يکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۳

آماده‌باش «نهبندان» برای مقابله با موج جدید ملخ‌ها

فرماندار نهبندان با اشاره هجوم مجدد ملخ‌های صحرایی از اواخر پاییز و اوایل زمستان امسال، گفت: مقابله با آفت ملخ صحرایی بسیار مهم است که در این خصوص سازمان جهاد کشاورزی آمادگی لازم برای مقابله با این آفت و تأمین امکانات و تجهیزات مورد نیاز را اعلام کرده است.
آماده‌باش «نهبندان» برای مقابله با موج جدید ملخ‌ها
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، ملخ‌های صحرایی که در ماه‌های اخیر بسیار خبرساز شده‌اند و هر روز خبری از مبارزه با آن‌ها می‌شنویم، یکی از خطرناک‌ترین و نابودگرترین آفت‌های تهدیدکننده اقتصاد کشاورزی مناطق درگیر هستند.
جمعیت هر دسته ملخ صحرایی مهاجر بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون عدد اعلام شده و با توجه به اینکه هر یک از آنها ۸۵ تا ۹۰ عدد تخم می‌گذارد، می‌توان تخمین زد در صورت مبارزه نکردن اصولی با این موجود مخرب، تنها جمعیت یکی از دسته‌های آن با گذراندن دوره سه هفتگی تکاملی (از پورگی تا بلوغ) به چند میلیارد می‌رسد.

تشکیل دو کمیته پایش برای مبارزه با آفات
این روزها خبرهایی از پیش بینی‌های صورت گرفته مبنی بر موج جدید هجوم ملخ‌های صحرایی به کشور و تأکید بر آماده‌باش کامل و استفاده از امکانات همه دستگاه‌ها برای مبارزه با این آفت خطرناک از سوی مسؤولان جهاد کشاورزی اعلام می‌شود.
در این راستا سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی از احتمال بازگشت ملخ‌های صحرایی با توجه به فرا رسیدن بارندگی‌ها و افزایش رطوبت در اواخر پاییز و اوایل زمستان خبر داده و اعلام کرده شواهدی در استان مشاهده نمی‌شود اما دو کمیته پایش برای مبارزه با آفات و دفع آن تشکیل شده است.
مجید بیکی در این خصوص به خبرنگار خبرگزاری فارس در نهبندان، گفت: مشاهده این آفت در جنوب کرمان سبب شد تا در شهرستان نهبندان نیز با حضور مسؤولان جهاد کشاورزی جلسه‌ای به‌منظور تأمین نیازمندی‌ها و کسب آمادگی لازم برگزار شود.

آماده‌باش «نهبندان» برای مقابله با ملخ‌های صحرایی
وی از آماده‌باش «نهبندان» برای مقابله با ملخ‌های صحرایی خبر داد و بیان داشت: کلاس‌های آموزشی برای محیط‌بانان و روستاییان برگزار می‌شود تا اگر این آفت مشاهده شد برای مقابله و جلوگیری از توسعه و گسترش آن به دیگر نقاط استان اقدام‌های ضروری انجام شود.
فرماندار نهبندان با بیان اینکه این ملخ‌ها از تمامی گیاهان مثمر و غیرمثمر تغذیه و خسارت زیادی به کشاورزان و منابع طبیعی وارد می‌کنند، عنوان کرد: ملخ‌های صحرایی در ابتدای امسال به 40 هکتار از عرصه‌های طبیعی و کشاورزی شهرستان هجوم آورده‌اند.
وی مطرح کرد: تأمین امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با آفت ملخ صحرایی بسیار مهم است که در این خصوص سازمان جهاد کشاورزی آمادگی لازم برای مقابله با این آفت و تأمین امکانات و تجهیزات مورد نیاز را اعلام کرده است.
انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۴۹۶۶
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , خراسان جنوبی , نهبندان , کشاورزی