چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۵
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند:

جذب و فراخوان 60سهمیه پزشک متخصص در رشته های مختلف

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند گفت: 60 سهمیه پزشک متخصص در رشته‌های مختلف برای خراسان‌جنوبی جذب و فراخوان شده که بر اساس سهمیه بندی در بیمارستان‌های استان مستقر شدند.
جذب و فراخوان 60سهمیه پزشک متخصص در رشته های مختلف
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از ایرنا، محمد دهقانی فیروزآبادی روز چهارشنبه در حاشیه آیین توزیع 60 پزشک متخصص در استان در جمع خبرنگاران افزود: امسال برای جذب بیش از 100 پزشک متخصص به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نیاز کردیم که با 67 نفر موافقت‌شد.
وی ادامه‌داد: از این تعداد تاکنون 60 نفر به استان فراخوان شده و حضور یافته‌اند و مابقی هنوز اعلام آمادگی نکرده‌اند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار‌داشت: تیرماه هر سال نیاز استان‌های کشور در خصوص پزشک متخصص توسط وزارت بهداشت جمع‌آوری و بر اساس تعداد دانش آموختگان رشته‌های مختلف، سهمیه در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد.
وی بیان‌کرد: بیشترین شمار متخصصان توزیع شده در استان مربوط به رشته های داخلی، اطفال، زنان و زایمان است اما همچنان کمبودهایی در این رشته ها در برخی شهرستان های استان وجود دارد.
دهقانی فیروزآبادی یادآور شد: با توزیع این پزشکان متخصص در استان نیاز ما رفع نمی شود بلکه در برخی رشته ها از جمله رادیولوژی، جراحی، بیهوشی و زنان و زایمان کماکان در برخی شهرستان ها با کمبود مواجه هستیم.
وی گفت: در برخی بیمارستان های شهرستان ها از هر رشته شاید تنها یک پزشک فعالیت داشته باشد که در صورت مرخصی رفتن یا سایر جایگزینی برای وی وجود ندارد و این موضوع مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد می کند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: برخی شهرستان ها به ویژه مناطق مرزی نیز با کمبود پزشک مواجه هستیم که این خلاء تا حدودی با توزیع پزشکان متخصص طرح پر خواهد شد.
وی بیان کرد: از ماندگاری پزشکان متخصصی که برای گذراندن طرح در استان حضور یافته اند استقبال می کنیم همانطور که سال های قبل 20 پزشک تفاهم نامه همکاری امضا کرده و در حال فعالیت هستند.
دهقانی فیروزآبادی در ادامه اظهار داشت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای تامین فلوشیپ فوق تخصص نازایی در استان دستور صریح داده اند اما چون این رشته تعهد ندارد و فرد آزاد است در جذب فوق تخصص با مشکل برخورد کرده ایم.
وی ادامه داد: کماکان پیگیر جذب فلوشیپ فوق تخصص زنان در مرکز ناباروری استان هستیم اما هنوز به نتیجه دست نیافته ایم.
خراسان جنوبی دارای 13 بیمارستان در 11 شهرستان است که با 950 تخت بیمارستانی فعال به بیماران خدمات دهی می کنند.
محرومیت برخی شهرهای مرزی استان سبب شده تا پزشکان رغبتی به استخدام و زندگی در این مناطق نداشته شد لذا این شهرها همیشه با نیروهای طرحی (طرح تعهد خدمت اجباری پزشکان متخصص در مناطق محروم) اداره می شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۹۶۳۰
کلمات کليدی: خراسان‌تایم ، علوم‌پزشکی ، پزشک