جمعه ۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۹
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:

با مشکل عدم ماندگاری متخصصین در استان مواجه هستیم/ آیا قانون نصب کارتخوان صرفا مخصوص پزشکان است؟

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه با مشکل عدم ماندگاری متخصصین در استان مواجه هستیم، گفت: یکی از دلایل عدم ماندگاری آنان را می‌توان عدم وجود برخی امکانات رفاهی در شهرستان‌های استان دانست که نیازمند برنامه‌ریزی در سطح کلان جامعه است.
با مشکل عدم ماندگاری متخصصین در استان مواجه هستیم/ آیا قانون نصب کارتخوان صرفا مخصوص پزشکان است؟
 
محمد دهقانی فیروزآبادی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در آستانه روز پزشک، در گفت و گو با خبرنگار خراسان‌تایم اظهارداشت:یکی از مشکلات و معضلاتی که امروزه جامعه پزشکی با آن دست و پنجه نرم می‌کند، بحث سختی کار آنان است؛ چراکه ارزشمندترین چیزی که در دنیا وجوددارد، جان انسان است که نجات آن نیز برعهده پزشکان است.

وی از حواشی‌ای که برخی از افراد نسبت به جامعه پزشکی مطرح می‌کنند، گلایه کرد و گفت:این افراد به دنبال آن هستند که جامعه پزشکی را به حاشیه برده و برای رسیدن به این خواسته خود موضوعات مختلفی را مطرح می‌کنند بدون توجه به این که پزشکان، خادم مردم هستند.

دهقانی فیروزآبادی از حضور بیش از ۲۵۰متخصص و فوق تخصص در استان خبرداد و افزود:درست نیست اگر عملکرد تعداد محدودی از پزشکان غلط باشد، به اسم کل جامعه پزشکی تمام شود چراکه اگر جامعه پزشکی آسیب ببیند، بیشترین ضرر آن متوجه مردم خواهدبود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه اعتماد بین مردم و پزشکان از دوران گذشته وجود داشته، دارد و خواهدداشت، تصریح کرد:برخی از افراد به دنبال آن هستند که این اعتماد را خدشه‌دار کنند و گاهی ممکن است در یک جامعه یا رسانه، فردی پیدا شود که حرف‌هایی در خصوص درآمدهای بالای پزشکان مطرح کند که در تعارض با جامعه پزشکی است و موجب ایجاد دلخوری‌هایی شود و دراین صورت سؤالی مطرح می‌شود تحت این عنوان که باتوجه به اینکه هر قشری درآمد خاص خود را دارد، چرا پزشکان در مرکز توجه قرارگرفته و چرا به اقشار دیگر جامعه هیچ توجهی نمی شود؟! و اینکه آیا درآمدهای زیاد صرفا مخصوص پزشکان است؟!

وی درخصوص تعداد متخصصین استان خاطرنشان کرد:تعداد متخصصین استان کم نیستند و این درحالی است که حتی در برخی از شهرستان‌ها از جمله فردوس حدود ۲۶متخصص داریم و این نکته باید مدنظر قرارگیرد که برخی از رشته‌ها، کشش بیش از ۱متخصص را ندارد و درعوض در برخی از رشته‌ها ۲ یا ۳متخصص وجود دارد که این خود نوسان ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در استان با مشکل عدم ماندگاری متخصصین مواجه هستیم، افزود:متخصصینی که در استان حضور می‌یابند، برای گذراندن تعهد خود می‌آیند و بعد از آن نیز آزادند که به هر شهری بروند. یکی از دلایل عدم ماندگاری آنان را می‌توان عدم وجود برخی امکانات رفاهی در شهرستان‌های استان دانست که نیازمند برنامه‌ریزی در سطح کلان جامعه است ولی با این وجود، تمامی متخصصینی که در شهرستان‌های استان حضور می‌یابند؛ همواره از وجود مردم خوب و شریف استان، تعریف کرده و آن را یکی از دلایل ماندگاری بیشتر خود می‌دانند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در خصوص قانون نصب کارتخوان برای پزشکان بیان کرد:این موضوع، قانونی است که تصویب شده و همگی ملزم به رعایت آن هستند، ولی سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا از این پس پرداخت‌های نقدی در کل ممنوع می‌شود و اینکه آیا همه مشاغل ملزم به رعایت این قانون هستند یا صرفا پزشکان در مرکز توجه قرار گرفته‌اند؟!

وی در پایان اظهارکرد:به تمام دانشجویان رشته پزشکی توصیه می‌کنم همواره این فکر را در ذهن خود داشته‌باشند که درست است پزشکی یک افتخار است و جایگاه اجتماعی خوبی را برای آنان به ارمغان آورده است، ولی تا پایان عمر یک مسیر سخت را انتخاب کرده‌اند و باید به آن متعهد مانده و به مسؤلیت سنگینی که بر گردنشان است، جامه عمل بپوشانند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۳۷۱۲
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , قانون نصب کارتخوان , روز پزشک