يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۲

افتتاح چند طرح شاخص در خراسان جنوبی با سرمایه‌گذاری یک هزار میلیارد تومانی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: احیای آهن اسفنجی مجتمع فولاد قاینات، کک طبس، شمش چدن خوسف، فرآوری بنتونیت و سیلیس و طلا از جمله طرح‌های شاخصی است که امسال به بهره‌برداری می‌رسند.
افتتاح چند طرح شاخص در خراسان جنوبی با سرمایه‌گذاری یک هزار میلیارد تومانی
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، داوود شهرکی ظهر امروز در نشست خبری اظهار داشت: سال گذشته سال سخت اقتصادی را پشت سر گذاشتیم و امسال همه هجمه فشار خارجی در امور اقتصادی بود به گونه‌ای که در همه جهات بر کشور فشار وارد کردند چون دشمن می‌داند در حوزه نظامی نمی‌تواند بر ما پیروز شود از این رو در تلاش است از راه‌های دیگر به کشور ضربه بزند.
وی با بیان اینکه دشمن با درپیش گرفتن هجوم رسانه‌ای در بخش‌های مختلف اقتصادی، تحریک رسانه‌ای فرهنگی، هجمه فراگیر بحران اقتصادی، تحریک خرید و تحصن افزایش قیمت‌ها درصدد متشنج کردن اوضاع کشور است افزود: باید در برابر این حملات دشمن پاسخ و مقابله کنیم که بهترین جایی که به عبور از شرایط خاص کمک کرد رسانه‌ها بودند که واقع بینانه ما را همراهی کردند تا در شفاف سازی آرامش بخشی جامعه گام برداریم.
انجام 70 هزار بازرسی میدانی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: در استان خراسان جنوبی مشکل تامین کالا نداشتیم و گرانی با افزایش دلار روی قیمت‌ها تا حدی اثر گذاشت که بخشی به اتفاقات درون استان شامل عدم عرضه بستگی داشت هرچند سال گذشته سازمان در حوزه نظارت 70 هزار فقره بازرسی میدانی انجام داد که در این راستا دستگاه‌های مختلف همکاری خوبی داشتند.
شهرکی افزود: آنچه توقع مردم بود اینکه اگر نظارت است چرا گرانی است باید گفت که برخی گرانی‌ها کشوری بود و در خیلی از کالاها تغییر قیمت‌ها سبب گرانی شده بود و تمرکز ما تأمین کالا بود که خوشبختانه در استان مشکل تأمین کالا نداشتیم.
توزیع 18 هزار حلقه لاستیک در استان
وی با بیان اینکه برای تامین اقلام اساسی در سال گذشته پیگیری‌های زیادی شد که استاندار نیز چند سفر برای تخصیص کالاها برای سهمیه استان داشت که مشکل اصلی در حوزه بازار آغاز شد افزود: سال گذشته در بخش توزیع لاستیک ابتدا مشکلاتی به وجود آمد و بخش زیادی از واردات مختل شد که تولید کشور کمتر از یک سوم نیاز بود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: سهمیه توزیع لاستیک در استان دو مسیر را طی کرد یک بخش در اختیار سازمان‌های حمل و نقل قرار گرفت و درصد کمی هم در اختیار سازمان صنعت، معدن و تجارت بود که در مجموع سال گذشته 18 هزار حلقه لاستیک سنگین در استان خراسان جنوبی توزیع شد.
شهرکی گفت: از ابتدای سال تاکنون بالغ بر 16 هزار حلقه لاستیک در استان جذب سهمیه شد و در اختیار حمل نقل قرار گرفت که نحوه توزیع شفاف شده و سامانه‌ای تعریف شد که براساس پیمایش یک جفت لاستیک تخصیص یابد و هر نقطه که پیمایش رخ دهد یک جفت لاستیک تعلق گیرد.
برقراری تعادل در بازار شکر/ کمبودی نداریم
وی افزود: در حوزه تامین شکر که از اسفند 97 با مشکل مواجه شدیم هرچند در طول سال نگرانی برای شکر نبود و کمبود احصا شده است. سال گذشته مصرف عادی استان 670 تن بود که شرایط بحرانی شد در دو ماه آخر سال 3400 تن شکر توزیع شد و از ابتدای سال جدید تاکنون دو هزار و 800 تن سهمیه شکر داشتیم و قیمت در بازار متعادل شده است.
توزیع هزار تن گوشت منجمد در استان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به مشکلات توزیع گوشت در سال گذشته بیان کرد: در ابتدا که به دلیل تفاوت قیمت بازار و سهیمه‌های گوشت منجمد سبب تشکیل صف‌های طولانی شد اما توانستیم هیجان بازار را کنترل کنیم.
شهرکی اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون 110 تن روغن مایع و 130 تن روغن جامد توزیع شد و نگرانی کمبود نداریم و تلاش شده تا کمترین مشکل در تامین کالای اساسی مردم در خراسان جنوبی داشته باشیم.
وی گفت: سال گذشته از 25 واحد تملک شده توسط بانک‌ها، 7 واحد از تملک خارج شدند و به چرخه تولید بازگشتند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به افزایش اختیارات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید افزود: امسال برای حمایت از تولید و رونق واحدهای صنعتی، بدهی مالیاتی و تامین اجتماعی تا 60 ماه تقسیط شده و بدهی‌های بانکی این واحدها هم تقسیط مجدد می‌شود.
220 میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای استان پرداخت می‌شود
شهرکی با اشاره به پرداخت 130 میلیارد تومانی تسهیلات رونق تولید به واحدهای صنعتی در سال گذشته گفت: امسال هم این تسهیلات با اولویت تکمیل واحدهای صنعتی و معدنی بالای 60 درصد پیشرفت، توسعه واحدهای صنعتی موجود و بازسازی و نوسازی واحدها ادامه دارد و امسال 220 میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای صنعتی پرداخت می‌شود که تا نون 36 میلیارد تومان تخصیص داده شده است.
وی با بیان اینکه سال گذشته با تسهیلات اعطا شده 20 واحد در شرف تعطیل به چرخه تولید بازگشتند افزود: تسهیلات رونق تولید فقط برای واحدهای راکد نیست و به واحدهای نیمه تعطیل هم پرداخت می‌شوند تا ظرفیت تولیدشان افزایش یابد.
رغبت ایمیدرو برای مطالعات اکتشاف در استان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی تصریح کرد: در حوزه معدن هم دو توافق با سازمان زمین شناسی منعقد شد که ایمیدرو 30 میلیارد تومان برای مطالعات اکتشاف 70 محدوده سرمایه گذاری می‌کند و 10 میلیارد تومان هم در حوزه تکمیل اکتشاف هزینه می‌شود.
شهرکی با اشاره به طرح‌های آماده افتتاح در سال جاری گفت: احیای آهن اسفنجی مجتمع فولاد قاینات، کک طبس، شمش چدن خوسف، فرآوری بنتونیت و سیلیس و طلا از جمله طرح‌های شاخصی است که امسال به بهره‌برداری می‌رسند و برای این طرح‌ها در کنار طرح‌های ایمیدرو، در مجموع بیش از هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده ت.
وی با بیان اینکه در سه ماه نخست امسال 6 فقره پروانه صنعتی، 17 فقره پروانه اکتشاف معدنی و 330 فقره پروانه صنفی صادر شده است افزود:  برنامه‌ای برای سهیمه بندی نداریم و مردم نگران کمبود و تامین کالا در استان نباشند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۳۱۹۲
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , سرمایه‌گذاری , صنعت