سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۱
هفته‌نامه کتاب/75

گامی به‌سوی مطالعه و تفکر

مطابق هر هفته و برای بالابردن سطح و فرهنگ و آگاهی، در جهت التماس تفکر و مطالعه، کتابی نوشته بزرگان بومی استان خودمان را معرفی می‌کنیم تا با توجه به آن و مطالعه آثار افراد مطلع سطح اطلاعاتمان از وضع موجود، بهبود یابد و امید است که همین روند و رویه در ادامه نیز ادامه دهیم تا به سعادت برسیم و آگاهی و اطلاعات کسب کنیم.
گامی به‌سوی مطالعه و تفکر
 
به‌گزارش خراسان‌تایم چرتکه را که برداری خیلی خیلی وقت کم می‌آوری برای خواندن کتاب‌هایی که فقط اسمشان را شنیده‌ای یا دوست داری آن‌ها را مطالعه کنی، دیگر چه رسد به اینکه بخواهی کتاب‌های آن کتاب‌فروشی را از دم به مطالعه بنشینی؛ خلاصه آنکه شنیده‌اید می‌گویند: «هرچه تو پیش نروی دیگری پیش می‌آید» حالا نقل ماست هر چه قدر کتاب نخواهیم، روزانه هزاران کتاب دیگر به لیست کتاب‌های در حال انتظار برای خواندنمان اضافه می‌شود.
باید ساعتی تفکر کرد و یک تصمیم جدی و مصمم گرفت. شاید بتوان کمی در روز از وقت‌های بیهوده و بی‌ارزش زد و کتاب خواند و کمی به فکر غذای روح به‌مانندغذای جسم بود.

تنها ۲۰ سال
شاید در باورمان نگنجد! شاید باور نکنیم که شهید محمدرضا دهقان‌امیری متولد ۱۳۷۴ است که در بیست سالگی برای دفاع از حرم اهل بیت (ع) به درجه بلند شهادت رسیده است. این مسأله آنقدر هم باور نکردنی نیست چرا که ما تجربه جنگ هشت ساله تحمیلی را داریم و شاهد بوده‌ایم که نوجوانان ۱۵ ساله برای دفاع از قرآن و اسلام پا به جبهه‌ها گذاشتند.
شهید محمدرضا دهقان امیری و بسیاری از شهدای جوان مدافع حرم بار دیگر ثابت کردند که قافله شهدا دنباله دارد و هستند بسیاری که این راه ادامه دهند. کتاب «ابووصال» شامل یکصد خاطره کوتاه از این شهید است که انتشارات شهید کاظمی روانه بازار کتاب کرده است.
 
در این کتاب که به سبک کتاب‌های «نیمه پنهان ماه» انتشارات روایت فتح تألیف شده، خواننده با ابعاد گوناگون شخصیت شهید جوان محمدرضا دهقان امیری از طریق خاطرات کوتاه آشنا می‌شود. «ابووصال» نام مستعار شهید دهقان امیری است که ریشه در علاقه او به شهید اصغر وصالی دارد. در خاطرات این شهید می‌خوانیم که او خود به شهادتش آگاه بوده و مدفنش را نیز به مادرش نشان داده بود که این نشان از عمق بینش شهدای کشور دارد. این کتاب را خانم محدثه علیجان‌زاده روشن گردآوری و تألیف کرده است. با نگاهی به کتب منتشر شده درباره شهدای مدافع حرم، چیزی که دستگیر خواننده می‌شود این است، کسانی که پا در این راه گذاشتند روزگار دفاع مقدس را درک نکردند و پرورش یافته مکتب خمینی (ره) بودند.

انتهای‌پیام/2/
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۹۲۳۵