شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۸
وزیر جهاد کشاورزی:

توسعه مکانیزه از محورهای افزایش بهره وری بخش کشاورزی است

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه توسعه مکانیزه یکی از محورهای اصلی افزایش بهره وری است گفت: کشاورزی بدون استفاده از سیستم های مکانیزاسیون پایدار نیست.
توسعه مکانیزه از محورهای افزایش بهره وری بخش کشاورزی است
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از ایرنا، محمود حجتی عصر شنبه در حاشیه بازدید از شرکت تام اروند ماشین، شعبه تراکتورسازی فردوس در جمع خبرنگاران افزود: مکانیزاسیون چه در زمینه خاک ورزی و چه مسائل مربوط به کاشت، داشت و برداشت همه جا مورد استفاده قرار می گیرد.
وی ادامه داد: بدون ابزار، ادوات، ماشین آلات و سایر تجهیزات، کشاورزی نمی تواند روی پای خود بایستد یا توسعه یابد.
وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: در دولت یازدهم مکانیزمی در حوزه وزارت، بانک کشاورزی و واحد های تولیدی ادوات کشاورزی و خود کشاورزان به عنوان چهار ضلع طراحی شده است.
وی ادامه داد: در این طرح کشاورز بر اساس شناخت و آموزش هایی که دیده اعلام نیاز می کند و در نهایت به بانک معرفی می شود بانک نیز بجای پول، حواله ماشین آلات در اختیار وی قرار می دهد.
حجتی اظهار داشت: در پنج سال گذشته این شیوه عملیاتی شده و تاکنون در این زمینه 6 هزار میلیارد تومان خط اعتباری به صورت حواله پرداخت شده است.
وی افزود: هر سال این حواله مجدد شارژ و اعتبار در اختیار کشاورز قرار می گیرد این باعث می شود تقاضای موثر همیشه در ارتباط با ماشین آلات در واحدهای تولیدی وجود داشته و از طرفی کشاورز نیز به تجهیزات مورد نیاز خود برسد.
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به قنات بلده فردوس اشاره کرد و گفت: مقرر شد با همکاری کشاورزان و نمایندگان مردم خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی، مطالعات جامع برای افزایش راندمان آب قنات بلده انجام شود تا آب را از مظهر قنات با لوله گذاری به مزارع نزدیکتر کنیم.
وی افزود: کشاورزی شهرستان فردوس به خاطر مشکلات خشکسالی ها، سرمازدگی و آفات در این سالها آسیب هایی دیده است اما با توجه به توانمندی و تجربه و آمادگی کشاورزان این مشکلات را پشت سر خواهند گذاشت.
حجتی با بیان اینکه تولید عمده کشاورزان فردوس محصول انار است، افزود: راندمان آب قنات بلده متاسفانه به خاطر مسائلی، بسیار پایین و حدود 20 درصد است.
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: باید باغات شهرستان فردوس از حالت سنتی خارج شود و با شیوه آبیاری تحت فشار کشاورزی کنند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۹۳۰۹
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , جهاد کشاورزی , مکانیزاسیون