شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۴

فقط ۱۷ درصد اراضی آبی خراسان جنوبی به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: مجموع اراضی کشاورزی آبی در استان ۱۴۰ هزار هکتار است که تا کنون ۱۷ درصد مجهز به سامانه آبیاری نوین شده است.
فقط ۱۷ درصد اراضی آبی خراسان جنوبی به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده است
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از تسنیم، غلامرضا قوسی اظهار داشت: درحال حاضر سامانه آبیاری نوین در سطح 9 هزار و 821 هکتار از اراضی استان در دست اجرا است که طرح مطالعاتی 20 هزار هکتار دیگر انجام شده و به زودی وارد فاز عملیاتی می‌شود.

وی گفت: با توجه به پراکندگی منابع آبی در خراسان جنوبی تامین و هزینه برق برای سامانه‌های آبیاری نوین زیاد است افزود: مجموع اراضی کشاورزی آبی استان 140 هزار هکتار است که تا کنون 17 درصد آن مجهز به سامانه نوین آبیاری شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: با اجرای سامانه نوین آبیاری در بخش کشاورزی سالانه حدود 25 میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی می‌شود و اجرای سامانه‌های نوین آبیاری از سال 72 در خراسان جنوبی آغاز شده اما تا سال 95 کشاورزان استقبال چندانی نداشتند و منابع استان محدود بود.

قوسی با بیان اینکه حدود 90 درصد طرح‌های آبیاری نوی در سال‌های اخیرا اجرا شده است افزود: از ابتدای سال تاکنون 2 هزار و 200 هکتار از اراضی استان به سامانه آبیاری نوین مجهز شده و سال گذشته 38 میلیارد تومان اعتبار در قالب تسهیلات برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین به متقاضیان پرداخت شد که با پیگری‌های انجام شده امسال دو برابر افزایش یافت.

وی با بیان اینکه 146 میلیارد تومان تسهیلات بانکی یارانه‌ دار امسال برای اجرای برنامه تولید و اشتغال در بخش کشاورزی به استان ابلاغ که 92 میلیارد تومان آن به حساب سه بانک واریز شد افزود: اولویت‌های اول پرداخت تسهیلات شامل محصولات گلخانه‌ای، زعفران، گیاهان دارویی، آبزیان، صنایع تبدیلی و تکمیلی، تولیدات دام و طیور، دامپزشکی و خدمات مشاوره‌ای در بخش کشاورزی و کسب و کار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: از اعتبارات تخصیص یافته 65 میلیارد تومان در بانک کشاورزی، 20 میلیارد تومان در بانک توسعه تعاون و هفت میلیارد تومان در پست بانک است. اولویت بانک کشاورزی در پرداخت تسهیلات رسته گلخانه‌ای، زعفران و آبزیان با نرخ سود 7 درصد و بازپرداخت پنج ساله است و در دیگر بخش‌ها نرخ سود تسهیلات 12 درصد است.

قوسی اظهار داشت: تاکنون 400 طرح به این بانک معرفی شده و در مجموع 636 طرح به مبلغ بیش از 70 میلیارد تومان برای دریافت تسهیلات یارانه دار به بانک‌های عامل معرفی شده که 197 فقره مربوط به رسته گلخانه‌ها، 356 طرح در حوزه گیاهان دارویی و زعفران و 83 طرح در زمینه دام و طیور است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی پیش بینی کرد: تسهیلات باقیمانده تا دو ماه دیگر ابلاغ شود.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۴۳۶۸
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , تسهیلات , جهاد کشاورزی , آبیاری