يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۶
مدیرکل نوسازی مدارس خراسان‌جنوبی:

۵۷۰۰ کلاس درس در خراسان‌جنوبی نیازمند بازسازی است

مدیرکل نوسازی مدارس خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در مجموع در خراسان‌جنوبی پنج هزار و 700 کلاس تخریبی و نیازمند مقاوم‌سازی وجود دارد، گفت: ساخت دو آموزشگاه با مشارکت یک میلیارد و 800 میلیون تومانی یک مؤسسه خیریه تکمیل و تا مهرماه پذیرای دانش‌آموزان می‌شود.
۵۷۰۰ کلاس درس در خراسان‌جنوبی نیازمند بازسازی است
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از فارس، محمدرضا بیکی با اشاره به آخرین وضعیت مدارس خراسان‌جنوبی، اظهار داشت: 17 درصد مدارس استان تخریبی، 49 درصد نیازمند مقاوم‌سازی و 34 درصد مدارس مستحکم است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته از 9 هزار و 398 کلاس درس، کلاس‌ها در هفت هزار و 240 کلاس دولتی و 793 کلاس غیر دولتی تشکیل شد، اضافه کرد: تعداد فضای در اختیار فقط سه هزار و 665 کلاس مستحکم است و یک هزار و 215 کلاس تخریبی است و چهار هزار و 518 کلاس نیازمند مقاوم‌سازی است.
مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان‌جنوبی به وضعیت سرانه فضای آموزشی در استان خراسان‌جنوبی و کشور اشاره کرد و بیان داشت: سرانه استاندارد فضای آموزشی کشور به طور میانگین به ازای هر دانش آموز 8.3 مترمربع و این رقم در استان خراسان‌جنوبی 6.9 متر مربع است.
5700 کلاس درس نیازمند تخریب و بازسازی
بیکی با بیان اینکه کمبود فضای آموزشی طی چند سال اخیر به‌ویژه در مرکز استان بسیار به چشم می‌آید، تصریح کرد: در مجموع در خراسان‌جنوبی پنج هزار و 700 کلاس تخریبی و نیازمند مقاوم‌سازی وجود دارد.
وی با اعلام اینکه در حال حاضر ۳۴ مدرسه با ۳۴۴ کلاس درس در بیرجند دو نوبتی هستند، تصریح کرد: بیشترین کمبودها مربوط به سایت‌های مسکن مهر است که در مسکن‌های مهر مرکز استان نیازمند نیازمند 238 کلاس درس دیگر و در مابقی مسکن‌های مهر نیازمند 119 کلاس دیگر هستیم.
مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان‌جنوبی اعلام کرد: سال گذشته این نهاد برای نوسازی، مقاوم‌سازی و تجهیز مدارس استان 30 میلیارد و 520 میلیون تومان اعتبار مصوب استانی، 47 میلیارد و 970 میلیون تومان مصوب دولتی و 21 میلیارد و 149 میلیون تومان کمک خیران را داشت که توانست 170 کلاس جدید را به بهره‌برداری برساند.
وجود 109 کلاس درس کانکسی در استان
بیکی از وجود 109 کلاس درس کانکسی در خراسان‌جنوبی خبر داد و مطرح کرد: این تعداد کلاس درس شامل 50 کلاس درس با زیر ۱۰ نفر دانش‌آموز و ۵۹ کلاس درس بالای ۱۰ دانش‌آموز هستند که برای کانکس‌های زیر 10 دانش‌آموز فعلاً نمی‌توان کاری کرد و باید در همان وضعیت بماند و برای کانکس‌های بالای ۱۰ دانش‌آموز برنامه ما حذف این کانکس‌ها تا یک الی دو سال آینده است.
وی با بیان اینکه ۵۸ کانکس در شهرستان‌های نهبندان و درمیان وجود دارد که در هر کدام از آنان بالای ۱۰ دانش‌آموز تحصیل می‌کنند، اضافه کرد: به جای کانکس‌ها در حال ساخت مدرسه هستیم که بخشی از آن در مهرماه و همزمان با آغاز سال جدید تحصیلی تحویل می‌شود.
مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه تا مهرماه امسال مدارس خشت و گلی از خراسان‌جنوبی حذف می‌شود و در سال تحصیلی جدید اجازه برگزاری کلاس درس در چنین مدارسی وجود ندارد، عنوان کرد: برای حذف مدارس خشت و گلی از و ساخت مدارس جدید، حدود یک میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.
22 درصد کلاس‌ها نیازمند سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی
بیکی از تجهیز 78 درصد مدارس استان به سیستم گرمایشی مرکزی و استفاده بقیه مدارس از بخاری کاربراتوری استاندارد و بخاری‌های تابشی خبر داد و بیان داشت: 22 درصد کلاس‌ها نیز نیازمند تجهیز به سیستم‌های حرارت و گرمایشی مرکزی هستند.
مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان‌جنوبی با اشاره به جشنواره‌های خیرین مدرسه‌ساز و تعهدات خیرین، مطرح کرد: در سال 98 تعهدات خیران مدرسه‌ساز 24 میلیارد و 166 میلیون تومان است که چهار میلیارد و 726 میلیون تومان نقدی،۳۲ مورد احداثی یعنی احداث 124 کلاس با اعتباری بیش از 124 میلیون تومان و پنج میلیارد و 380 میلیون تومان اهدای زمین و مستقلات بوده است.
تکمیل 2 مدرسه با مشارکت خیران
بیکی از تکمیل دو مدرسه با مشارکت خیران خبر داد و گفت: ساخت این دو آموزشگاه با مشارکت یک میلیارد و 800 میلیون تومانی مؤسسه خیریه مهرگیتی در شهرستان‌های طبس و بیرجند تکمیل و تا مهرماه پذیرای دانش‌آموزان می‌شود.
وی افزود: این طرح‌ها شامل مدرسه 12 کلاسه مسکن مهر شماره دو طبس گلشن با زیربنای یک هزار و 727 مترمربع و ساختمان آموزشی شش‌کلاسه و سه‌کلاسه حاجی‌آباد بیرجند با زیربنای جمعا 970 مترمربع است.
مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: با بهره‌برداری از این 21 کلاس درس، 630 دانش‌آموز از فضای آموزشی استاندارد بهره‌مند می‌شوند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۳۱۸۶
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , مدارس , آموزش و پرورش