شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۹

کمالوندی: بازرسان ‌فردا نمونه غنی شده در فردو را راستی‌آزمایی می‌کنند / آزمایش ۱۵ ماشین غنی‌سازی جدید / با آمدن فردو به ۹۵۰۰ سو می‌رسیم

معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: بازرسان آژانس فردا نمونه غنی‌شده در فردو را راستی‌آزمایی می‌کنند.
کمالوندی: بازرسان ‌فردا نمونه غنی شده در فردو را راستی‌آزمایی می‌کنند / آزمایش ۱۵ ماشین غنی‌سازی جدید / با آمدن فردو به ۹۵۰۰ سو می‌رسیم
 
به گزارش گروه سیاسی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، بهروز کمالوندی‌ ‌پیش از ظهر امروز در نشستی خبری در محل تأسیسات غنی‌سازی شهید مسعود علیمحمدی (فردو) در تشریح آخرین اقدامات انجام شده در راستای اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی‌ با اشاره به آغاز گام چهارم با ‌دستور رئیس جمهور اظهار داشت: در نخستین گام به ‌1044 سانتریفیوژ سایت فردو گاز تزریق می‌شود.
معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه‌ بعد از آغاز کاهش تعهدات برجامی بندهای 32 تا 43 برجام را کنار گذاشتیم، ادامه داد: ‌محدودیت‌های زمانی داشتیم اما بر‌اساس یک برنامه ایده‌آل ‌برای توسعه ماشین‌های پیشرفته غنی‌سازی اقدام کردیم.
کمالوندی با بیان اینکه گازدهی به ماشین‌ها انجام و محصول ماشین‌ها نمونه‌گیری شد، اضافه کرد: ‌از آژانس درخواست شد مراحل را ببینند و قرار است بازرسان آژانس فردا‌ نمونه را ببینند و نهایت راستی‌آزمایی را ‌گزارش کنند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تشریح روند فعالیت سایت غنی سازی فردو ادامه داد: در برجام آمده بود که ‌15 سال در فردو مواد هسته‌ای نباشد و غنی‌سازی صورت نگیرد که این کار از چند روز پیش شروع و با انتقال یک سیلندر از سایت احمدی روشن حدود 2 تن گاز هگزافلوراید UF6 این کار انجام شد.
وی با بیان اینکه مرکز ملی خلاء، مرکز کنترل و استانداردسازی مواد و مرکز تولید ایزوتوپ پایدار از مسیرهای غیر سانتریفیوژی را به علاوه عملیات ‌غنی‌سازی را اکنون در سایت فردو داریم‌، گفت: ‌فردو در بخش غنی‌سازی دو بال دارد که یک بال آن فعال است و در بال دیگر سانتریفیوژها جمع‌آوری شده است اما باید بگویم اگر قرار باشد در بال دیگر سانتریفیوژ بیاید دیگر از نسل اول نیست و حتما از ماشین های پیشرفته خواهد بود.
کمالوندی با بیان اینکه دو آبشار 174 تایی را قرار نیست به آنها اورانیوم تزریق کنیم بلکه مخصوص ایزوتوپ پایدارند که از روش‌های ارزان است، اضافه کرد: فردو طی روز‌های آینده به حداکثر ظرفیت خود خواهد رسید. با آمدن فردو به 9500 سو می‌رسیم که نسبت به ظرفیت قبل از برجام دیگر فاصله‌ای باقی نمی‌ماند. از الان زمان به نفع ماست.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ‌ایران همواره به تعهدات خود پایبند بوده ‌و بنا نداشت تعهداتش را انجام ندهد اما با توجه به اینکه توازن اجرای تعهدات به هم خورده بود ناچار به انجام این اقدامات شدیم، اظهار داشت: از 15 آبان گام چهارم اعلام شد و به سازمان دستور داده شد در این رابطه و همان طور که انتظار می‌رفت کاری که چند روز طول می کشد در کمتر از یک روز انجام شد.
وی با اشاره به ‌تغییرات‌ در هیئت‌ آمریکایی مذاکره‌کننده در برجام که باعث ‌خروج این کشور از ‌توافق هسته‌ای شد، گفت: ‌امیدوار‌یم ‌به گام‌های دیگر نیاز نباشد و طرف مقابل به خودش بیاید و کارهایی که می‌بایست انجام بدهد را اجرایی کند.
کمالوندی با‌ اشاره به مذاکرات هسته‌ای خاطرنشان کرد: در حین مذاکرات هسته‌ای تلاش کردیم ‌تعهدات مشکل‌ساز برای صنعت هسته‌ای نباشد چرا که این صنعت با هزینه‌های زیادی به دست آمده است و تیم مذاکره کننده با استمداد به ‌خون شهدا ‌‌وارد مذاکرات شدند و امروز ‌‌می‌بینیم وقتی تصمیمی گرفته می‌شود ‌به سرعت ‌اقدامات انجام می‌شود و این موضوع نشان می‌دهد که ‌صنعت هسته‌ای شاداب و سرپا‌ست.
وی با بیان اینکه ‌فردا روز مهمی برای صنعت هسته ای ایران است، ادامه داد: ‌ان‌شاءالله مرحله بتن‌ریزی ‌نیروگاه دوم بوشهر فردا اجرایی می‌‌شود و با وجود همه فشارها‌ف بعد از بتن‌ریزی نیروگاه دوم وارد فاز بعدی نیروگاه سوم خواهیم شد.
کمالوندی با اشاره به پیام ‌بتن‌ریزی یک نیروگاه اتمی دیگر در ایران تصریح کرد: ‌علیرغم اینکه آمریکا نمی‌خواهد ایران در زمینه هسته ای پیشرفتی داشته باشد نیروگاه اتمی بوشهر را در لیست تحریم قرار داد، ا‌ما ‌این اقدامات نشان می‌دهد ‌در ‌زمینه هسته‌ای گام‌های خوبی برداشته شده است و تا سال 1404 این نیروگاه به تولید و به مدار شبکه متصل می‌شود و دو سال بعد نیروگاه سوم نیز به شبکه متصل خواهد شد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۴۶۴۳
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , سازمان انرژی اتمی , برجام , فردو