دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۳
مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی:

کمتر از 10 درصد اشخاص حقیقی در خراسان جنوبی اظهارنامه مالیاتی ارائه کرده‌اند

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی گفت: تاکنون کمتر از 10 درصد اشخاص حقیقی مشمول، اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال 97 خود را ارائه کرده اند.
کمتر از 10 درصد اشخاص حقیقی در خراسان جنوبی اظهارنامه مالیاتی ارائه کرده‌اند
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از ایسنا، مهدی نباتی اظهار کرد: در حال حاضر حدود 27 هزار مؤدی اشخاص حقیقی در استان وجود دارند و با توجه به آمارهای واصله از سامانه‌های سازمان امور مالیاتی کشور، تاکنون کمتر از 10 درصد اشخاص حقیقی مشمول استان، اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال 97 خود را ارائه کرده ‌اند.
وی افزود: لذا با عنایت به اینکه به موجب قانون شرط برخورداری از هرگونه معافیت و یا نرخ صفر مالیاتی ارائه اظهارنامه، دفاتر، اسناد و مدارک لازم در مهلت مقرر قانونی است، از تمامی مؤدیان مالیاتی می ‌خواهیم برای برخورداری از مشوق‌های مالیاتی و عدم تعلق جراءم قانونی، نسبت به ارسال اظهارنامه صرفاً الکترونیکی خود از طریق سامانه www.tax.gov.ir اقدام کرده و انجام این کار را به روزهای پایانی خردادماه موکول نکنند تا در صورت هرگونه مشکل در فرآیند ارسال اظهارنامه و یا کد اقتصادی، زمان کافی برای رفع آن داشته باشند.
مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی ادامه داد: سازمان امور مالیاتی کشور با همکاری اتحادیه‌ها و اصناف و در راستای همکاری، مشارکت و تکریم مؤدیان مالیاتی و همچنین تسهیل در وصول مالیات، اقدام به تعیین و اعلام مالیات مقطوع عملکرد سال ۹۷ برخی صاحبان مشاغل کرده است.
نباتی بیان کرد: لذا با توجه به اختیارات حاصل از تبصره ماده ۱۰۰ اصلاحی مصوب ۳۱ تیرماه ۹۴ قانون مالیات‌های مستقیم و با توجه به بند (هـ) تبصره (۸) قانون بودجه سال 98 کل کشور و به منظور تکریم مؤدیان و تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات مقطوع عملکرد سال 97 شامل صاحبان مشاغل گروه سوم موضوع ماده (۲) آیین نامه اجرایی موضوع ماده ۹۵ قانون فوق که مجموع فروش کالا و خدمات آن‌ها در سال ۹۷ حداکثر سی برابر معافیت موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم (مبلغ ۸۲۸ میلیون تومان) باشد، در صورت تکمیل و ارسال فرم موضوع این دستورالعمل در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور، از نگهداری اسناد و مدارک و تسلیم اظهارنامه مالیاتی موضوع قانون مالیات‌های مستقیم معاف می‌شوند.
وی افزود: براساس این دستورالعمل، مالیات صاحبان مشاغل بابت عملکرد سال 97، بر مبنای مالیات قطعی عملکرد سال 96 به صورت مقطوع و با میزان مالیات قطعی تا ۲۵ میلیون ریال، بدون افزایش نسبت به عملکرد سال 96 تعیین شده است.
مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی گفت: بر این اساس موارد قانونی ذکر شده، برای مالیات عملکرد سال 97 مؤدیان مالیاتی با میزان مالیات قطعی بیش از ۲۵ میلیون ریال تا ۵۰ میلیون ریال با ۵ درصد افزایش، مؤدیان مالیاتی با میزان مالیات قطعی بیش از ۵۰ میلیون ریال تا ۱۰۰ میلیون ریال با ۹ درصد افزایش و مؤدیان مالیاتی با میزان مالیات قطعی بالاتر از ۱۰۰ میلیون ریال با ۱۵ درصد افزایش نسبت به عملکرد سال 96 تعیین شده است.
نباتی ادامه داد: باید توجه داشت که موارد ذکر شده مربوط به مؤدیان مالیاتی است که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آن‌ها در سال 97 از مبلغ 8280 میلیون ریال بیشتر نباشد.
وی افزود: صاحبان مشاغل در صورتی که سال 97 اولین سال فعالیت آن‌ها باشد و همچنین صاحبان مشاغل مشارکتی که در طی سال 97 شرکای آن‌ها تغییر کرده باشد (تغییر هر یک از شرکا)، مشمول مفاد این دستورالعمل نبوده و مکلف به انجام تکالیف قانونی مقرر ( ازجمله تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر) هستند.
مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی یادآور شد: با توجه به تمهیدات صورت گرفته برای رفاه حال صاحبان مشاغل و همچنین مدت محدود باقی مانده تا پایان خردادماه، از تمامی صاحبان مشاغل خواهشمندیم در اسرع وقت با مراجعه به سامانه اعلام شده، تمایل به استفاده از شرایط دستورالعمل را اعلام و یا نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی خود اقدام کنند تا بتوانند از تسهیلات و معافیت‌های پیش بینی در قانون بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۲۷۳۵
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , اشتغال , مالیات