پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۶
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی:

بندگی در نظام خلقت انسان وجود دارد

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: انسان به شکلی خلق شده است که بندگی و عبودیت در نظام خلقت و ذات او وجود دارد.
بندگی در نظام خلقت انسان وجود دارد
 
به گزارش گروه سیاسی خراسان‌تایم به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا عبادی روز پنجشنبه در دیدار دانش‌آموختگان طرح ولایت افزود: انسان هیچ وقت نمی‌تواند از بندگی و عبودیت شانه خالی کند هرچند بندگی اشکال مختلف دارد.
وی اظهار داشت: وقتی کلمه بنده را به زبان می‌آوریم یعنی فردی که در بند یا چنگ چیزی قرار دارد هرچند فرد می‌تواند از بند حق فرار کند اما فرار او موجب شانه خالی کردن از بندگی نمی‌شود چون تنها بنده باطلی می‌شود.
وی گفت: یک آهو در چراگاه تغذیه می‌شود اما در بند آن قرار ندارد چون اگر به هر چراگاه دیگری هم برود فرقی برایش ندارد اما انسان این گونه نیست و آنچه از خود نشان می‌دهد گاهی همه هستی خود را فدای چیزی کرده که مقدمه زندگی اوست.
امام جمعه بیرجند بیان کرد: بعضی انسان‌ها با بلندپروازی عاشق مقام، مسئولیت، پول و ملک می‌شوند و برای این موارد ممکن است فدا اما نمی‌توانند از بند آنها خارج شوند.
وی گفت: پس این فرد از بندگی خارج نشده بلکه بنده چیز دیگری شده است اما اصل خلقت که این استعداد را در او آفریده، برای بندگی حق بوده است.
حجت الاسلام و المسلمین عبادی افزود: فضیلت انسان بر دیگر موجودات موضوع عبودیت و بندگی است که می‌تواند عبودیت حق یا باطل باشد و آن سو هم همین شکل است چون می‌تواند ولایت حق یا ولایت باطل باشد و کسانی که  ولایت حق را قبول ندارند، متصل به ولایت باطل هستند.
وی اظهار داشت: انسان باید بداند به کجا وصل است و آیا به حق یا باطل وصل شده و افراد برای اتصال به حق ارتباط خود را در رشد معرفت ولایی زیاد کنند.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی بیان کرد: مزید معرفت تنها دستیابی به منابع علمی و عقلی نیست بلکه اینها لازم بوده اما کفایت نمی‌کند و جنبه‌های تعهد، التزام و خودسازی هم مهم است که علم هرچه بیشتر باشد بهتر است اما به عنوان خود علم ضمان اجرا ندارد.
وی گفت: با علم خیلی مسائل را می‌فهمیم اما با خودسازی چیزهای زیادی را می‌توان مشاهده کرد به همین دلیل باید به هر طریق از دانش بیشترین استفاده را داشت و هر کاری در مجموعه خلقت انسان باید با علم انجام شود و شکل دانش بنیان داشته باشد اما کافی نیست چون همراه علم و رشد عقلانی باید روح بندگی هم باشد که مقام تزکیه و عرفان است.
حجت الاسلام و المسلمین عبادی افزود: گاهی برخی افراد با دانش‌های فراوان لغزش دارند اما افراد بسیار معمولی که متوجه باطن و مقید به احکام دین هستند بسیاری از سئوالات برایشان حل شده است.
وی اظهار داشت: گاهی در بعضی جاها افرادی مثل مرحوم محمدکاظم اراکی که معاصر ماست و یک روستازاده بی‌سواد بود اما برای خودسازی و مقید بودن به احکام الهی تقید داشت و رعایت می‌کرد و در اخلاق و رفتارش نشان داد که تسلیم خداوند است.
مسئول بسیج دانشجویی خراسان‌ جنوبی هم  گفت: یکی از دغدغه‌های اعضای طرح ولایت تداوم این دوره‌هاست چون در سال های قبل ۲۴ دوره طرح ولایت برگزار شد که سهم ما از ۲۰ نفر بیشتر نمی‌شد اما امسال سهمیه قابل توجهی به استان تعلق گرفت و در تابستان سال جاری ۱۸۰ نفر از  دانشجویان ما این دوره را به مدت ۴۰ روز در  مشهد مقدس گذراندند.
ابوذر صلاحی افزود: تداوم طرح ولایت بسیار مهم است و امیدواریم بتوانیم این دوره‌ها را هر سال ادامه دهیم.
طرح ولایت با هدف آموزش مبانی اندیشه‌های اسلامی برای دانشجویان است که از سال ۱۳۷۴ آغاز شد و اکنون علاوه بر قشر دانشجو، قشر طلاب را هم در برگرفته است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۴۷۴۱
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , طرح ولایت , بسیج