يکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۶
روحانی:

انگلیسی‌ها در توقیف نفتکش ایرانی متضرر خواهند شد

رئیس‌جمهور در دیدار وزیر خارجه عمان گفت: اقدام انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق غیرقانونی بوده و هیچ سودی هم برای آنها نداشته و قطعاً متضرر خواهند شد.
انگلیسی‌ها در توقیف نفتکش ایرانی متضرر خواهند شد
 
به گزارش گروه سیاسی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور روز یکشنبه در دیدار «یوسف بن علوی» وزیر امور خارجه عمان با بیان اینکه ایران و عمان همواره برای حل‌وفصل مسائل و مشکلات منطقه، گام‌های مثبتی کنار هم برداشته‌اند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران علاقمند به توسعه مناسبات و همکاری‌ها با عمان در سطوح مختلف و در راستای منافع متقابل دو ملت است.
وی روابط ایران و عمان را همواره دوستانه و رو به توسعه خواند و تصریح کرد: باید با افزایش رفت‌وآمدها و رایزنی‌ها در راستای گسترش همه‌جانبه مناسبات و همکاری‌های تهران ــ مسقط در بخش‌های مختلف به‌ویژه انرژی و تجاری تلاش کنیم.
رئیس‌جمهور با ابراز اینکه ایران و عمان مسئولیت اصلی تأمین امنیت در منطقه تنگه هرمز را به‌عهده دارند، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره تلاش می‌کند تا دریای عمان، خلیج فارس و تنگه هرمز مسیری امن و مطمئن برای کشتیرانی آزاد بین‌المللی باشد.
روحانی تأکید کرد: حضور نیروهای خارجی نه‌تنها کمکی به امنیت منطقه نمی‌کند، بلکه عامل اصلی تنش خواهد بود.
وی بازسازی سوریه و بازگشت آوارگان به این کشور و تلاش برای توقف کشتار مردم بی‌گناه یمن را از موضوعات حائز اهمیت در تعاملات منطقه‌ای دانست و خاطرنشان کرد: باید با همکاری متقابل در راستای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه غذایی و دارویی به مردم بی‌گناه یمن تلاش کنیم.
رئیس‌جمهور تجاوز رژیم صهیونیستی، کشتار و آواره‌کردن مردم فلسطین و تخریب خانه‌های فلسطینیان را از دیگر موضوعات حائز اهمیت در منطقه برشمرد و افزود: برنامه‌ریزی‌های ناپخته و خطرناک برای آینده فلسطین تحت عنوان معامله قرن، نگران‌کننده است.
روحانی با تأکید به اینکه امروز همه مسائل منطقه به‌نوعی به یکدیگر پیوند خورده‌اند، تصریح کرد: اگر خواستار پیشرفت و توسعه منطقه هستیم باید همگان برای برقراری ثبات و امنیت پایدار در سراسر منطقه تلاش کنند.
وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در هیچ دوره‌ای آغازگر تنش با دیگران نبوده و نخواهد بود، گفت: اتفاقات ناخوشایند و تنش‌های امروز منطقه، ریشه در خروج یکجانبه آمریکا از توافق برجام و تصورات واهی دولت این کشور دارد.
رئیس‌جمهور با اعلام اینکه اقدام انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق غیرقانونی بوده و هیچ سودی هم برای آنها نداشته و قطعاً متضرر خواهند شد، گفت: جمهوری اسلامی ایران همچنان با قدرت در برابر تخلف و هرگونه تخطی از مقررات که امنیت کشتیرانی در منطقه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان را به خطر بیندازد، خواهد ایستاد.

** بن‌علوی: ایجاد امنیت پایدار و حقیقی در منطقه بدون حضور ایران امکان‌پذیر نخواهد بود
آقای «یوسف بن علوی» وزیر امور خارجه عمان نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام گرم «سلطان قابوس» پادشاه عمان به رئیس‌جمهور کشورمان، روابط ایران و عمان را دوستانه و برادرانه دانست و گفت: مناسبات تهران ــ مسقط در زمینه‌های مختلف به‌ویژه تجاری و سرمایه‌گذاری همواره رو به پیشرفت بوده است.
وی با اشاره به توافقات و برنامه‌ریزی‌های مسئولان دو کشور برای توسعه روابط تجاری و سرمایه‌گذاری فی‌مابین، اظهار داشت: دو ملت از توسعه روزافزون روابط و همکاری‌های ایران و عمان استقبال می‌کنند.
وزیر امور خارجه عمان خاطرنشان کرد: امروز منطقه در حال گذر از بحران‌های ساختگی و نیابتی بوده و مطمئناً ایجاد امنیت پایدار و حقیقی در منطقه بدون حضور ایران، امکان‌پذیر نخواهد بود.
بن‌علوی گفت: ایران و عمان با وجود همه چالش‌هایی که با آن روبه‌رو هستند، باید تمام تلاش خود را در راستای برقراری ثبات و امنیت پایدار در منطقه به‌کار گیرند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۳۴۰۴
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , روحانی , دولت