دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۸
مسؤول میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرایان خبرداد:

شروع عملیات باستان‌شناسی در محوطه تاریخی «کله‌کوب»

مسؤول میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرایان از شروع عملیات کاوش باستان‌شناسی محوطه تاریخی کله‌کوب خبر داد.
شروع عملیات باستان‌شناسی در محوطه تاریخی «کله‌کوب»
 
به گزارش گروه فرهنگی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، مسؤول میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرایان اظهار داشت: پس از انجام مطالعات ژئوفیزیک محوطه از محل اعتبارات استانی سال 97، یک تیم پنج‌نفره به سرپرستی دکتر محمدحسین عزیزی خرانقی از 22 اردیبهشت‌ماه عملیات کاوش در محوطه تاریخی کله‌کوب آیسک را آغاز کردند.
وی افزود: محوطه تاریخی کله‌کوب در شهر آیسک، شهرستان سرایان و استان خراسان‌جنوبی قرار دارد که به شماره 23005 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، ارتفاع محوطه حدود 1360 از سطح دریا و وسعت آن بر اساس گمانه‌زنی‌های صورت گرفته در سال‌های گذشته حدود 7 هکتار است.
مسؤول میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرایان عنوان داشت: محوطه کله‌کوب یکی از معدود محوطه‌های پیش‌ازتاریخ شناسایی‌شده در استان خراسان‌جنوبی است که دارای توالی فرهنگی مناسبی از هزاره پنجم تا سوم پیش از میلاد در این منطقه است و کاوش‌های این محوطه می‌تواند به‌عنوان مبنایی برای مطالعات آتی باستان‌شناختی در استان خراسان‌جنوبی مدنظر قرار گیرد.
عرب تضریح کرد: توالی لایه‌نگاری شناسایی‌شده بر اساس کاوش صورت‌گرفته، شامل دوره‌های مفرغ، آغاز شهرنشین و هزاره پنجم پیش از میلاد است که استقرار در محوطه از اوایل دوره مس‌سنگی حدود هفت هزار سال قبل آغاز و در دوره مفرغ حدود پنج هزار سال پیش به پایان می‌رسد.
مسؤول میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرایان ادامه داد: یکی از ویژگی‌های برجسته این محوطه حضور سفال‌های لبه واریخته شاخص دوره آغاز شهرنشینی است که به تعداد زیاد در این محوطه شناسایی‌شده است.
عرب عنوان داشت: نمونه‌هایی از سفال‌های اوروکی و سینی‌های بانشی در کنار حجم زیادی سفال نخودی محلی در لایه‌های مشابه شناسایی‌شده که حضور چنین سفال‌های شاخص دوره آغاز شهرنشینی در این بخش ایران بسیار جالب توجه است.
وی افزود: در زیر لایه‌های هزاره چهارم پیش از میلاد، شواهدی از فرهنگ‌های اوایل دوره مس سنگی که تاریخ پیشنهادی برای آن حدود هفت هزار سال پیش است، شناسایی‌شده است.
مسؤول میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرایان عنوان داشت: جمع‌آوری اطلاعات و تهیه پرونده ثبتی برای 11 محوطه تاریخی بسیار شاخص که از بین حدود 70 محوطه انتخاب گردیده‌اند، برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور در دست اقدام است و برای تکمیل پرونده‌ها نیاز به اختصاص اعتبار جهت تهیه نقشه توپوگرافی محوطه‌ها است که باعث تأخیر در تکمیل پرونده این محوطه‌های تاریخی ارزشمند گردید و امیدواریم در سال جاری بتوانیم ضمن ثبت این محوطه‌ها، گمانه‌زنی و کاوش این محوطه‌ها را نیز شروع کنیم.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۲۴۶۱
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , میراث فرهنگی , صنایع دستی