دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۷
مدیر جهاد کشاورزی فردوس:

325 هکتار سامانه نوین آبیاری در فردوس در دست اجرا است

مدیر جهاد کشاورزی فردوس گفت: امسال 325 هکتار سامانه نوین آبیاری با اعتبار یک میلیارد و 780 میلیون تومان در این شهرستان در دست اجرا است.
325 هکتار سامانه نوین آبیاری در فردوس در دست اجرا است
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از ایرنا، علیرضا مهمیز روز دوشنبه افزود: از این میزان 295 هکتار آبیاری کم فشار و 30 هکتار آبیاری تحت فشار است.
وی بیان کرد: تاکنون یکهزار و 56 هکتار سامانه نوین آبیاری در شهرستان اجرا شده است که نقش موثری در مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی داشته است.
مدیر جهاد کشاورزی فردوس گفت: تاکنون 230 کیلومتر لوله گذاری آب در شهرستان انجام و از این مقدار 30 کیلومتر در سال جاری اجرا شده است.
وی با بیان اینکه در سال جاری دولت به ازای هر هکتار آبیاری تحت فشار 13 میلیون تومان و به ازای هر هکتار آبیاری کم فشار پنج میلیون و 800 هزار تومان کمک بلاعوض پرداخت می کند، اضافه کرد: به ازای اجرای هر هکتار آبیاری کم فشار حدود سه هزار متر مکعب آب صرفه جویی می شود و راندمان آب تا 75 درصد افزایش می یابد.
مهمیز بیان کرد: هم اکنون مطالعات آبیاری کم فشار در یکهزار هکتار و آبیاری تحت فشار در 35 هکتار در شهرستان انجام شده که در صورت تخصیص اعتبار، اجرا می شود.
وی با اشاره به اینکه طرح آبیاری تحت فشار به دلیل خرده مالکی و آب و خاک نامناسب در شهرستان مورد استقبال قرار نمی گیرد گفت: در آبیاری تحت فشار درصد شوری بالای آب باعث گرفتگی قطره چکان ها می شود، خرده مالکی هم باعث شده تا کشاورزان در زمینه ایجاد استخر ذخیره آب با یکدیگر کمتر هماهنگ شوند.
مدیر جهاد کشاورزی فردوس افزود: کشاورزان شهرستان از اجرای طرح آبیاری کم فشار استقبال خوبی کرده اند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۰۵۴۹
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , جهاد کشاورزی , آبیاری