شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۵
معاون آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی خبر داد

نرخ ۹۶ درصدی باسوادی در خراسان‌جنوبی/ ۴۸۷ تبعه خارجی تحت پوشش سوادآموزی

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی گفت: نرخ باسوادی خراسان‌جنوبی بر اساس آمارهای سرشماری سال ۹۵ در جامعه هدف ۱۰ تا ۴۹ سال، ۹۶ درصد است.
نرخ ۹۶ درصدی باسوادی در خراسان‌جنوبی/ ۴۸۷ تبعه خارجی تحت پوشش سوادآموزی
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از فارس، مهدی مرتضوی جمعیت بی‌سوادان و کم‌سوادان استان را بر اساس سامانه سوادآموزی در گروه سنی 10 تا 49 سال قریب به هشت هزار نفر اعلام و اظهار داشت: خراسان‌جنوبی در بین استان‌های کشور از نظر کمترین تعداد بی‌سواد مطلق جایگاه دوم کشور را دارا است.
وی با بیان اینکه میانگین نرخ باسوادی در کشور در گروه سنی 10 تا 49 سال 95 درصد است، بیان داشت: با توجه به عملکرد قابل تقدیر آموزش‌دهندگان، همراهی مردم و عزم عمومی مسؤولین استانی نرخ باسوادی خراسان‌جنوبی یک درصد از میانگین کشوری بیشتر است.
معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی تبیین کرد: نرخ باسوادی خراسان‌جنوبی بر اساس آمارهای سرشماری سال 95 در جامعه هدف 10 تا 49 سال، 96 درصد است.
نرخ 96 درصدی باسوادی در خراسان‌جنوبی
مرتضوی با اعلام اینکه در سال تحصیلی 96، سه هزار و 158 نفر در کلاس‌های سوادآموزی مشغول به تحصیل بودند، توضیح داد: از این تعداد یک هزار و 20 نفر در دوره سوادآموزی، یک هزار و شش نفر در دوره تحکیم  و یک هزار و 132 نفر در دوره انتقال مشغول به تحصیل بودند.
وی با اشاره به برنامه‌های نهضت سوادآموزی در سال جاری، گفت: فعالیت‌های سوادآموزی طی سه دوره سوادآموزی، تحکیم و انتقال به مردم ارائه می‌شود.
معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه امسال سه هزار و 214 نفر در خراسان‌جنوبی باسواد می‌شوند، مطرح کرد: در سال جاری در نظر است در راستای توسعه باسوادی تعداد یک هزار و 201 نفر در دوره سوادآموزی، یک هزار نفر در دوره انتقال و یک هزار و 13 نفر در دوره تحکیم سواد تا پایان آذرماه امسال جذب فعالیت‌های سوادآموزی شوند.
مرتضوی با یادآوری اینکه تاکنون 100 درصد دوره تحکیم و انتقال جذب شده و در دوره سوادآموزی نیز این مهم در حال انجام است، بیان داشت: فعالیت‌های سوادآموزی از اردیبهشت‌ماه هر سال آغاز و تا پایان اسفندماه ادامه دارد.
رشد 20 درصدی فعالیت‌ها
وی مطرح کرد: در مجموع آموزش دوره‌های سوادآموزی به جامعه بی‌سواد و کم‌سواد استان در مقایسه با سال گذشته در بحث توسعه سواد و فعالیت‌های مکمل سوادآموزی نظیر طرح آموزش عملی نماز کلید بهشت، آموزش رایانه، طرح خواندن با خانواده و حلقه‌های کتاب‌خوانی 20 درصد افزایش فعالیت را خواهیم داشت.
487 تبعه خارجی تحت پوشش سوادآموزی
معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه 487 نفر از اتباع خارجی تحت پوشش برنامه‌های سوادآموزی قرار گرفتند، افزود: از این تعداد 221 نفر قبول و تعداد 100 نفر نیز در حال آموزش هستند.
اعطای پاداش به آموزش‌دهندگان
مرتضوی اعلام کرد: به آموزش‌دهندگانی که افراد بی‌سواد را باسواد کنند در دوره سوادآموزی به ازای هر قبولی 810 هزار تومان، در دوره انتقال 860 هزار تومان و در دوره تحکیم 140 هزار تومان پاداش داده می‌شود.
وی با بیان اینکه به منظور ارتقاء سطح دانش، مهارت و توانمندسازی آموزش‌دهندگان دوره‌های آموزشی با همکاری جهاد دانشگاهی در حال برگزاری است، عنوان کرد: همچنین تشکیل کانون قرض‌الحسنه ویژه آموزش‌دهندگان از جمله برنامه‌هایی است که به منظور ایجاد انگیزه بیشتر آموزش دهندگان مد نظر است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۸۵۸۷
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , تحصیل , آموزش و پرورش