شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۲
عصر امروز؛

وزیر جهادکشاورزی از قنات بلده فردوس بازدیدکرد

وزیر جهاد کشاورزی عصر شنبه در دومین روز سفر به خراسان جنوبی از قنات بلده شهرستان فردوس که در فهرست آثار جهانی قرار دارد، بازدید کرد.
وزیر جهادکشاورزی از قنات بلده فردوس بازدیدکرد
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از ایرنا، رئیس هیئت مدیره دفتر میاه بلده فردوس در حاشیه بازدید وزیر جهاد کشاورزی از قنات بلده فردوس در جمع خبرنگاران گفت: تعداد کل قنوات بلده در قدیم 26 رشته بوده که در حال حاضر 16 رشته از آن باقیمانده که اکنون 14 رشته فعال است.
محمد علی دهقان بیان کرد: مجموع آب استحصالی این قنات در یک نقطه تجمیع و بسته به وضعیت سال ( ترسالی یا خشکسالی) دبی آن بین 80 تا 250 لیتر در ثانیه است.
رئیس هیئت مدیره دفتر میاه بلده فردوس اظهار داشت: مجموع میله چاه ها 606 حلقه به طول 28 کیلومتر در ورودی باغات و مزارع قرار دارد و آب را به 2 نهر مساوی تقسیم کرده و کماکان ادامه دارد.
وی گفت: مجموع 2 نهر هفت هزار و 200 فنجان سه دقیقه ای از مدار هشت بوده که به لحاظ مالکیت چهار هزار و 357 فنجان به صورت وقفی و 2 هزار و 843 فنجان ملکی است.
دهقان یادآور شد: سطح زیرکشت قنات بلده 400 هکتار باغ انار با یکهزار و 550 نفر انار کار و یکهزار و 200 هکتار مزارع زعفران با سه هزار نفر بهره بردار است.
وی با بیان اینکه کشاورزی در این منطقه در قالب یک شرکت مدیریت شرب انجام می شود تاکید کرد: این روش یکی از پیشرفته ترین نظام های بهره بردار محسوب می شود.
مجموعه قنات بلده شهرستان فردوس از توابع استان خراسان جنوبی که به شماره 30161 در فهرست آثار ملی ایران ثبت است و تابستان سال 1395 در فهرست میراث جهانی نیز ثبت شد و از این منظر باید قنات را یک مزیت اقتصادی و فرهنگی توامان دانست.
قنوات بلده فردوس کاریزی با 14 رشته قنات و چهار چشمه است که آب های سطحی را از دره ها جمع آوری می کند، در یک شبکه پیچیده به هم وصل می شود و یک شاه جو پدید می آورد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۹۳۰۶
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , جهاد کشاورزی , فردوس