دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۰

مشاهیر خراسان‌جنوبی/62

هر هفته، معرفی یکی از مشاهیر تأثیرگذار استان خراسان‌جنوبی
مشاهیر خراسان‌جنوبی/62
 
دکتر مهدی امین زاده
دکتر مهدی امین زاده در سال 1328 هجری شمسی در شهر قاین در خانواده‌ای متدیّن و باتقوا متولد شد و تحصیلات ابتدایی خود را در زادگاهش آغاز نمود. او سپس راهی مشهد مقدس شد و به سال 1347 در دبیرستان فردوسی دیپلم طبیعی گرفت. او همان سال در کنکور سراسری شرکت نمود و در رشته اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه ملی تهران قبول شد. در دانشگاه به مبارزات سیاسی و مذهبی برضد رژیم پهلوی ادامه داد و در یال 1351 فارغ التحصیل شد و همان سال جهت ادامه تحصیل به شهر واشنتگتن آمریکا عزمت نمود. وی ضمن سعی و تلاش در فراگیری دروس دانشکده لحظه ای از مبارزات مذهبی و سیاسی غفلت نورزید. چون معتقد بود برای ساختن ایرانی اسلامی و انقلابی لحظه‌ای از فراگیری معلومات علمی و فنی نباید غفلت نمود. او از اعضای مهم و سرشناس اتحادیه انجمن‌های اسلامی آمریکا و کانادا بود. 
شهید امین زاده پس از اخذ درجه فوق لیسانس اقتصاد در رشته دکترای برنامه ریزی اقتصاد در ایالات متحده ادامه داد تا فارغ التحصیل شد.
ایشان در پاریس خدمت امام رسید و همسری ایشان را امام در همین شهر به عقد وی درآورد که ثمره آن ازدواج، دختری است که بیادگار مانده است. او بهمراه امام و یاران بازگشت و در سالهای اول انقلاب در کمیته انقلاب اسلامی مشهد شبانه روز کار می‌کرد و درکنار روحانیون مبارزی همچون استاد خامنه‌ای، استاد هاشمی‌نژاد و حجت الاسلام واعظ طبسی بهمراه دکتر اسدزاده فعالیت چشمگیری داشت.
امین زاده در مهر 1358 به سمت عضو هیأت مدیره شرکت گسترش خدمات بازرگانی منصوب شد. در بهمن 1359 به عنوان معاون بازرگانی داخلی ایران، تلاش و کوشش خود را در رفع تنگناهای بازرگانی آغاز نمود و در مدتی کوتاه فعالیت‌هایش چشمگیر بود. زندگی ساده و بی‌آلایش داشت نه بنده مقام و ریاست بود و نه بنده پول و زر وزیور،او حتی هزینه تحصیل خودرا هم به شهید چمران داد تا به مردم فلسطین هدیه کند. او اعتقاد داشت که اقتصاد اسلامی می‌‌تواند پاسخگوی جامعه بوده و الگوی مناسبی باشد.
ایشان در شبانگاه 7 تیرماه 1360 به همراه 72 تن از یاران امام در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید و در محل صحن امام رضا (ع) به خاک سپرده شد.

انتهای‌پیام/2/
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۷۲۸۹