شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۰
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند:

«گردشگری» تحریم شکن و پیشتاز در رهایی از اقتصاد وابسته به نفت است

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند گفت: گردشگری تحریم شکن و پیشتاز در رهایی از اقتصاد وابسته به نفت است.
«گردشگری» تحریم شکن و پیشتاز در رهایی از اقتصاد وابسته به نفت است
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از مهر، محمدرضا مجیدی در حاشیه مراسم گرامیداشت جهانی شدن قنات بلده اظهار کرد: قنات ایرانی نماد نبوغ، خرد، خلاقیت، فرهنگ و مدنیت ایرانی برای پاسداشت مواهب الهی و مدیریت عادلانه و پایدار منابع آبی مورد نیاز انسان در اقالیم خشک و نیمه خشک است.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند بیان کرد: اینکه نمایندگان کشورهای مختلف در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی در سه سال پیش در استانبول ترکیه بر قرار گرفتن قنات ایرانی در فهرست جهانی مهر تأیید زدند، در واقع تأیید و تأکیدی بر نمادهای یاد شده است.
ضرورت رویکرد علمی به ثبت جهانی مواریث طبیعی
مجیدی ادامه داد: نکوداشت ثبت جهانی قنات بلده و سایر قنوات دهگانه و پاسداشت آن برای ماندن در فهرست میراث جهانی و بهره‌مندی از دستاوردهای این ثبت در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نیازمند تعریف رویکردی علمی و میان بخشی و میان رشته‌ای نسبت به مدیریت این اثر طبیعی است.
وی ادامه داد: حفظ و حراست از ثبت یک اثر، با رعایت معیارها و ملاک‌ها، جهت ماندن در فهرست جهانی بدون مواجه شدن با کارت‌های زرد و قرمز به مراتب دشوارتر از فاز ثبت جهانی یک اثر، به رغم سختی‌ها و پیچیدگی‌های پرونده نویسی و ارائه مطلوب پرونده و تأمین استانداردها و معیارها برای جهانی شدن آن اثر است.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند افزود: علاوه بر این، بهره‌مندی جوامع محلی از مواهب ثبت جهانی با فعال کردن صنعت گردشگری و صنایع وابسته از جمله انتظاراتی است که باید پاسخ داده شود.
مجیدی ادامه داد: چارچوب مناسب پاسخگویی به همه مطالبات و انتظارات اعم از پاسداشت مواریث و حفظ و حراست از آنها برای آیندگان و رونق اقتصادی جوامع محلی و میزبان مستلزم تعریف سیاست‌ها و برنامه‌های گردشگری پایدار، همه جانبه و جامع است.
وی افزود: قنات ایرانی برای ماندن در فهرست جهانی از یک سو و فعال شدن گردشگری در این حوزه برای حضور ساماندهی شده و با برنامه علاقمندان طبیعت از سوی دیگر، نیازمند چنین الگویی از گردشگری است که در تعامل بخش‌های دولتی و خصوصی محقق خواهد شد.
گردشگری مصداق بارز اقتصاد مقاومتی
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند گفت: در شرایط حساس ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی که نابخردانی صلح و امنیت جهانی را قربانی خواست‌های نامشروع کرده و بر دولت‌ها و ملت‌های مستقل انواع فشارها را وارد می‌سازند، در پیش گرفتن الگوی مقاومت به ویژه در عرصه اقتصاد از ضرورت‌های تاریخی و عقلانی است.
مجیدی یادآور شد: صنعت گردشگری مصداق بارز اقتصاد مقاومتی است و می‌تواند اقتصاد ملی را در رهایی از اقتصاد نفتی یاری رساند.
وی گفت: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در سی امین سالگرد رحلت امام راحل خطاب به مسئولین فرمودند تمرکز همه روی حل مشکلات اقتصادی باشد و چند مسأله را شامل رونق تولید، ارزش پول ملی، بهبود فضای کسب و کار، رها کردن اقتصاد ملی از خام فروشی نفت به عنوان مسائل مهم در این زمینه مطرح کردند.
گردشگری عامل مهم رونق صنایع دستی
رئیس کمیسیون گردشیگری اتاق بازرگانی اظهار کرد: صنعت گردشگری و صنایع وابسته به عنوان صنعت پیشران تحریم شکن می‌تواند بسیار راهگشا باشد و نه تنها ارز مورد نیاز بخش‌های ضروری را تامین کند بلکه با خریدهای گردشگران، می‌توان شاهد رونق تولید در حوزه صنایع دستی بود.
مجیدی ادامه داد: صنعت گردشگری می‌تواند چونان صنعتی پیشران و فعال و به عنوان پیشانی صنایع دیگر عمل کند و نه تنها در کوتاه مدت موجی از اشتغال پدید آورد، بلکه می‌تواند به جذب سرمایه و سرمایه گذاران و تثبیت سرمایه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در شرق ایران اسلامی یاری رساند.
وی یادآور شد: البته این امر مستلزم فراهم کردن زیرساخت های فکری، فرهنگی، سخت افزاری و نرم افزاری است.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی گفت: گردشگری میراث پایه خراسان جنوبی، نیازمند رویکرد علمی فراگیر و پایدار به گردشگری است تا این مواریث طبیعی، فرهنگی و زیست بوم جوامع محلی در کنار رونق بخشی به اقتصاد استان برای آیندگان هم بمانند.
مجیدی اظهار کرد: حفظ زیست بوم میراث و محیط زیست حریم آن با آموزش و فرهنگ سازی حافظان اصلی و مدافعان این مواریث یعنی مردم وجوامع محلی ممکن است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۲۸۰۶
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , گردشگری , اقتصاد مقاومتی