شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۷
نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی:

درآمد موقوفات به نرخ روز مشخص شود

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: مهمترین اقدام، حفظ استخوان وقف و تعمیر ویرانه‌هایی آن است از این رو درآمدهای موقوفات باید به نرخ روز مشخص شود.
درآمد موقوفات به نرخ روز مشخص شود
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا عبادی روز شنبه در دیدار با مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی و جمعی از کارکنان این اداره کل اظهار داشت: وقف یک صدقه جاریه و از پاک‌ترین اموال است که بعد از انقلاب به خوبی احیا شد. 

وی افزود: انسان‌ها اموال خود را با نیت‌های خالص وقف کرده‌اند و در مقابل عناصر بیگانه یا عوامل آنها در داخل برای خنثی‌سازی آثار وقف بویژه در دوران اخیر از هیچ تلاش فروگذار نکردند. 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی ادامه داد: رضا خان به سفارش انگلیس اقداماتی نسبت به وقف انجام داد که آن را نابود کرد و حتی فرزند پلید او نیز بسیاری از موقوفات را فروخت زیرا کارهای آنها حساب شده بود. 

وی با اشاره به تعدد نیات وقف در گذشته اظهار داشت: اما عمده وقف‌ها در 2 بخش به ثبت می‌رسید که یک بخش مربوط به عزاداری به خصوص برای امام حسین (ع) و هدف واقفان نیز گسترش فرهنگ حسینی بود. 

 حجت الاسلام والمسلمین عبادی ادامه داد: بخشی از وقف‌های قدیم برای تامین مالی عالمانی که در راه دین خدمت و تحصیل می‌کردند انجام می‌شد که استعمارگران این هدف را هم نشانه گرفت لذا بسیاری از این وقف‌ها از بین رفت. 

وی گزارش‌های ارایه شده در حوزه وقف را خوب عنوان کرد و افزود: از آنجایی که وقف یک مساله خاص بوده و از حساس‌ترین اموال است ضمن خدمات کلی که انجام می‌شود باید روی مسایل جزئی نیز به صورت دقیق وارد شد. 

امام جمعه بیرجند عمل به نیت واقف را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: البته اولویت‌ها نیز اهمیت دارد و باید به همان میزان که واقف وقف کرده و برای آن متولی قرار داده توجه کرد. 

وی ادامه داد: اداره اوقاف و متولی هر وقف باید کارهای مربوط به خود را انجام دهند اما نظارت بر کار متولی مهم است.  

حجت الاسلام و المسلمین سیدعلیرضا عبادی تاکیدکرد: حق موقوفات باید ادا شود و با شناسایی دقیق عناوین جزئی وقف باید تسلط کافی در این زمینه وجود داشته باشد. 

مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه در تمام شهرستان‌ها نمونه وقف‌هایی بر عالمای بزرگ آن شهر وجود داشته است گفت: باید این وقف‌های مربوط به علمای بزرگ پیدا و مشخص شود که آیا حقوق این موقوفات پرداخت می‌شود یا خیر؟

حجت الاسلام والمسلمین محمدولی عارفی با تاکید بر نظارت به این موضوع اضافه کرد: نماینده ولی فقیه در استان به عنوان ناظر عالی باید در جریان این قبیل وقف‌ها قرار گیرد. 

وی با اشاره به وجود برخی وقف‌ها با موضوع حوزه علمیه نیز بیان کرد: برخی حوادث پیش می‌آید که موجب شرمندگی می‌شود که معلوم است آنچه در اختیار داریم در جای آن استفاده نشده است لذا باید فراخوانی از سوی اوقاف انجام گیرد تا موقوفات بیشتری شناسایی شود. 

مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی بر اولویت‌بندی برای هزینه کرد درآمد موقوفات نیز تاکید کرد و گفت: نیاز است که گزارشی از هزینه برخی وقف‌ها به نماینده ولی فقیه در استان نیز برسد و مکاتبات با اوقاف روشن، قاطع و قانع کننده باشد. 

وی ادامه داد: ائمه جمعه و جماعات نیز وقف‌هایی دارند که باید مشخص شود آیا این وقف‌ها به آنها ابلاغ شده یا به آن عمل می‌شود؟

حجت الاسلام والمسلمین عارفی با اشاره به اهمیت تثبیت وقف ابراز امیدواری کرد؛ وقف‌های متعدد که تثبیت شده نحوه هزینه کرد آن در بسیاری از روستاها و حتی شهرها مشخص شود. 

حجت الاسلام والمسلمین محمدولی عارفی اضافه کرد: اغلب وقف‌های زارعی قنواتی داشته که اکنون مسدود است، اما آب دارد که باید احیا و تعمیر شده تا به کار گرفته شود. 

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۴۵۰۷
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , اوقاف , وقف , خراسان جنوبی , آیت‌الله عبادی