شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۵
مدیرگروه شیمی دانشگاه صنعتی بیرجند:

مهارت آموزی در کنار کسب مدرک برای دانشجویان ضروری است

مدیر گروه شیمی دانشگاه صنعتی بیرجند گفت: کسب مهارت در کنار علم آموزی باید مورد توجه دانشجویان قرار گیرد.
مهارت آموزی در کنار کسب مدرک برای دانشجویان ضروری است
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از ایسنا، ابوذر خواجه با بیان اینکه شاخص‌ها و پیشرفت و ارزیابی دانشجویان امروزه معدل بالا نیست، اظهار کرد: هدف دانشجو نباید صرفا گرفتن نمره باشد و علاوه بر آن کسب دانش نیز اهمیت دارد.
وی ادامه داد: امروزه برای یک دانشجوی لیسانس معدل و به دست آوردن نمره "الف" یکی از پارامترهای مهم برای پیشرفت تحصیل است، در حالی که کسب مهارت از اهمیت دوچندانی برخوردار است.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی بیرجند اظهار کرد: مهارت‌های مورد نیاز دانشجو برای وارد شدن در هر حرفه‌ای پس از فارغ التحصیلی شامل مهارت‌های تخصصی در حیطه آموزشی فرد و مهارت ‌های عمومی است که نیاز است دانشجو آن ‌ها فراگیرد.
خواجه بیان کرد: مهم ترین دلایل افت تحصیلی دانشجو می توان به روش‌های غلط آموزشی، نداشتن انگیزه و ناامیدی دانشجو و همچنین مشارکت نداشتن دانشجویان در تدریس اشاره کرد.
وی ادامه داد: داشتن انگیزه و انرژی برای دانشجو لازم است و جامعه و نهادهای فکری باید به دنبال دلیل نداشتن این انگیزه باشند.
مدیر گروه شیمی دانشگاه صنعتی بیرجند با بیان اینکه در ابتدا تغییر فرهنگ و تلاش دانشجو برای رسیدن به اهداف مهم و ضروری است، تصریح کرد: امروزه جامعه به افراد کارآفرین و دارای علم و تخصص کافی نیاز دارد.
خواجه با بیان اینکه برای کارآفرینی باید نیازهای جامعه و مشکلات آن را پیدا کرد، گفت: باید به سمت حل مشکلات رفت و برای اینکه دانشجو به کارآفرین تبدیل شود باید هدف خود را متناسب با نیاز بازار کار انتخاب کند.
وی با اشاره به اینکه بیشتر اوقات می‌توان با تقلید کردن، ایده‌ای به دست آورد و آن را تبدیل به عمل کرد، افزود: لازم است دانشجو روش‌های ایده پردازی را فراگیرد چرا که در این صورت است که می‌توان مشکلات را رفع کرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی بیرجند انگیزه و تفکر صحیح را از عوامل مهم موفقیت برشمرد و ادامه داد: هدف یابی و فعالیت در زمینه مورد علاقه، برنامه ریزی صحیح برای رسیدن به آن و انجام فعالیت‌ها و پیدا کردن روش‌های مناسب برای رسیدن به هدف از دیگر عوامل موفقیت است که باید مورد توجه فرد قرار گیرد.
خواجه با بیان اینکه درصد زیادی از موفقیت وابسته به خود انسان است، افزود: بعضی از افراد موفقیت را در آن سوی مرزها جستجو می‌کنند اما باید دانست که ماندن یا رفتن از ایران مسئله اصلی نیست بلکه مسئله اصلی داشتن دغدغه پیشرفت و تلاش برای رسیدن به آن مهم است که این امر در هر مکانی امکان پذیر است.
وی با بیان اینکه هدف اصلی یک دانشجوی موفق باید پژوهش و کسب علم باشد، یادآور شد: انجام فعالیت ‌های پژوهشی در کنار علم آموزی کمک بسزایی به دانشجو برای کارآفرینی خواهد کرد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۹۲۸۹
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , شیمی , دانشگاه