پنجشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۳
مدیر جهاد کشاورزی خوسف:

خروج پیاز گل نرگس و بذر پنبه از خراسان جنوبی ممنوع شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوسف گفت: خروج 2 محصول عمده و استراتژیک پیاز گل نرگس و بذر پنبه مله این شهرستان از خراسان جنوبی ممنوع شد.
خروج پیاز گل نرگس و بذر پنبه از خراسان جنوبی ممنوع شد
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از ایرنا، سیدحسن رضوی روز پنجشنبه افزود: سال گذشته درخواست های زیادی توسط استان های دیگر با قیمت های بسیار بالاتر از قیمت استان برای خریداری پیاز گل نرگس و بذر پنبه مله (قهوه ای رنگ) داشتیم.
وی گفت: این موضوع سبب شد کشاورزان شهرستان را توجیه کنیم و تذکر دهیم به هیچ وجه این محصولات را هر چند با قیمت های بالا در اختیار افراد غیربومی قرار ندهند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوسف با بیان اینکه سه ماه تابستان فصل جا به جایی پیاز گل نرگس است اظهار داشت: پارسال با استقبال زیاد کشاورزان شهرستان برای کشت گل نرگس مواجه شدیم و همین موضوع باعث شد جلوی خروج پیاز این نوع گل از شهرستان گرفته شود.
وی افزود: کشاورزان امسال نیز به افراد غیربومی پیاز نرگس را نفروشند و دستگاه های دولتی نیز با نظارت و رصد دقیق، از خرید و فروش پیاز گل نرگس و خروج آن از استان جلوگیری کنند.
رضوی سطح زیرکشت گل نرگس شهرستان خوسف را 24 هکتار عنوان کرد و گفت: هر سال حدود 12 میلیون شاخه گل از سطح اراضی برداشت می شود و به فروش می رسد.
وی درباره فروش گل نرگس بیان کرد: پارسال بخشی از محصول تولید شهرستان خوسف توسط شهرداری بیرجند خریداری و در مراکز سطح شهر با قیمت مناسب فروخته شد همچنین با انعقاد تفاهم نامه همکاری با سازمان تعاون روستایی، مقرر شد غرفه ای در تهران برای فروش این محصول در نظر گرفته شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوسف ادامه داد: فرودگاه های سطح کشور برای خرید این محصول اعلام آمادگی کرده اند و امسال در صورت مازاد تولید گل نرگس به خارج استان ارسال خواهد شد.
وی در ارتباط با خروج بذر پنبه مله از استان گفت: این نوع محصول از قدیم مخصوص خوسف بوده است اما سه دهه اخیر به فراموشی سپرده شده بود.
رضوی اضافه کرد: 2 سال قبل بذر این محصول به میزان کم در شهرستان خریداری شد و تصمیم گرفتیم با کشت مجدد آن، مجدد پنبه مله را رواج دهیم.
وی بیان کرد: پنبه مله با رنگ قهوه ای کمرنگ از زمان های گذشته برای تهیه پارچه های مقدس از جمله جانماز، عبا و از این قبیل لوازم مورد استفاده مردم محلی قرار می گرفت و رنگ پنبه تا ابد ثابت است و از بین نمی رود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوسف گفت: کشورهای عربی خواهان این نوع پارچه هستند لذا با همکاری میراث فرهنگی استان، پنبه مله تبدیل به پارچه می شود.
وی یادآور شد: پارسال کشت پنبه مله به صورت نشا در سطح سه هکتار از اراضی شهرستان خوسف انجام شد تا نسبت به تهیه بذر و گسترش محصول اقدام کنیم.
رضوی با بیان اینکه پنبه مله به نام خوسف ثبت ملی شده است ادامه داد: کاشت این نوع پنبه از نیمه فروردین آغاز می شود و تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد که پیش بینی می شود امسال 30 هکتار از اراضی شهرستان به این نوع محصول اختصاص یابد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۲۴۳۴
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , گل نرگس , اقتصاد , خوسف