دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۹
عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران:

پیش بینی برداشت ۴۰۰ تن زعفران در کشور/ سطح زیر کشت زعفران در کشور ۱۲۰ هزار هکتار است

عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران گفت: بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی با توجه به میانگین تولید در هر هکتار پیش بینی می شود در سال جاری حدود ۴۰۰ تن زعفران در کشور برداشت شود.
پیش بینی برداشت ۴۰۰ تن زعفران در کشور/ سطح زیر کشت زعفران در کشور ۱۲۰ هزار هکتار است
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از تسنیم، علی حسینی اظهار داشت: طبق آمار وزارت جهادکشاورزی سطح زیرکشت زعفران در ایران در دو استان خراسان رضوی و خراسان جنوبی که به عنوان قطب تولید زعفران کشور هستند بیش از 120هزار هکتار است.
وی افزود: با این میزان سطح زیرکشت زعفران در ایران قادریم کل دنیا را نسبت به مصرف زعفران تأمین کنیم.
عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران بیان کرد: همچنین طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی با توجه به میانگین تولید در هر هکتار پیش بینی می شود در سال جاری حدود 400 تن زعفران از این دو استان کشور برداشت شود.
حسینی با بیان اینکه امید است امسال سال خوبی برای صادرکنندگان و مصرف کنندگان زعفران باشد تصریح کرد: نباید کاری کنیم که مصرف کنندگان زعفران را به قیمت بالایی خریداری کنند.
وی خاطرنشان کرد: چراکه وقتی قیمت محصولی افزایش می یابد و گران می شود انگیزه برای تقلب نیز بالا می رود بنابراین در این راستا دولت باید قیمت محصولات را مدیریت کند.
عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران با بیان اینکه همچنین باید قیمت زعفران در کشور مدیریت شود تا مصرف کنندگان مجبور نشوند زعفران را با قیمت بالایی خریداری کنند یادآور شد: چراکه مصرف کنندگان داخلی حق دارند زعفران را به قیمت پایین خریداری کنند.
حسینی اظهار داشت: همچنین با بالارفتن قیمت زعفران زمینه تقلب فراهم می شود و مصرف کننده نیز مجبور می شود به جای استفاده از زعفران طبیعی از مواد شیمیایی استفاده کنند و این امر سبب افزایش بیماری می شود و خطرات زیادی را به همراه دارد.
وی به صادرات زعفران اشاره کرد و افزود: صادرات زعفران در 6 ماهه نخست سال جاری افزایش داشته است که دلیل عمده آن پایین بودن قیمت برای خریدار بود.
حسینی همچنین مصرف داخلی زعفران را سالانه حدود 60 الی 70 تن عنوان کرد و اظهار داشت: البته با دو برابر شدن قیمت برای مصرف کننده پیش بینی می شود این رقم کاهش یابد و این به نفع جامعه ما نیست.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۸۸۱۷
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , جهاد کشاورزی , زعفران