چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۲

مجتمع‌های بین راهی خراسان جنوبی توسعه می‌یابد

گسترش چشمگیر حمل‌ونقل جاده‌ای در ایران و توسعه شبکه جاده‌ای از یک طرف و پراکندگی غیراصولی و ناکارآمدی مکان‌های خدمات رفاهی موجود در کنار جاده‌ها، موجب بروز مشکلات عدیده‌ای برای مسافران و رانندگان شده است.
مجتمع‌های بین راهی خراسان جنوبی توسعه می‌یابد
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، با توجه به توسعه صنعت حمل‌ و نقل به‌ویژه حمل‌ونقل جاده‌ای و گسترش تکنولوژی ساخت وسایل نقلیه و توسعه و تنوع راه‌های ارتباطی در عصر حاضر موضوع ارائه خدمات در طول راه‌ها به مسافران و رانندگان دچار دگرگونی اساسی شده و خدمات مورد نیاز آنان از نظر تنوع، کمیت و کیفیت نیز تغییر کرده است.
کمبود خدمات بین‌راهی، مکان‌یابی نامناسب، عدم تناسب حجم تردد وسایل نقلیه و مسافران با ظرفیت واحدهای خدماتی متفرق بین‌راهی، عدم رعایت بهداشت و مشکلات نظارتی و کنترلی و سایر نابسامانی‌ها، ضرورت ساماندهی واحدهای خدماتی-رفاهی بین‌راهی را اجتناب‌ناپذیر ساخت و براساس تکلیف قانونی محول شده، طرح احداث مجتمع‌های خدماتی-رفاهی در دستور کار سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای قرار گرفت.
در حال حاضر بیش از 45 درصد متوفیان ناشی از تصادفات رانندگی در راه‌های خراسان جنوبی ناشی از خستگی و خواب‌آلودگی و نهایتاً واژگونی خودروها است که احداث مجتمع‌های خدمات رفاهی و محلی برای استراحت مسافران در استان امری ضروری است. 
ایجاد مجتمع‌های خدمات رفاهی در محورهای مواصلاتی استان خراسان جنوبی به عنوان دومین استان بیابانی و کویری کشور با طول محورهای مزبورمی‌تواند در رفاه عمومی مسافران و کاهش تصادفات جاده‌ای ناشی از خستگی موثر باشد.
ساخت مجتمع‌های پذیرایی و رفاهی بین جاده‌ای در جاده‌های استان  خراسان جنوبی  ضمن کاهش میزان تصادفات جاده‌ای و افزایش ضریب ایمنی جاده‌ها، تامین بهتر امنیت و رفاه رانندگان و مسافران می‌تواند موجب ایجاد رغبت برای ارائه خدمات مناسب‌تر به مسافران در جاده‌های استان شود و در جذب بیشتر گردشگر هم موثر است.
استان خراسان جنوبی در حال حاضر دارای 28 مجتمع خدماتی رفاهی فعال است و به همین تعداد نیز در مراحل اخذ موافق اصولی یا ساخت قرار دارند چرا به لحاظ پوشش راه‌های شریانی استان و از نظر پراکندگی با فقر استراحتگاه در محورهای کویری و نیمه جنوبی استان روبرو هستیم.
فعالیت و نحوه ارائه خدمات از سوی این مجتمع‌ها با انجام بازدیدهای دوره‌ای به‌صورت مستمر بالأخص در ایام خاص و تعطیلات از سوی کمیته ویژه نظارت با همکاری استانداری و سازمان‌های مرتبط مورد پایش قرار می‌گیرد. 
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به اهمیت مجتمع‌های خدماتی رفاهی در محورهای کویری استان از مساعدت ویژه سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای واختصاص 60 میلیارد ریال کمک بلاعوض به مجتمع‌های خدماتی رفاهی در چهار محور کویری خراسان جنوبی طی سه سال اخیر خبر داد.
 جعفر شهامت با اشاره به رشد 6 برابری کمک‌های بلاعوض به مجتمع‌های خدماتی رفاهی در محورهای کویری استان طی سالجاری عنوان کرد: باهدف تامین نیاز ضروری شبکه راه‌های استان به مجتمع‌های خدماتی رفاهی به ویژه در محورهای کویری استان و نقش این مجتمع‌ها در ارتقاء ایمنی و کاهش تصادفات جاده‌ای با مساعدت ویژه رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای علاوه بر افزایش اعتبار روکش راه دسترسی، اجرای پایه روشنایی و تعریض پل‌ها صرفاً در محورهای کویری استان نیز اعتباری بالغ ‌بر 9 هزار میلیون ریال در قالب کمک  بلاعوض به این مجتمع‌ها اختصاص داده شد.  
دبیر کمیته اجرایی کمیسیون ایمنی راه‌های استان خراسان جنوبی از هدف گذاری برای افتتاح پنج مجتمع خدماتی رفاهی تا پایان سال جاری در محورهای شریانی استان به همت سرمایه گذاران بخش خصوصی خبر داد و گفت: فاز نخست دو باب مجتمع خدماتی  رفاهی بین‌راهی در هفته دولت سال جاری به بهره‌برداری رسید. 
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خراسان جنوبی بیان کرد: علاوه بر برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری فاز اول 3 مجتمع خدمات رفاهی بین‌راهی در محورهای کویری استان تا دهه مبارک فجر سال جاری، بهره‌برداری از 2 مجتمع خدمات رفاهی دیگر تا هفته دولت سال99 نیز در دستور کار قرار دارد. 
شهامت با قدردانی از نگاه مساعد و حمایت ویژه استاندار و مدیران سایر دستگاه‌ها اظهار داشت:در سالجاری باهدف توسعه خدمات و پیگیری‌های به‌عمل‌آمده و با همکاری ویژه کارگروه اشتغال استان برای تسهیل فرآیند ساخت مجتمع‌های خدمات رفاهی بین راهی مبلغ 74 میلیارد ریال تسهیلات روستایی تصویب شد که با همکاری بانک‌های عامل علاوه بر کمک‌های بلاعوض فوق به سرمایه‌گذاران این بخش پرداخت می‌شود.
وی گفت: حداکثر کمک بلاعوض برای مجتمع‌های خدمات رفاهی بین‌راهی برابر 400 میلیون تومان بوده که در پی سفر رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای به استان سقف این مبلغ برای مجتمع‌های خاص محورهای کویری استان بیش از دو برابر افزایش یافت.
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خراسان جنوبی گفت: با اختصاص این مبالغ کمک‌های بلاعوض سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای برای احداث این مجتمع‌ها در سالجاری به میزان بی سابقه 40 میلیارد ریال افزایش می‌یابد که رشد 6 برابری را نسبت به سال‌های قبل شاهد خواهیم بود.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۴۸۵۶
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , راهداری , حمل و نقل , خراسان جنوبی