جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۹
از امروز (جمعه)

کمک های مردم در 130 پایگاه چراغ برات جمع آوری می شود

مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی گفت: 130 پایگاه چراغ برات برای جمع آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم در مساجد، معابر عمومی، آرامستان ها و مراکز نیکوکاری استان برپا شد.
کمک های مردم در 130 پایگاه چراغ برات جمع آوری می شود
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از ایرنا، رضا سلم‌آبادی روز جمعه افزود: این پایگاه ها از امروز (13 شعبان) به مدت سه روز فعال هستند.
وی با بیان اینکه چراغ برات آیینی سنتی در خراسان جنوبی است که مردم با حضور در آرامستان ها یاد درگذشتگان خود را با اهدای خیرات و مبرات گرامی می‌دارند گفت: بسیاری از هزینه‌ هایی که در این مراسم صرف می‌شود، می‌تواند در تامین هزینه های ضروری زندگی نیازمندان موثر باشد که به ‌عنوان نذر و صدقه قابل پرداخت است.
مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی ادامه داد: طرح جمع‌آوری صدقه برای سلامتی امام زمان (عج) به ‌صورت همزمان با طرح چراغ برات نیز در استان اجرا می شود.
وی گفت: امسال پیشنهاد شده که بخشی از هزینه های روز برات برای کمک سیل زدگان کشور اختصاص یابد و شهروندان می توانند حداقل بخشی از هزینه ها را که در این روز صرف تهیه نذورات برای اموات می کنند به این امر اختصاص دهند.
سلم آبادی با تاکید براینکه باید هزینه های مردم در روز برات ساماندهی شود، یادآور شد: سالانه به صورت میانگین مردم استان بیش از پنج میلیارد تومان در روز برات هزینه می کنند که نوعی اسراف است و باید ساماندهی شود.
وی افزود: سنت حسنه برات سبب شده هر ساله در این ایام پدیده تکدی گری در آرامستان ها بیشتر شود و برخی افراد به صورت غیربهداشتی نذورات و خیرات مردم را جمع آوری کرده و دوباره نیز به چرخه مصرف بازمی گردانند.
وی بیان کرد: با یک حساب سرانگشتی هزینه روز برات در استان میلیاردی می شود که این رقمی می تواند گره گشای بسیاری از مشکلات نیازمندان باشد.
سلم آبادی با بیان اینکه در خراسان جنوبی 563 میلیون تومان کمک نقدی و غیر نقدی برای کمک به سیل زدگان کشور جمع آوری شده است، گفت: از این مقدار 318 میلیون تومان نقدی و 245 میلیون تومان غیر نقدی بوده است.
وی افزود: از مجموع کمک های نقدی جمع آوری شده در استان، 70 میلیون تومان به استان گلستان و 210 میلیون تومان به حساب متمرکز سیل زدگان کشور واریز شده است.
مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی اظهار داشت: همچنین یک محموله کمک های مردمی به ارزش 85 میلیون تومان به لرستان و یک محموله کالا به ارزش 29 میلیون تومان به استان خوزستان ارسال شده است.
سلم آبادی ادامه داد: همچنین کارکنان کمیته امداد استان نیز 54 میلیون تومان به سیل زدگان کمک کرده اند.
وی گفت: مردم استان می توانند بخشی از هزینه های روز برات را با شماره گیری #056*8877* کمک های نقدی خود را به نیازمندان استان و با شماره گیری #99*7788* به مناطق سیل زده کشور ارسال کنند.
سلم آبادی افزود: کمک های مردم بر اساس نیت آنان برای سیل زدگان ارسال و برای نیازمندان استان هزینه می شود.

انتهای پیام/4
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۲۰۲۸
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , کمیته امداد , روز برات