سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۸

بیماری های زمستانه در کمین جامعه انسانی/ دامداران مراقبت کنند

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: بیماری های مختلف مشترک دام و انسان طی زمستان در کمین جامعه انسانی بوده که مراقبت هرچه بیشتر دامداران و روستاییان را می طلبد.
بیماری های زمستانه در کمین جامعه انسانی/ دامداران مراقبت کنند
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از مهر، محمد اصغرزاده بیان کرد: باکتری و ویروس برخی از بیماری‌ها مانند تب برفکی و آنفولانزای فوق حاد پرندگان در فصل زمستان انتشار بیشتری دارند.
وی با بیان اینکه خوشبختانه تاکنون موردی از بیماری‌های مشترک دام و انسان نداشته ایم، افزود: از روستاییان و دامداران خواستاریم با رعایت نکات بهداشتی از بروز این دسته از بیماری‌ها جلوگیری کنند.

اصغرزاده با اشاره به شروع فصل زایش دام‌ها بیان کرد: فصل شیوع بیماری‌هایی مانند تب مالت همزمان با آغاز زایش دام‌ها بوده که تا اواخر اردیبهشت ماه ادامه دارد.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی افزود: از روستاییان خواستاریم از مصرف شیر خام خودداری کرده و قبل از استفاده حداقل به مدت ۲۰ دقیقه بجوشانند.
وی اظهار کرد: در فصل زمستان سقط زیادی در دام‌های سبک و سنگین مشاهده می‌شود که این امر به دلیل مسمومیت با آب سرد رخ می‌دهد.

اصغرزاده ادامه داد: از دامداران خواستاریم آب شب مانده را به هیچ عنوان به دام ندهند و سر صبح آب تازه را برای دام‌ها تنها کنند.
وی با بیان اینکه همچنین خواستار دفن جنین مرده هستیم، اظهار کرد: روستاییان مشاهده هر گونه بیماری در گله دام را از طریق ۱۵۱۲ به همکاران دامپزشکی اطلاع دهند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۵۲۷۷
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , خراسان جنوبی , دامپزشکی , آنفولانزا