سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۹

دسترنجی که سهم کرم گلوگاه انار می‌شود

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه گفت: مهم ترین آفت انار در شهرستان، کرم گلوگاه انار است که در صورت عدم مبارزه با آن، خسارت بسیاری به باغات وارد می‌کند.
دسترنجی که سهم کرم گلوگاه انار می‌شود
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از ایسنا، مریم جوادی بایگی اظهار کرد: ۱۷۱ هکتار از اراضی شهرستان سربیشه و مود زیر کشت انار است که از این مقدار 139 هکتار بارور و ۳۲ هکتار غیر بارور است.
وی افزود: پیش بینی می‌شود امسال 1400 انار برداشت شود که با توجه به سرمازدگی باغات انار، کاهش ۴۰ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه با اشاره به اینکه مهم ترین آفت انار در شهرستان، کرم گلوگاه انار است، تصریح کرد: این آفت به محصول انار در دو مرحله درختی و انباري به طور متوسط تا 45 درصد خسارت می‌زند.
جوادی بایگی ادامه داد: توصیه می‌شود در زمان برداشت میوه‌های سالم انار، میوه‌های آلوده جمع آوری شده و پس از جمع آوری میوه‌های آلوده از محیط باغ خارج و منهدم شوند که این کار موجب کاهش آلودگی انار در سال بعد می‌شود.
وی اظهار کرد: خسارت عمده کرم گلوگاه انار مربوط به تغذيه لاروهای جوان است که با ايجاد سوراخ در محوطه داخلي تاج و نفوذ به داخل ميوه انار از پوست و دانه‌هاي ميوه تغذيه مي‌كند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه بیان کرد: وجود لارو و تخم آفت در ميوه‌هاي به ظاهر سالم برداشت شده در انبار نيز باعث توسعه آفت در انبار می‌شود.
جوادی بایگی ادامه داد: فرآيند پوسيدگي و ترشيدگي ميوه و درحالت پيشرفته، انبوه اسپورهاي کپك سياه و سبز آشكار می‌شود.
روش‌های مبارزه با کرم گلوگاه انار
وی با بیان اینکه در اين مرحله سوسك‌هاي ميوه خوار نيز موجب تسريع پوسيدگي می‌شوند، اظهار کرد: مبارزه با این آفت روش‌هاي مختلفی دارد.
  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه تصریح کرد: بهبود و ايجاد باغات با شرايط زراعي مناسب، از روش‌های زراعی مبارزه بات این آفت است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه با اشاره به روش‌های بیولوژیکی، افزود: روش‌های بیولوژیکی که به رهاسازی زنبور تریکوگراما که تخم‌های آفت را داخل تاج پارازیته می‌کند گفته می‌شود در سطح شش هکتار در شهرستان انجام شد.
جوادی بایگی ادامه داد: رهاسازي زنبور تريكو گراما سوش کرم گلوگاه انار به ميزان 100 گرم پيش شفيره زنبور در هكتار معادل هزار عدد تريكو کارت يكصدم گرمي  در ١٠ نوبت رها سازي انجام شد.
وی بیان کرد: روش‌های مکانیکی نیز به معنای جمع آوری میوه‌های باقیمانده روی درختان یا ریخته شده روی زمین و دفن یا سوزاندن آن‌ها یکی دیگر از روش‌های مبارزه است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه بیان کرد: همچنین استفاده از تله‌های فرمونی به منظور تعیین زمان ظهور و اوج پرواز آفت و حذف پرچم به منظور جلوگیري از تخمگذاري پروانه ماده لابلاي پرچم‌ها به وسیله دستگاه پرچم زدا یا گل گرفتن گلوگاه انار از دیگر روش‌های مبارزه مکانیکی است.
جوادی بایگی خاطرنشان کرد: آفت کرم گلوگاه انار، تخم‌های خود را داخل تاج میوه می‌گذارد و به همین دلیل مبارزه شیمیایی با آن تقریبا غیرممکن است و از طرفی سمپاشی در باغ‌های انار سبب از بین رفتن حشرات مفید و در نتیجه طغیان سایر آفت‌ها به خصوص کنه‌ها می‌شود.
  وی با بیان اینکه جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه برای مديريت کرم گلوگاه انار در فعالیت‌های انجام داده است، افزود: برگزاري کلاس‌هاي آموزشي و بررسي پراکنش وميزان خسارت آفت در نقاط مختلف شهرستان از جمله این اقدامات است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه یادآور شد: همچنین توسعه مبارزه بيولوژيك در سطح شهرستان، افزایش سطح مبارزه مكانيكي با کرم گلوگاه انار در سربیشه و بهبود و اصلاح باغات انار شهرستان از دیگر فعالیت‌های شاخص بوده است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۹۲۲۴
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , جهاد کشاورزی , انار