سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۷
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی خبرداد:

کشورهای حاشیه خلیج فارس خریدار زرشک خراسان جنوبی

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: بیش از 98 درصد زرشک ایران در این استان تولید و زرشک تولیدی علاوه بر مصرف داخل به دیگر کشورها از جمله حاشیه خلیج فارس نیز صادر می‌شود.
کشورهای حاشیه خلیج فارس خریدار زرشک خراسان جنوبی
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از ایسنا، احمد بیکس مدیر صنایع سازمان گفت: تعداد۱۰ کارخانه فرآوری زرشک با ظرفیت ۱۱ هزار و ۳۴۸ تن در استان فعال است.
احمد بیکس افزود: 380 سالن بهداشتی زرشک برای نگهداری و خشک کردن این محصول در استان مجوز دریافت کرده که ظرفیت اسمی این مکان‌ها 39 هزار تن و ظرفیت عملی آن‌ها نیز هفت هزار و 856 تن است.
وی با بیان اینکه 10 کارخانه فرآوری زرشک با ظرفیت 11 هزار و 348 تن در استان فعال است، اظهار کرد: در سالن‌های بهداشتی زرشک، خشک کردن محصول از حالت خرمنی به نیمه‌صنعتی تبدیل و برای خشک کردن آن با کیفیت مطلوب و مناسب اقدام می‌شود.
مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: سال گذشته 19 هزار و 50 تن زرشک از 15 هزار و 563 هکتار باغ‌های این محصول برداشت شد که امسال نیز برداشت زرشک در استان از نیمه مهر آغاز می‌شود و تا اواخر آذر با توجه به شرایط آب و هوایی ادامه دارد.
بیکس تعداد بهره‌برداران محصول زرشک در خراسان‌جنوبی را 25 هزار نفر اعلام و اظهار کرد: زرشک به‌عنوان یکی از محصولات استراتژیک استان از منابع درآمدی کشاورزان محسوب می‌شود.
وی بیان کرد: بیش از 98 درصد زرشک ایران در این استان تولید و زرشک تولیدی علاوه بر مصرف داخل به دیگر کشورها از جمله حاشیه خلیج فارس نیز صادر می‌شود.
مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد:  بیشترین سطح زیر کشت زرشک در خراسان‌جنوبی با چهار هزار و 233 هکتار مربوط به قاینات است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۲۴۸۴
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , زرشک , جهاد کشاورزی