سه شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۶
استاندار خراسان جنوبی:

بارندگی‌ها در خراسان‌جنوبی ۳ برابر شد

استاندار خراسان‌جنوبی از افزایش ۳۰۰ درصدی بارش‌ها در استان خبر داد و گفت: ظرفیت سدهای استان حدود ۵۸ میلیون متر مکعب است که این آمار تا امروز به بیش از ۲۵ میلیون متر مکعب رسیده است.
بارندگی‌ها در خراسان‌جنوبی ۳ برابر شد
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، محمدصادق معتمدیان امشب در گفت‌وگوی تلویزیونی در خصوص اقدامات سیل در خراسان‌جنوبی، از آماده‌باش دستگاه‌های خدمات‌رسان استان از یک ماه گذشته خبر داد و اظهار داشت: این دومین سامانه بارشی بود که به جو استان ورود و بارش‌های بسیار خوبی را در بر داشت.
وی با اشاره به فعالیت سامانه بارشی سنگین فعلی در جو استان، بیان داشت: پیش‌بینی خوبی از ناحیه سازمان هواشناسی انجام و آمادگی خوبی از طریق اعضای سازمان مدیریت بحران استان انجام شد.  
استاندار خراسان‌جنوبی از عضویت 44 دستگاه در شورای مدیریت بحران استان خبر داد و با اشاره به حضور شبانه‌رورزی دستگاه‌های عملیاتی و امدادی در استان، افزود: تمام نقاط خطرپذیر استان توسط دستگاه‌های امدادی و عملیاتی مورد بازدید میدانی قرار و کلیه مشکلات احصا شد.
کاهش حداقلی خسارات
معتمدیان تبیین کرد: علی‌رغم اینکه در سطح استان بارش‌های سنگینی داشتیم و در برخی مناطق استان نیز حدود 100 میلی‌متر بارش گزارش شده اما با توجه به تبادل تجربیات در سیلاب‌های شمال کشور و حضور خودجوش مردم، نیروهای جهادی و نیروهای مسلح خسارات به حداقل رسید.
وی اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که در برخی استان‌های درگیر سیل وجود داشت این بود که شهروندان نسبت به هشدارها و توصیه‌های دستگاه‌های اجرایی بی‌توجه و همین موضوع سبب بروز خسارات جبران ناپذیری شد.
افزایش300 درصدی بارش‌ها در استان
استاندار خراسان‌جنوبی از افزایش 300 درصدی بارش‌ها در استان خبر داد و افزود: ظرفیت سدهای استان حدود 58 میلیون متر مکعب است که این آمار تا امروز به بیش از 25 میلیون متر مکعب رسیده است.
معتمدیان از وجود دو هزار و 300 سازه در سطح استان خبر داد و بیان داشت: حجم آب‌های ذخیره شده در این سازه‌ها حدود 58 میلیون متر مکعب است.
وی با بیان اینکه 500 روستا در خراسان‌جنوبی با تانکر آبرسانی می‌شود، گفت: امیدواریم با بارش‌های خوب و پر شدن سازه‌ها تحولی در حوزه آبرسانی استان صورت گیرد.
نوید استاندار به کشاورزان
استاندار خراسان‌جنوبی ضمن نوید به کشاورزان در خصوص احیای قنوات، اضافه کرد: از مهم‌ترین اهداف ما در استان در حوزه زیرساخت‌ها بحث آبخیزداری است که امسال و سال آینده این پروژه‌ها را دنبال خواهیم کرد.
معتمدیان در خصوص خسارات ناشی از سیلاب در استان، اعلام کرد: از فردا حدود 28 تیم سازماندهی‌شده به مناطق مختلف استان و بخش‌هایی که مربوط به خود دستگاه‌ها است اعزام و خسارت‌ها برآورد و پیگیری‌هایی لازم جهت اخد خسارات وارده انجام خواهد شد.
وی با اعلام اینکه سیلاب اخیر در استان هیچ‌گونه تلفات جانی و مصدومی نداشته، مطرح کرد: طی این مدت 72 اکیپ اورژانس در اقصی نقاط استان و 14 بیمارستان در حالت آماده‌باش کامل قرار داشتند.
استاندار خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: از مهم‌ترین نقاط قوت موجود در استان در پی سیلاب اخیر همدلی و هم‌افزایی دستگاه‌های دولتی، نظامی و مردمی و نیروهای جهادی بود که جای تشکر و قدردانی دارد.
توجه ویژه به حوزه آبخیزداری
معتمدیان با بیان اینکه برنامه‌های اجرایی ما برای استان تا سال 1400 طبق یک برنامه مدون میان‌مدت ادامه دارد، حوزه آبخیزداری را از بخش‌های مورد تأکید دانست و اعلام کرد: اعتبارات خوبی در بخش کشاورزی (احیا و مرمت قنوات) برنامه میان‌مدت و زیرساخت‌های حوزه آب لحاظ شده و تلاش خواهیم کرد از اعتبارات ملی نیز در این زمینه استفاده کنیم.
وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین هنر مسؤولان باید مدیریت آسیب‌ها و تبدیل کردن آن‌ها به فرصت باشد، اضافه کرد: به استانداری مأمویت دادیم تا نقاط ضعف را شناسایی و جمع‌بندی کند و سپس نسبت به مرتفع کردن نقاط ضعف اقدام کنیم.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۱۹۷۴
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , بارندگی , سیل