چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۱
رییس صنعت، معدن و تجارت طبس گفت:

کارخانه فروسیلیس آلومینیوم طبس در انتظار تامین برق است

رییس صنعت، معدن و تجارت طبس گفت: بزرگترین کارخانه فروسیلیس دنیا در این شهرستان با سرمایه گذاری 50 میلیون یورو در مرحله اخذ مشاور برای تامین انرژی است.
کارخانه فروسیلیس آلومینیوم طبس در انتظار تامین برق است
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از ایرنا، محمود زارع نیا روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حدود یک سال پیش یک گروه سرمایه گذار خارجی از کشور قزاقستان، آلمان و چین، تولید فروسیلیس آلومینیوم را در شهرستان طبس امکان سنجی کرد.
وی اظهار داشت: در همان اوایل مجوز سرمایه گذاری خارجی آن را پیگیری کردند و در یک سال مجوز تاسیس این طرح نیز تحت عنوان تولید محصولی به نام فروسیلیس آلومینیوم توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت صادر شد.
وی با بیان اینکه از دلایل سرمایه گذاری در طبس دسترسی به مواد اولیه است، گفت: ماده اولیه این طرح از باطله های زغالسنگ است و دورنمای پروژه از نگاه سرمایه گذار مثبت بود.
زارع نیا بیان کرد: حدود یکسال برای مطالعات فنی، اقتصادی و مالی طرح کار کردند و اکنون به نتایج نهایی رسیدند و ارزیابی مثبتی داشتند.
وی با بیان اینکه از جمله زیرساخت هایی که این طرح نیاز دارد برق است، افزود: نوع فرایند تولید آنها به روش القایی عمل می کنند و بیشترین انرژی مورد نیازشان برق است بنابراین جانمایی پروژه باید به گونه ای باشد که برق از محل پست 400 مگاوات تامین شود و یا در مسیر خطوط انتقال پست 400 مگاوات باشد.
رییس اداره صنعت، معدن و تجارت طبس عنوان کرد: در فاز اول این طرح حدود 150 مگاوات برق نیاز است که در هفته اخیر این گروه به ایران آمدند و بررسی های زیادی را انجام دادند.
وی گفت: همچنین در نشست هایی که به همراه فرماندار طبس و شبکه سازمان برق خراسان بزرگ با سرمایه گذاران داشتیم مقرر شد سرمایه گذار برای تامین منابع انرژی، مشاور خود را انتخاب کند.
وی بیان کرد: در این راستا کوره ها نیز در خارج از کشور ساخته شده و امیدواریم عملیات اجرایی را به زودی آغاز کنیم که بتواند کوره ها را حمل کند.
زارع نیا یادآور شد: جانمایی پروژه در نشست های مختلف توسط کارشناسان بررسی شده و به گونه ای خواهد بود که کمترین مخاطرات زیست محیطی را داشته باشد و دسترسی به مواد اولیه، راه آهن و سایر موارد پیش بینی شده است.
وی با اشاره به اشتغالزایی این طرح گفت: اشتغال اولیه در مرحله اول طرح 400 نفر و در فاز نهایی طبق طرحی که ارائه دادند بالغ بر هزار نفر خواهد بود.
زارع نیا بیان کرد: طبق بررسی هایی انجام شده و با توجه به مواد اولیه ای که در منطقه وجود دارد، برآورد سرمایه گذار این است که در فاز نهایی بتواند بزرگترین کارخانه فروسیلیس آلومنیوم دنیا را در شهرستان طبس اجرایی کند.
وی افزود: فروسیلیس آلومنیوم کاربردهای متنوعی در صنعت فولاد و صنایع فلزی دارد چون آلیاژی که تولید می کنند از لحاظ وزن و مقاومت دامنه کاربردی گسترده ای دارد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۱۰۱۵
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , اقتصاد , اشتغال