يکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۸
مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی خبر داد

۶۶۸ تبعه خارجی در استان تحت پوشش بیمه سلامت/ عمده هزینه بیمه سلامت مربوط به بخش بستری است

مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی از زیر پوشش بودن حدود ۶۶۸ تبعه خارجی در بیمه سلامت استان خبر داد.
۶۶۸ تبعه خارجی در استان تحت پوشش بیمه سلامت/ عمده هزینه بیمه سلامت مربوط به بخش بستری است
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، علی اربابی ظهر امروز در نشست مطبوعاتی در راستای اطلاع‌رسانی کارآمد به بیمه‌شدگان سلامت اظهارداشت: هیچ کجا از مؤسسات درمانی دولتی وجود ندارد که با دفترچه‌های بیمه سلامت طرف قرارداد نباشد.
وی تصریح کرد: اگر ممنوعیت پذیرش برخی از درخواست‌های بیمه‌شدگان وجود داشته باشد به سبب موارد قانونی بوده، بنابراین بیمه‌شده‌ای ممکن است به مراکز درمانی مراجعه و به سبب عدم رعایت سطح‌بندی نتواند خدمات لازم را دریافت کند.
افراد تحت پوشش بیمه سلامت تمایل به توسعه خدمات دولتی دارند
مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه براساس الزام قانونی اعضای صندوق بیمه سلامت باید از بخش دولتی خدمات دریافت کنند، افزود: افرادی که تمکن مالی ندارند در واقع جزو افراد تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند و اکثر خدمات خود را از بخش دولتی دریافت کرده و تمایلی برای دریافت خدمات بخش خصوصی نداشته بلکه خواستار توسعه خدمات بخش دولتی هستند.
اربابی ادامه داد: در سطح استان درصد بالایی از پزشکان در بخش دولتی فعال بوده و در برخی از شهرستان‌ها حتی متخصص خصوصی وجود ندارد و افرادی که در این راستا با مشکل مواجه می‌شوند به دلیل گرایش و تمایل آن‌ها برای استفاده از خدمات بخش خصوصی است.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه در ابتدای تأسیس سازمان بیمه سلامت برای تحت پوشش قرار دادن افراد پایشی خوب صورت نگرفت، یادآور شد: از افرادی که توان ویزیت بخش خصوصی را داشته خواسته می‌شود با توجه به فراهم بودن شرایط از خدمات بیمه ایرانیان استفاده و زیرپوشش این صندوق بیمه درآیند به طوری که با رعایت شرط خانوار مبلغی که باید به صورت سالانه توسط این افراد پرداخت گردد 265 هزار تومان بوده و می‌توانند از خدمات بخش خصوصی بهره‌مند شوند.
شناسایی 90 هزار نفر از افراد دو بیمه‌ای در خراسان‌جنوبی
مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی گفت: از سال ٩٣ که صندوق بیمه سلامت همگانی تأسیس گشت تدابیر لازم اندیشیده نشد و این امر سبب گردید که افرادی پیش از پیش‌بینی زیر پوشش این بیمه قرار گیرند اما در بودجه سال ٩۶ و ٩٧ برای اینکه افرادی که تمکن مالی دارند از این صندوق مهاجرت و جانمایی‌ها لازم انجام گیرد و تنها افرادی باقی بمانند که شرایط این صندوق را دارند اقدامات لازم صورت گرفت.
اربابی با بیان اینکه بیمارستان‌های دولتی و مراکز درمانی که رعایت تعرفه دولتی را انجام دهند در واقع مراکز بیمه سلامت هستند، افزود: با حضور معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جلسات متعددی برگزار شده و جمعیت ٩٠ هزار نفری که زیرپوشش دو  بیمه بوده‌اند شناسایی شده‌اند و فرم‌های صدور اولیه دفترچه در اختیار مراکز بهداشتی به اندازه کافی قرار گرفته تا افرادی که دفترچه آن‌ها به سبب عدم اعتبار و مراجعه نکردن دو سال بعد از آن ابطال شده با تأییدیه بهورزان دوباره صادر گردد.
وی با بیان اینکه سازمان‌های بیمه‌گر موظف هستند انضباط مالی مناسبی داشته و یکی از درگاه‌های مهم برای کنترل ورودی و خروجی، بروزرسانی اطلاعات و اطلاع از وضعیت عملکرد مؤسسات و مراجعات مردمی به مؤسسات درمانی الکترونیکی شدن نسخ است، یادآور شد: از جمله فواید این اقدام پایش نسخه‌ها در مبدأ تولید، خوانا بودن نسخ، نظارت و پایش علمی برای عدم تداخل دارویی، رعایت حقوق بیمه شده، دقیق بودن مصرف دقیق داروها، جلوگیری از مراجعات برای دریافت خدمات تکراری و به طور کلی برقراری عدالت درمانی است.
62 درصد جمعیت خراسان‌جنوبی زیرپوشش بیمه سلامت هستند
مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه سازمان بیمه سلامت به دنبال عدالت درمانی بوده تا بیماران برنامه‌ریزی خوبی برای هزینه‌های درمانی خود داشته باشند، یادآور شد: یکی از وظایف این سازمان آگاه کردن بیماران از حقوقشان بوده و باید این امر در جامعه نهادینه شود.
اربابی تعداد اعضای کلی اداره کل بیمه سلامت استان را 472 هزار و 500 نفر دانست و افزود: از این تعداد 65هزار و 500 نفر عضو صندوق کارمندی، 11 هزار و 900 نفر سایر اقشار، 334 هزار نفر عضو صندوق روستائیان، 58 هزار و 650 نفر عضو صندوق بیمه سلامت همگانی و دو هزار و 100 نفر عضو صندوق بیمه ایرانیان هستند.
وی ادامه داد: حدود 62 درصد از جمعیت استان تحت پوشش بیمه سلامت هستند.
پرداخت ماهیانه 12 میلیارد تومان برای مطالبات مؤسسات درمانی از بیمه سلامت
مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی به مطالبات پزشکان و مراکز درمانی در استان از بیمه سلامت اشاره کرد و گفت: اسناد مطالبات مردادماه مؤسسات درمانی در استان پذیرش و اسناد تیرماه امسال تمام مؤسسات درمانی رسیدگی شده و مطالبات داروخانه‌ها، مطب‌های پزشکان، بیمارستان‌های غیردولتی، مراکز جراحی، آزمایشگاه‌های خصوصی و توان‌بخشی‌های غیردانشگاهی تا خردادماه امسال و به طور کلی ماهیانه مبلغ 12 میلیارد تومان برای مطالبات بخش دولتی و خصوصی پرداخت شده است.
اربابی ادامه داد: همچنین مطالبات فروردین‌ماه و اردیبهشت‌ماه بیمارستان‌های دانشگاهی به صورت 100 درصد پرداخت و 70 درصد مطالبات خردادماه و تیرماه نیز علی‌الحساب پرداخت شده است.
وی یادآور شد: مطالبات سطح یک روستائیان نیز که قراردادهای آن‌ها مستقل بوده تا پایان تیرماه پرداخت گردیده است.
عمده هزینه بیمه سلامت مربوط به بخش بستری است
مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی اضافه کرد: از ابتدای سال تاکنون 42 میلیارد تومان از مطالبات مؤسسات درمانی از بیمه سلامت در استان پرداخت شده است.
اربابی عمده هزینه‌های بیمه سلامت را مربوط به بخش بستری دانست و افزود: از ابتدای امسال با مشارکت و مساعدت دانشگاه علوم پزشکی بیرجند طرحی اجرا می‌شود که هزینه‌های مازاد و بستری‌های طولانی مدت و بی‌مورد کاهش و این بیماران به شکل سرپایی درمان شوند.
وی تصریح کرد: همچنین از ابتدای امسال تاکنون به شکل ماهیانه و فصلی کارنامه کاری پزشکان در بخش خصوصی و دولتی در اختیارشان قرار می‌گیرد تا در جریان تجویزهایی که انجام می‌دهند قرار گیرند.
تحت پوشش بودن 600 بیمار خاص در بیمه سلامت خراسان‌جنوبی
مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی از زیرپوشش بودن حدود 600 بیمار خاص در بیمه سلامت استان خبر داد و یادآور شد: عمده این بیماران به تعداد 223 نفر جز بیماران دیالیزی هستند.
اربابی خاطرنشان کرد: مردم می‌توانند پیشنهادات، درخواست‌ها و شکایات خود را از طریق سامانه پیامکی 30002639 و سامانه کشوری 1666 اطلاع‌رسانی کنند.
وی در رابطه به بیمه اتباع خارجی گفت: امسال سهمیه بیمه شدن این افراد کاهش یافته و همچنین تعرفه‌های بیمه‌ای آن‌ها بالا رفته است.
مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی اضافه کرد: امسال 668 نفر از اتباع خارجی در استان دفترچه بیمه سلامت دریافت نموده‌اند که از این تعداد 22 نفر خودشان هزینه‌های بیمه را پرداخت و 635 نفر جزو اقشار آسیب‌پذیر بوده که سازمان اتباع خارجی ابلاغ کرده و به شکل رایگان دفترچه برایشان صادر شده است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۷۹۷۴
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , بیمه سلامت , طرح تحول سلامت