پیرامونی این هسته را تشکیل خواهند داد و ساکنین هسته مرکزی کم خواهند شد.
رئیس شورای شهر طبس بیان کرد: مسیرهای رفت و آمد اصلاح و کوتاه تر خواهد شد و مردم برای رسیدن به خدمات عمومی هزینه کمتری را متحمل خواهند شد.
وی ادامه داد: بر این اساس در نوروز 96 دور میدان مرکزی شهر مرمت شد هرچند که ممکن است ایراداتی در آن وجود داشته باشد اما باعث جاذبه شد و این باید بین میدان فانوس تا میدان پنجه علی توسعه پیدا کند.
امینی اظهار داشت: مشکلات مالی شهرداری طبس را نمی توان با مسکّن های موضعی برطرف کرد، بلکه نیاز به جراحی و بازنگری اساسی دارد.
وی یادآور شد: بازسازی شهر طبس پس از زلزله بدون یک کار کارشناسی بدون در نظر گرفتن اصول شهرسازی انجام شده است.
وی ادامه داد: در بافت مرکزی شهر طبس مشکلات ترافیکی وجود دارد و از طرفی شهر طبس روند رو به توسعه در موضوع گردشگری دارد و بهترین پتانسیل در شهر طبس این موضوع است.
رئیس شورای شهر طبس گفت: با اجرای این طرح، مشکلات ترافیکی مرکز شهر رفع خواهد شد و جاذبه گردشگری خاص در مرکز شهر به وجود خواهد آمد.
وی افزود: به دنبال آن، سرانه درآمد مردم بالا خواهد رفت و مشکلات شهرداری به طور اساسی و با یک جراحی بزرگ رفع می شود.
امینی درباره جزییات اجرای این طرح بیان کرد: طی اجرای طرح بازآفرینی هسته مرکزی شهر طبس، 80 ملک تملک خواهد شد که بیش از 60 مورد مسکونی و کمتر از 20 مورد املاک تجاری هستند.
وی تصریح کرد: با مالکین این زمین ها مذاکره شده و قیمت گذاری انجام گرفته و بخشی از آن نیز در حال انجام و برآورد اولیه ما از تملک آن زمین ها 22 میلیارد تومان است.
وی ادامه داد: در قسمت هایی از این طرح، «پیاده راه» در نظر گرفته شده است، در بخشی دیگر باید پارکینگ هایی ایجاد شود که در کوتاه ترین فاصله از هسته مرکزی باشد.
رئیس شورای شهر طبس افزود: راه های دسترسی نیز باید ایجاد شود و در این راستا خیابانی که به سمت میدان فانوس می آید تا کوچه قمریه با 24 متر عرض ادامه خواهد یافت.
وی بیان کرد: کوچه مجتهد نجفی 24 متری، کوچه شهید فرهمند 16 متری و کوچه 12 متری بازگ حدفاصل بهشتی شمالی تا خیابان نواب صفوی 16 متری خواهد شد.
امینی گفت: اینها راه های دسترسی است که یکی رفت و یکی برگشت، در دو طرف این طرح است و خیابان میارزه 24 متری خواهد شد و از حاشیه ارگ طبس دور خواهد زد و وارد 24 متری پایین محله می شود.
وی افزود: یکی از کارهایی انجام می شود ایجاد بازار سرپوشیده طبس است که به شکل اول خود پیش از زلزله بازخواهد گشت و احیا خواهد شد.
رئیس شورای شهر طبس تاکید کرد: این اقدام در واقع جراحی اساسی در هسته مرکزی شهر طبس است که این اتفاق با همراهی مردم انجام خواهد شد.
وی ادامه داد: مراحل تصویب این طرح در طبس، استان و مرکز کشور طولانی است که بخشی از آن انجام شده و بخشی در حال انجام است.
امینی گفت: طرح نهایی در حال تدوین است اما ایده و مسیر اولیه طرح مشخص است که می خواهیم مسیر گردشگری باغ گلشن تا امامزاده را با تمرکز بر هسته مرکزی شهر طراحی کنیم.
وی افزود: هر قدر گردشگر را در شهر طبس متوقف کنیم طبیعی است که سطح درآمد مردم را بالا خواهیم برد.

** شهرداری طبس 13 میلیارد تومان از دستگاه های اجرایی طلب دارد
عضو شورای شهر طبس هم در این نشست گفت: مطالبات شهرداری طبس از دستگاه های اجرایی شهرستان طبس 13 میلیارد تومان است.
غلامحسین طاهری افزود: توقع داریم در موضوع بدهی دستگاه های دولتی فرماندار به صورت موثر وارد شوند.
وی یادآور شد : هنوز مدیران دستگاه های اجرایی گمان می کنند که اگر این مطالبات و ذی حسابشان را روشن کنند و در سامانه ای که دارند ثبت کنند، اعتبارات شان کاهش پیدا می کند، در صورتی این گونه نیست و وزارتخانه ها به صورت متمرکز این را تهاتر می کنند و حداقل این است که اسناد را به خزانه می دهند که در این زمینه در طبس عقب هستیم.
عضو شورای شهر طبس گفت: در مورد اشخاص حقیقی نیز برگه های عوارض درب منازل توزیع شد که جمع مبلغ آن سه میلیارد تومان بود اما علیرغم محرک های تشویقی و تخفیف، تنها 400 میلیون تومان جمع آوری شد.
وی بیان کرد: در موضوع اعتبارات دولتی در سال 94، یک میلیارد و 200 میلیون تومان مصوب داشتیم و 660 میلیون تومان محقق شده است.
عضو شورای شهر طبس افزود: در سال 95، 2 میلیارد و 750 میلیون تومان مصوب که 660 میلیون تومان محقق شده است و در سال 96، چهار میلیارد تومان مصوب داشتیم که یک میلیارد و 390 میلیون تومان محقق شده است.
وی گفت: در سال جاری 2 میلیارد و 200 میلیون تومان مصوب داریم که تحقق آن بستگی به سرفصل تامین اعتباری آن دارد.
وی ادامه داد: شهرداری مواجه با تورم نیرو، بدهی 16 میلیارد تومانی، مواجه با افزایش حقوق و هزینه هایی که در خدمات شهری انجام میدهد و از طرفی اعتبارات دولتی تقریبا قطع امید است، تخصیص این میزان اعتبار جای سوال و ابراز نگرانی دارد.
طاهری افزود: ما نمی توانیم در روند خدماتمان به مردم کوتاهی کنیم باید دنبال جذب اعتبارات فراتر از این روال باشیم.
وی بیان کرد: امید ما به موضوع دو درصد عوارض معادن و یک درصد آلایندگی معادن شهرستان است که رقم قابل توجهی است و می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.
عضو شورای شهر طبس تاکید کرد: از مسئولان امر می خواهیم به خاطر مردم قدم محکم تر در راه پیگیری تحقق این اعتبارت بگذارند تا به نتیجه برسد.
وی افزود: سال قبل هزینه های عمرانی شهرداری در چهار ماه اول سال یک میلیارد و 700 میلیون تومان و در مدت مشابه امسال 2 میلیارد تومان بوده است.
طاهری گفت: کل هزینه ها در چهار ماه نخست سال 96، سه میلیارد و 300 میلیون تومان و در مدت مشابه امسال 4 میلیارد تومان بوده است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۷۲۸۰
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , شورای شهر , شهرداری