يکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۲

رونق تولیدات گلخانه‌‌ای خراسان جنوبی در گرو تأمین سوخت است

در حالی این روزها حرف از کشت محصولات گلخانه‌ای و توسعه آن در استان خراسان جنوبی است که محصولات ۵ گلخانه شهرستان نهبندان به علت کمبود سوخت و در بی تدبیری مسئولان نابود شده است.
رونق تولیدات گلخانه‌‌ای خراسان جنوبی در گرو تأمین سوخت است
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، حرف از توسعه کشت گلخانه‌ای در خراسان جنوبی است چیزی که وزیر اسبق جهاد کشاورزی در سفر به استان خراسان جنوبی از عقب ماندگی استان در این موضوع گلایه کرد.
درحال حاضر  استان خراسان جنوبی 60 هکتار گلخانه احداث شده و برنامه‌ریزی شده تا پایان کار دولت 1000 هکتار گلخانه دیگر نیز احداث شود؛ اما با بروز بحران آب در خراسان جنوبی و افزایش جمعیت در این استان، فناوری تولید محصولات گلخانه‌ای منجر به افزایش چشمگیر بهره‌وری از منابع محدود آبی و خاکی شده و اهمیت آن با توجه به اقلیم خشک و کم باران اکثر نقاط کشور غیرقابل انکار است.
با توجه به امکان تولید مستمر تولیدات در تمام طول سال در گلخانه‌ها بدون تأثیر محدودیت موجود به ویژه در مناطق سرد و کویری، گلخانه‌دار قادر به تنظیم زمان کشت و برداشت محصول و ارایه محصول طبیعی و سالم به بازار خواهد بود.
اما در شرایطی که گلخانه‌داران باید به دلیل حساسیت شغلی مورد توجه باشند در استان خراسان جنوبی این واحدهای تولیدی با انبوه مشکلات از جمله کمبود سوخت دست و پنجه نرم می‌کنند.

یکی از گلخانه‌داران گفت: با توجه به قیمت حامل‌های انرژی در تأمین سوخت مورد نیاز گلخانه مشکل داریم و به موقع تأمین نمی‌شود.
گلخانه‌داری دیگری بیان کرد: سهمیه سوختی که دریافت می‌کنیم با توجه به سرمای منطقه واقعاً کم است و مجبوریم سهمیه سوخت بیشتر را با قیمت آزاد تهیه کنیم که هزینه‌ها جوابگوی این موضوع نیست.
گلخانه‌دار نهبندانی نیز افزود:  فعالیت خود را از سال 93 آغاز کرده و سه سال است به صورت متوالی کشت می‌کنیم. پیشرفت کار در همان سال اول خوب بود، اما به دلیل اینکه تولید در فصل تابستان با تقاضای پایین بازار روبه رو است مجبور به تولید در زمستان شدم بنابراین با شروع کار زمستانه به دلیل سرمای شدید نیاز به سوخت بیشتری داریم و از آنجایی که نتوانستیم سوخت را به موقع تأمین کنیم همه محصول تولیدی سرما زده شده و خسارت زیادی به گلخانه وارد شد.
وی بیان کرد: به دلیل کمبود سوخت و اعطای تنها 500 لیتر گازوئیل که در 3 تا 4 روز اول مصرف شد برای بقیه فصل زمستان با تأمین سوخت مواجه هستیم و یا باید از بازار آزاد سوخت تهیه کنیم و یا باید کشت و کار و تعطیل کنیم.
قمری اظهار داشت: کاهش  سهمیه سوخت 5 گلخانه در نهبندان تهدید جدی برای تولید محصولات گلخانه‌ای این شهرستان است و به‌بدلیل سرمای زیاد دمای هوا در گلخانه‌ها به منفی 10درجه رسیده و سبب خشک شدن محصول شده است.
وی بیان کرد: 25 هزار بوته محصول گلخانه‌ای در نهبندان در معرض سرما و یخ زدگی است که برای جلوگیری از این ضرر نیازمند همت مسئولان و اختصاص سهمیه سوخت بیشتر هستیم.
قمری گفت: در برخی از گلخانه‌های شهرستان نهبندان بوته‌ها 4 ماه است کشت شده اما به دلیل کمبود سوخت هیچ محصولی به بار ننشسته است.
اما این مشکل تنها مربوط به شهرستان نهبندان نیست؛ بلکه گریبانگیر گلخانه‌داران شهرستان بشرویه نیز شده است.
فرماندار نهبندان در این راستا گفت: به دنبال سرمای هوا در چند روز اخیر و نبود سوخت کافی در گلخانه‌ها مشکلاتی برای بهره‌برداران به وجود آمده که باید سهمیه مصرفی سوخت بیشتری در اختیار گلخانه‌داران قرار گیرد تا شاهد نابودی محصولات نباشند.
مجید بیکی افزود: مصرف سوخت باید مدیریت شود و در شبهای سرد کویر بیشتر در اختیار گلخانه‌داران قرا گیرد.

شرکت نفت اضافه درخواست را تایید نکرده است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز بیان کرد: نهبندان جزو مناطق معتدل است درماه‌های سرد و در آذر ماه سهمیه سوخت 10 هزار لیتر است که مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مربوطه 13 هزار لیتر برای گلخانه‌داران در سامانه ثبت و درخواست کرده است.
غلامرضا قوسی افزود:  متأسفانه شرکت نفت سهمیه 13 هزار لیتر را تایید نکرده و 8 هزار و 900 لیتر را تایید کرده است. البته پیگیر هستیم تا مابقی سوخت را بتوانیم تأمین کنیم و در اختیار گلخانه‌داران قرار دهیم.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۴۹۷۱
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , خراسان جنوبی , جهاد کشاورزی , گلخانه