شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۴
در شورای برنامه‌ریزی و توسعه خراسان‌جنوبی مطرح شد

تکمیل تصفیه‌خانه فاضلاب بیرجند نیازمند ۳۰ میلیارد تومان اعتبار/ شورای برنامه‌ریزی استان در جا می‌زند!

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی با اشاره به پیشرفت ۷۰ درصدی تصفیه خانه فاضلاب بیرجند، گفت: تکمیل این پروژه نیازمند ۳۰ میلیارد تومان اعتبار است که در صورت محقق شدن این اعتبار تا پایان سال ۹۸ به بهره‌برداری می‌رسد.
تکمیل تصفیه‌خانه فاضلاب بیرجند نیازمند ۳۰ میلیارد تومان اعتبار/ شورای برنامه‌ریزی استان در جا می‌زند!
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، سومین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه خراسان‌جنوبی پیش از ظهر امروز با حضور استاندار خراسان‌جنوبی، نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس، نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی با چند دستور کار برگزار شد.
اولین دستور کار جلسه اعتبارات قانون استفاده متوازن از امکانات کشور بود که در 23 فروردین‌ماه امسال طی نامه ابلاغی از رئیس سازمان برنامه و بودجه به خزانه‌داری مقرر گردید 75میلیارد تومان تن‌خواه به استان اختصاص یابد که از این میزان در تاریخ 19 خردادماه 97، 54 درصد یعنی 40 میلیارد و 871 میلیون ریال به استان ابلاغ و تنها 10 میلیارد تومان از این میزان نقد شده است.
همچنین در خصوص آبرسانی سیار و پروژه فاضلاب بیرجند نیز مقرر گردید اعتباراتی از محل ماده 10 و 12 اختصاص یابد و نامه این مهم تنظیم و ارسال شد که خوشبختانه مصوبه هیأت دولت نیز در این خصوص ابلاغ شد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی در این جلسه اظهار داشت: سال گذشته 12 میلیارد تومان از محل قانون استفاده متوازن از امکانات کشور برای ارتقاء سطح مناطق کمتر توسعه یافته برای طرح فاصلاب بیرجند پیش‌بینی شد که متأسفانه هیچ مبلغی از این اعتبار تخصیص نیافت.
پیشرفت 70 درصدی تصفیه‌خانه فاضلاب بیرجند
مهدی هاشمی‌مقدم با اشاره به پیشرفت 70 درصدی تصفیه‌خانه فاضلاب بیرجند، بیان داشت: بخش اعظمی از تجهیزات این تصفیه‌خانه وارد شد و نیازمند تحقق جدی مانده اعتبارات سال گذشته همان 12 میلیارد تومان هستیم.
وی اعتبار مورد نیاز جهت احداث تصفیه‌خانه فاضلاب شهرستان قاین را 27 میلیارد تومان و سربیشه را 16 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این آمادگی را داریم در هر دو شهر شبکه فاضلاب را اجرا کنیم و در صورت اجرای شبکه فاضلاب نیازمند تصفیه‌خانه فاضلاب در این دو شهرستان هستیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان‌جنوبی اعلام کرد: تکمیل پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب بیرجند نیازمند 30 میلیارد تومان اعتبار است که در صورت محقق شدن این اعتبار تا پایان سال 98 این پروژه به بهره‌برداری می‌رسد.
لزوم احداث تصفیه‌خانه فاضلاب قاین
نماینده مردم شهرستان‌های قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی به کارخانه فولاد قاین اشاره کرد و با اعلام اینکه تحرک خوبی را در این مجموعه شاهد هستیم، گفت: این پروژه جزو پروژه‌هایی است که نیازمند تأمین آب است لذا بهترین راه حل تأمین آب این کارخانه استفاده از فاضلاب قاین است.
فرهاد فلاحتی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور، بیان داشت: در این شرایط نیازمند برنامه‌ریزی دقیق‌تر هستیم نه توزیع اعتبارات.
وی به توزیع اعتبارات شهرستانی اشاره و با اعلام اینکه تخصیص اعتبارات قطره‌چکانی شاید رضایت‌مندی نمایندگان را حاصل کند اما منطقی نیست، توضیح داد: به طور مثال؛ طرح ترسیب کربن در تمام 11 شهرستان تقسیم شده اما آیا کانون‌های بحران و بیابان‌زدایی در تمام این شهرستان‌ها یکسان است؟!
در جا زدن شورای برنامه‌ریزی استان!
نماینده مردم شهرستان‌های قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان را جزو مهم‌ترین شوراها دانست که باید کار توسعه‌ای انجام دهند و اضافه کرد: متأسفانه شورای برنامه‌ریزی استان در جا می‌زند!
فلاحتی اعلام کرد: متأسفانه آیین‌نامه اجرایی دولت را در زمینه شورای توسعه استان از زمان تشکیل استان تاکنون عملیاتی نکردیم و نیازمند حرکت جدی در این زمینه هستیم.
دستور کار بعدی جلسه ارتقاء شاخص‌های توسعه اقتصادی بود که سال گذشته در راستای ارتقاء شاخص‌های توسعه اقتصادی 21 پروژه برای استان تعریف شده و استان در این راستا 106 میلیارد و 600 میلیون تومان اعتبار استانی داشته که از این میزان 31 میلیارد تومان به عنوان عدم تخصیص پروژه‌ها به استان ابلاغ شد در صورتی که نیاز استان جهت تکمیل پروژه‌ها بیش‌تر از این میزان است.
موافقت با احداث مرکز تجاری بیرجند
بررسی مصوبات کارگروه امور زیربنایی شامل 9 طرح گردشگری، چهار طرح صنعتی و یک طرح شهرداری(احداث مرکز تجاری بیرجند) از دیگر دستور کارهای جلسه امروز بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
دستور کار چهارم جلسه امروز بررسی و تصویب اعتبارات موضوع 0.27 درصد مالیات بر ارزش افزوده در استان در سال 97 بود، که در این راستا دو میلیارد و 285 میلیارد تومان در اختیار اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس، سه میلیارد و 800 میلیون تومان برای اجرای پروژه‌های جوانان و جاده تندرستی و 12 میلیارد و 947 میلیون تومان در اختیار اداره کل ورزش و جوانان استان جهت تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام  قرار گرفته است.
تأمین ایمنی راه منطقه ویژه اقتصادی بیرجند با توجه به اجباری شدن تردد کامیون‌ها، بهسازی و بازسازی راه درح- ماهیرود، تأمین آب شهرک صنعتی قاین و فردوس و تأمین برق طرح‌های صنعتی خوسف از دیگر مواردی بود که در جلسه امروز عنوان شد.
شایان ذکر است؛ تمام دستور کارهای جلسه امروز با موافقت اکثریت اعضای شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان به تصویب رسید.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۷۹۳۶
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , شهرک صنعتی , فاضلاب