پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۷
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

سند بهره‌وری آب برای استان‌ها تهیه می‌شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت و مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور با تأکید بر توجه بیشتر به موضوعات آبی و زیست‌محیطی گفت: سند بهره‌وری آب برای استان‌ها تهیه و ابلاغ می‌شود.
سند بهره‌وری آب برای استان‌ها تهیه می‌شود
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت و مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور با تأکید بر توجه بیشتر به موضوعات آبی و زیست‌محیطی اظهار داشت: سند بهره‌وری آب برای استان‌ها تهیه و ابلاغ می‌شود.
عباس کشاورز از ابلاغ سند تهیه‌شده بهره‌وری آب برای هر استان و شهرستان خبر داد و عنوان داشت: بر اساس این سند می‌توان از توان بالای بخش خصوصی بیشترین بهره برد که پیامد آن کنترل مهاجرت و رفع معضل بیکاری در کشور خواهد بود.
وی افزود: باید رویکرد گذشته را در زمینه استفاده از آب را کنار گذاشت و استفاده بهینه از آب بر میزان تولید باشد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با بیان اینکه همه تلاش‌ها برای احیا و ماندگاری قنات‌هایی مانند بلده باید ترویج شود، اضافه کرد: عملیات آبخیزداری و کمک به کشاورزان در زمینه کشت جایگزین محصولات برای بهره‌وری بیشتر از آب یکی از این اقدامات است.
کشاورز گفت: از دهه 40 به بعد توجه به قنات‌ها کمتر شده و حفر چاه و سد‌سازی بیشتر مورد توجه قرار گرفته که تخریب قنات‌ها و پایین آمدن راندمان آب در پایین‌دست سدها را در پی داشته است.
وی افزود: فناوری استحصال آب به‌وسیله قنات از ابتکارهای ایرانیان است که در پهنه خشک کشور امکان زندگی را برای مردم مهیا کرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت گفت: مسؤولان و کشاورزان منطقه باید محصولاتی که مصرف آب بالایی دارد را حذف کنند تا کشاورزی بسیار کارآمد و مبتنی بر بهره‌وری آبی داشته باشیم و رویکردهای گذشته نیز کنار گذاشته شوند تا کشت گلخانه‌ای بیشتر مدنظر قرار گیرد.
کشاورز راه توسعه را در کشاورزی تکیه بر بهره‌وری دانست و ادامه داد: در اولویت اول بهره‌وری است و جامعه علمی کشور برای رفع مسائل حوزه آب باید بیشتر دخالت کند چراکه توان دولتی برای رفع مشکلات این حوزه، محدود است.
وی با بیان اینکه قنات بلده فردوس باید جامع دیده شود گفت: باید بهتر و پایدارتر از قنات بلده فردوس استفاده شود تا مردم منطقه بیشترین نفع و سود را از آن ببرند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۲۷۷۴
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , سیلاب , جهاد کشاورزی