سه شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۷
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان‌ جنوبی خبرداد:

آسیب به 10 پل بر اثر سیل در خراسان جنوبی

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان‌ جنوبی گفت: حدود 10 پل آسیب دیده و حدود 100 آبنما نیاز به اقدامات حفاظتی و افزایش کارآیی دارد که طی دو تا سه ماه آینده انجام خواهد شد.
آسیب به 10 پل بر اثر سیل در خراسان جنوبی
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از ایسنا، جعفر شهامت اظهارکرد: استان خراسان‌ جنوبی با بیش از 11 هزار و 360 کیلومتر راه آسفالته از بهمن سال 97 تاکنون شاهد بارش باران و برف به صورت فرانرمال بوده است.
وی تصریح کرد: موج جدید بارش‌ها که به صورت سیلابی از روز یکشنبه 25 فروردین ماه سال جاری آغاز شده، ضمن آماده باش کلیه دستگاه‌ها حسب دستور استاندار، اقدامات گسترده در حوزه تحکیم و بازسازی درواسیون ‌ ها، تنظیم بالا دست و پایین دست آبنماها و پل‌ها، بازدید و اصلاح وضعیت پل‌ها انجام گرفته است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان ‌جنوبی بیان کرد: نهایتاً در راستای مدیریت میدانی و جلوگیری از آسیب به شهروندان، 534 نفر از همکاران راهدار در قالب 52 تیم عملیاتی با بهره‌گیری از بیش از 246 دستگاه، ماشین آلات راهداری و 44 دستگاه ماشین آلات مربوط به پیمانکاران در بخش خصوصی به صورت مستمر در برای ایمن‌سازی محورها و ترمیم اضطراری اقدام کردند.
شهامت ادامه داد: در موج اخیر بارش‌ها، بارندگی در تمامی شهرستان‌های استان به وقوع پیوسته که خوشبختانه تلفات جانی ناشی از سیلاب گزارش نشده است اما در شهرستان‌های طبس، سربیشه، نهبندان و فردوس شدت آسیب‌ها بیشتر بوده است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر محورهای مسدود شریانی شامل؛ محور دیهوک- راور و محور عشق آباد – بردسکن است و محورهای فرعی و روستایی مسدود شامل؛ حاجی آباد-کالشور و حاجی آباد- آهنگران(شهرستان زیرکوه)، طاهر آباد – کجه (شهرستان فردوس)، حلوان- پیر حاجات( عشق آباد طبس)- قاین -رومشتیک ( شهرستان قاین) و حسین آباد – دستگرد شهرستان سربیشه است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان ‌جنوبی ادامه داد: مهم‌ترین علت انسداد محورها به دلیل طغیان رودخانه‌ها و گذر سیل از آبنماهای محور است که بیش بینی می‌شود طی 48 ساعت آینده تمامی محورها درحوزه استحفاظی استان قابل تردد باشند.
شهامت با اشاره به برآورد خسارت وارده به راه‌های استان، افزود: بر اساس ارزیابی انجام شده خسارت 5 تا 90 درصدی به بیش از 172 کیلومتر راه استان با برآورد 480 میلیارد ریال تا قبل از سیلاب ‌ های اخیر وارد شده است.
وی خاطرنشان کرد: به محض اتمام عملیات بازگشایی محورها، ایمن سازی و ترمیم موقت و ارزیابی خسارت وارده به ابنیه فنی و روکش و سازه راه‌ها انجام خواهد شد و به نظر می‌رسد حجم خسارت در سیلاب‌های روز قبل و امروز بیش از دو برابر خسارت سیلاب‌های قبلی باشد به نحوی که بازسازی ده دستگاه پل و بیش از صد دستگاه آبنما از جمله الزامات فوری است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی گفت: حدود 10 پل آسیب دیده و حدود 100 آبنما نیاز به اقدامات حفاظتی و افزایش کارآیی دارد که طی دو تا سه ماه آینده انجام خواهد شد.
شهامت ادامه داد: خوشبختانه همه مراکز جمعیتی و راه‌های روستایی به جز راه ‌های روستایی گفته شده قابل گذر هستند و به دلیل مدیریت استاندار خراسان جنوبی، مدیریت بحران و دستگاه‌های امدادی آسیب جدی وارد نشده است.   
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه روکش راه‌ها نیز دچار خسارت شده است، تصریح کرد: برای مواجهه با سیل، اولویت اول این بود که مراکز جمعیتی آسیب نبینند که با تلاش دستگاه‌های امدادی، ستاد مدیریت بحران و نیروهای ارتش و سپاه و مدیریت استاندار این مهم محقق شد و این سیل آسیب جانی نداشت.
شهامت با بیان اینکه اولویت دوم باز ماندن راه‌های شریانی بود، اظهار کرد: شکست پل در کرمان باعث شد دو محور شریانی مسدو شود که خوشبختانه محوری است که ترافیک مسافری ندارد و محور فردوس به بجستان جایگزین این محور شد.
وی با بیان اینکه تلاش‌ها برای ارتقاء ایمنی و پاکسازی اولیه راه‌های مواصلاتی استان آغاز شده است، یادآور شد: کار برآورد اولیه خسارات آغاز شده است و تا روز شنبه هفته آینده به جمع‌بندی خواهیم رسید و به دستگاه ‌ های ذیربط اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۱۹۷۸
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , سیل , راهداری