شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۴
مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی خبر داد:

یخبندان؛ عامل 70 درصد خسارت زرشک خراسان جنوبی

مدیر صندوق بیمه کشاورزی خراسان جنوبی گفت: از ابتدای سال زراعی جاری 70 درصد خسارت‌های وارده به محصول زرشک، مربوط به یخبندان بوده است.
یخبندان؛ عامل 70 درصد خسارت زرشک خراسان جنوبی
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از ایسنا، جواد غنچه اظهار کرد: طی کاهش دمای محسوس در روزهای اخیر در استان بعضی از باغات زرشک استان دچار خسارت شده‌اند.
وی افزود: باتوجه به اینکه هنوز بسیاری از کشاورزان زرشک خود را برداشت نکرده‌اند، به محصولشان خسارت وارد شده است.
مدیر صندوق بیمه کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: در شهر حاجی آباد هنوز 15 درصد زرشک باقی مانده و در شهرستان‌های بیرجند و سربیشه نیز حدود 40 درصد زرشک بر روی درختان مانده است.
غنچه ادامه داد: در برخی مناطق تا 50 درصد دانه‌های زرشک از یخبندان‌های اخیر روی درخت دچار خسارت و ترکیدگی شده است.
وی به عوامل خسارت زای زرشک در خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود:  وقوع سرما و یخبندان در فروردین ماه، وقوع تگرگ و سیل و طوفان و گرما در بهار و تابستان و وقوع یخبندان پاییزه از عوامل خسارت زای زرشک استان است.
مدیر صندوق بیمه کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: از ابتدای سال زراعی جاری 70 درصد خسارت‌های وارده به محصول زرشک، مربوط به یخبندان بوده است.
غنچه تصریح کرد: در سال زراعی 97-96 در خراسان جنوبی 9369 نفر از بهره برداران و کشاورزان زرشک کار بیمه نامه دارند.
وی اظهار کرد: از سطح حدود 15 هزار هکتار باغات زرشک استان 4105 هکتار تحت پوشش بیمه کشاورزی قرار دارند.
مدیر صندوق بیمه کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: در حال حاضر تعرفه‌های جدید بیمه محصول زرشک به استان ابلاغ شده بنابراین کشاورزانی که تمایل به بیمه باغات خود را دارند باید به دفاتر خدمات بیمه مراجعه کنند .
غنچه اظهار کرد: عوامل قهری مانند تگرگ، زلزله، سرما، یخبندان، سیل و طوفان تحت پوشش بیمه هستند که مشمول پرداخت خسارت می‌شوند.
وی یادآور شد: اطلاعات تمامی خسارت‌ها جمع آوری می‌شود و مبالغ غرامت به کشاورزان و بهره برداران خسارت دیده که تحت پوشش بیمه هستند پرداخت خواهد شد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۹۲۹۳
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , جهاد کشاورزی , زرشک , فرآوری