شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۹
مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی بیرجند گفت:

خانه تاریخی آراسته در شهرستان بیرجند مرمت شد

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی بیرجند گفت: مرمت خانه تاریخی آراسته که از تیرماه امسال آغاز شده بود با پاکسازی و مرمت تزئینات گچی و گچ کاری فضاهای داخلی به اتمام رسید.
خانه تاریخی آراسته در شهرستان بیرجند مرمت شد
 
به گزارش گروه فرهنگی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، علیرضا نصرآبادی در بازدید از پروژه مرمت خانه تاریخی آراسته در داخل بافت تاریخی شهر بیرجند اظهار داشت: عناصر معماری موجود در بنا شامل سردر ورودی، هشتی، دالان، دهلیز، حیاط مرکزی، ایوان، اتاق‌های متعدد پیرامون حیاط و دیوارهای قطوری است که با مصالح خشت و گل ساخته شده‌اند.
وی افزود: سر در ورودی با طاق جناغی و تزئینات رسمی‌بندی به گونه‌ای بسیار استادانه ساخته شده است از نکات جالب توجه در این بنا طاقنماهایی با قوس جناغی و تزئینات رسمی‌بندی پیرامون حیاط مرکزی است.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی بیرجند گفت: در اطراف حاشیه فوقانی حیاط مرکزی با نقوش مختلف گچبری طراحی شده است و از عناصر دیگر این بنا ایوان ستون دار آن است که با تزئیناتی همچون نقوش گچبری زینت شده است.
نصرآبادی تصریح کرد: خانه آراسته جزو آثار تاریخی باارزش مربوط به دوره تاریخی قاجاریهاست که با شماره 1891 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۷۹۴۲
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , میراث فرهنگی , گردشگری