پنجشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۱
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی:

اگر نماز جایگاه خود را در جامعه پیدا کند، دین نیز جایگاهش را پیدا خواهدکرد

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: اگر نماز جایگاه خود را در جامعه پیدا کند، به دنبال آن دین نیز جایگاهش را پیدا خواهدکرد و دستان توانمند ائمه جمعه به منزله فرماندهان توحید است که باید نماز را محکم بگیرند.
اگر نماز جایگاه خود را در جامعه پیدا کند، دین نیز جایگاهش را پیدا خواهدکرد
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان تایم، حجت الاسلام و المسلمین سیدعلیرضا عبادی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بیرجند صبح امروز در نشست با ائمه جمعه استان با بیان اینکه نماز، پایه دین و دین نیز عبودیت الله است که میدان گسترده ای دارد، بیان کرد:از نظر فقها، در هرمبحثی که مطرح می شود، دین حکم دارد و عمود این خیمه نیز نماز است تا برسد به جایگاه نماز جمعه که جایگاه این پایه و ستون نیز به دست ائمه جمعه حفظ می شود.

وی با اشاره به اینکه هرچیزی با مقدماتش معنا می دهد، اذان را مقدمه نماز دانست و اظهار کرد:لفظ "الله اکبر" در معنای عام حالت مقایسه ای ندارد و مطلق است اما این نکته در مورد اذان صدق نمی کند و حالت مقایسه ای و معنای خاصی دارد و باتوجه به اینکه خلقت انسان برمبنای عبودیت است، نمی تواند از عبودیت رها شود چراکه فطرتا نیاز به معبود دارد و حال آنکه این عبودیت می تواند یا برای حق و یا برای چیز دیگری مثل؛ مال، ثروت، شهوت و یا شهرت باشد.

حجت الاسلام عبادی افزود:انسان، عبد آفریده شده است و اگر از عبودیت حق روی برگرداند، به ناچار عبد یک باطل می شود که یکی از این معبودهای باطل را می توان هوای نفس دانست لذا با یک تکبیر می توان جاذبه آن را دور ریخت.

امام جمعه بیرجند خلق را یک مانع دیگر برسرراه عبودیت حق دانست و تصریح کرد:در بسیاری از موارد، نظر و سخن مردم موجب تغییر موضع فرد می شود که در این صورت انسان باید یک تکبیر بگوید تا خلق را نبیند و به حق گرایش پیدا کند.جاذبه های دنیا اعم از؛ رنگ، ثروت، پست و مقام، از دیگر موانع عبودیت حق است که اگر انسان دل درگرو آن داشته باشد، هرگز نمی تواند به حق برسد پس باید یک تکبیر هم برای رهایی از آنان به زبان آورد.

نماینده ولی فقیه در استان، چهارمین مانع بر سرراه عبودیت خداوند متعال را وسوسه های شیطان که دشمن همیشگی و قسم خورده انسان است، دانست و خاطرنشان کرد:انسان می بایستی برای دور ریختن وسوسه های شیطان، تکبیری دیگر را به زبان آورد و لازمه خلاص شدن از این چهار مانع، به صورت طبیعی لفظ ''اشهد ان لا اله الا الله'' است که بلافاصله بعد از چهار تکبیر اذان می آید.

وی لازمه رسالت را وصایت و امامت دانست و ادامه داد:اگر فرد به معرفت الله دست یابد و رسالت بدون درنظرگرفتن وصایت و امامت وجودداشته باشد، به این نتیجه می رسیم که پیامبراکرم(ص) بعد از گذراندن رنج و سختی بسیار، حکومت را از سلطه ابوسفیان خارج کرده و به معاویه تحویل داده است.

حجت الاسلام عبادی با اشاره به اینکه در تفکر سکولار، دین را منحصر به نماز می دانند، بیان کرد:آنان باید توجه داشته باشند که نماز، ستون دین است و فلسفه خلقت انسان و همه تشکیلات جهان، برای عبودیت و عبادت است و انسان، مکلف است که ۲۴ ساعت شبانه روز را همواره به یاد خدا باشد چراکه اگر لحظه ای را بدون یاد خداوند حکیم در این ملک سپری کند، حضورش غصبی خواهدبود و باید این را بداند که عبودیت وسیله ای است که اورا به کمال می رساند و خداوند غنی نیازی به عبادت او ندارد.

امام جمعه بیرجند گفت:اگر نماز جایگاه خود را در جامعه پیدا کند، به دنبال آن دین نیز جایگاهش را پیدا خواهدکرد و دستان توانمند ائمه جمعه به منزله فرماندهان توحید است که باید نماز را محکم بگیرند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۴۰۱۳
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , نماینده ولی فقیه , نماز جمعه