سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۹
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی خبرداد:

آغاز صدور کارت همیار محیط زیست در خراسان جنوبی

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: با راه اندازی سامانه صدور «کارت همیار محیط زیست برای علاقمندان به حفاظت از محیط زیست استان خراسان جنوبی کارت شناسایی صادر می‌شود.
آغاز صدور کارت همیار محیط زیست در خراسان جنوبی
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از ایسنا، حسن اکبری، از صدور کارت همیار محیط زیست برای علاقمندان به حفاظت از محیط زیست استان خراسان جنوبی خبر داد.

وی گفت: صدور کارت همیار محیط زیست در راستای تحقق اهداف اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در اجرای بند د ماده 6 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و بند خ ماده 6 قانون شکار وصید و به منظور مشارکت مردمی و بهره گیری از ظرفیت عمومی در امر حفاظت محیط زیست و توسعه فرهنگ زیست محیطی در میان اقشار و گروه‌های مختلف مردمی و نهایتاً جلب حمایت و همکاری آن دسته از داوطلبین که علاقمند به حفاظت محیط زیست از طریق همکاری  افتخاری با سازمان حفاظت محیط زیست هستند، صورت می‌گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی افزود: علاقمندان به دریافت کارت همیار محیط زیست می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان حفاظت محیط زیست کشور به آدرس www.doe.ir نسبت به مطالعه دقیق دستورالعمل و تکمیل فرم های مربوطه اقدام کنند.

اکبری اظهار کرد: علاقمندان پس از دریافت کارت شناسایی می‌توانند با اداره کل حفاظت محیط زیست  استان در سرشماری حیات وحش، شناسایی زیستگاه‌ها، پایش مناطق، شناسایی و معرفی واحدهای آلاینده محیط زیست همکاری کنند.

وی مشارکت در برنامه‌های سازمان برای مقابله با بحران‌های محیط زیستی از جمله اطفای حریق، خشکسالی، گزارش تخلف شکار و صید و معرفی افراد متخلف به ماموران اجرایی محیط زیست را از دیگر مسئولیت‌های دارندگان کارت همیار محیط زیست برشمرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی ادامه داد: این افراد می‌توانند در تنویر افکار عمومی و ترویج فرهنگ زیست محیطی به منظور افزایش حس طبیعت دوستی، کاهش آلودگی‌ها، کاهش مصرف آب، انرژی و مواد، حفظ ذخایر موجود در طبیعت و به حداقل رساندن تخلفات زیست محیطی مشارکت کنند .
 
اکبری اظهار کرد: همیاران محیط زیست، برای افزایش اطلاعات عمومی افراد جامعه می‌توانند مزیت‌های حفظ محیط زیست را برای شهروندان تشریح کرده تا از تخریب ناجوانمردانه طبیعت جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه همیاران محیط زیست، در صورت مشاهده هر گونه تخلف از قوانین و مقررات محیط زیست، مراتب را به ماموران اجرایی گزارش می‌کنند، افزود: ورود این افراد به مناطق تحت مدیریت سازمان و واحدهای تابعه آن باید با اطلاع و هماهنگی این اداره کل باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی تصریح کرد: همیار محیط زیست به هیچ عنوان اجازه استفاده یا به کارگیری از سلاح و تجهیزات حفاظتی شامل بی سیم، دوربین سازمانی، خودرو و موتورسیکلت و نظایر آن را ندارد.

اکبری افزود: در عین حال همیار محیط زیست، به هیچ عنوان اجازه جلب یا توقیف متخلفان یا وسایل و تجهیزات آنان را ندارند، در غیر این صورت هر گونه درگیری احتمالی با افراد و متخلفان به عهده همیار محیط زیست بوده و در صورت بروز خسارت یا ضرر و زیان به افراد یا خود همیار، مسئولیت آن متوجه همیار محیط زیست بوده و سازمان هیچ گونه مسئولیتی در این خصوص نمی‌پذیرد.

وی یادآور شد: همیار محیط زیست به عنوان همکاری داوطلبانه با اداره کل تلقی شده و هیچ گونه تعهد یا حقوقی را از حیث مالی و استخدامی از اداره کل متوجه همیار نیست.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۳۵۹۶
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , تسهیلات , محیط زیست