شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۸

وعده‌های نامزدهای انتخاباتی در اذهان مردم ثبت می‌شود/ از تخریب خودداری کنید

استاندار خراسان‌جنوبی گفت: وعده‌هایی که نامزدهای انتخاباتی در زمان تبلیغات می‌دهند، در اذهان مردم ثبت و ضبط می‌شود.
وعده‌های نامزدهای انتخاباتی در اذهان مردم ثبت می‌شود/ از تخریب خودداری کنید
 
به گزارش گروه سیاسی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، محمدصادق معتمدیان با بیان این مطلب، اظهار داشت: نامزدهای انتخاباتی براساس برنامه‌هایی که دارند، قول‌هایی به مردم می‌دهند که مطالبه ایجاد می‌کند لذا باید این نکته را در نظر داشته باشند که از دادن وعده‌های غیر قانونی که در چارچوب وظایف نماینده نیست، خودداری نمایند.
وی تأکید کرد: از آن جایی نمایندگان باید پاسخگوی مطالبات مردم باشند، لذا وعده‌هایی که می‌دهند باید قابلیت اجرا و تحقق داشته باشد.

استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به پایان مهلت هفت روزه نامزدها برای تبلیغات در ساعت 8 صبح روز پنجشنبه یکم اسفندماه، تصریح کرد: به همه نامزدها و هواداران شان توصیه می‌شود فصل ششم و هفتم قانون انتخابات را مطالعه نمایند و با رعایت اصول اخلاقی و اسلامی از تخریب یکدیگر خودداری نمایند.
معتمدیان با اشاره به اینکه قانون شفافیت مالی و هزینه‌های انتخاباتی چند روز پیش از مجلس به دولت و از طریق دولت به استان‌ها ابلاغ شده، متذکر شد: این قانون 12 ماده دارد و طبق مواد 7 و 8 این قانون؛ نامزدها باید پس از افتتاح حساب نزد یکی از بانک‌های دارای مجوز از بانک مرکزی، مشخصات آن را به فرمانداران مراکز حوزه‌های انتخابیه اعلام کنند، سپس فردی را به‌عنوان نماینده مالی خود تعیین نموده مشخصات وی را تا پیش از شروع زمان تبلیغات به فرمانداری‌ها اعلام کنند.
به گفته وی؛ بر اساس این قانون، سقف هزینه کرد نامزدهای انتخاباتی برای هر منطقه کاملاً مشخص می شود.

استاندار خراسان‌جنوبی در ادامه به تشریح ماده ۵۹ قانون انتخابات پرداخت و گفت: طبق قانون، انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی از تاریخ اعلام رسمی اسامی نامزدها برای نامزدهای نمایندگی مجلس از صدا و سیما، میز خطابه نماز جمعه یا هر وسیله دیگری که جنبه رسمی و دولتی دارد و فعالیت کارمندان در ساعات اداری و همچنین استفاده از وسایل و سایر امکانات وزارتخانه‌ها، ادارات، شرکت‌های دولتی، مؤسسات وابسته به دولت، شهرداری‌ها و شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به آن‌ها و نهادها و مؤسساتی که از بودجه عمومی (به هر مقدار) استفاده می‌کنند و نیز در اختیار گذاشتن وسایل و امکانات مزبور ممنوع بوده مرتکب، مجرم شناخته می‌شود.
معتمدیان ادامه داد: براساس دو تبصره ذیل این ماده قانونی، مؤسسات و نهادهایی که دارایی آنان از اموال عمومی است، همانند بنیاد مستضعفان، مشمول این ماده می‌باشند و همچنین نشریات و مطبوعات متعلق به سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها، ادارات، نهادها و مؤسسات یاد شده در متن این ماده، حق تبلیغ برای نامزدهای انتخاباتی را ولو به‌صورت درج آگهی ندارند.

وی با تأکید بر اینکه همه نامزدهای انتخاباتی و طرفداران آن‌ها ملزم به رعایت قانون و مقررات می‌باشند، متذکر شد: مردم هرگونه تخلفی را مشاهده می‌کنند، جهت بررسی و ممانعت از ادامه آن، در اسرع وقت منعکس نمایند.
استاندار خراسان‌جنوبی ادامه داد: براساس ماده ۲۵ قانون انتخابات، وزارت‌کشور مأمور اجرای قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی بوده و مسؤول حسن جریان انتخابات است، بدین‌منظور می‌تواند ‌مأمورینی جهت بازرسی و کنترل جریان انتخابات به حوزه‌های انتخابیه، شعب ثبت‌نام و اخذ رأی اعزام دارد. علاوه بر این هیچ سازمان یا دستگاهی جز وزارت‌کشور و شورای نگهبان تحت عنوان اجرای قانون انتخابات یا نظارت، مجاز نیست در امر انتخابات‌ دخالت کند و یا مأموران و بازرسانی اعزام نماید.

معتمدیان در ادامه از رقابت 70 نفر در استان برای چهار کرسی در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی خبر  داد و خاطرنشان کرد: براساس آخرین آمار وزارت کشور، واجدین شرایط رأی دادن در استان ۵۶۴ هزار و ۹ نفر می باشند.
وی افزود: در مرحله نخست نام نویسی متقاضیان تعداد 127 نفر برای رقابت در این دوره انتخابات وارد گود شدند و در نهایت 70 نفر در چهار حوزه انتخابیه اصلی و 22 حوزه فرعی استان تأیید صلاحیت شده‌اند.
استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه ستاد انتخاباتی استان از دهم اردیبشت‌ماه تشکیل شده تا فرآیند انتخابات را دنبال نماید، تصریح کرد: در این دوره از انتخابات، تعداد ۶۷۷ شعبه اخذ رأی در استان فعال می‌شود که به نسبت دوره قبل، تعداد ۷۱ شعبه بیشتر است.
معتمدیان علت افزایش تعداد شعب اخذ رأی را ارائه خدمات بهتر به مردم، معطل نشدن مردم در زمان رأی‌گیری و کم شدن میزان خطاهای ناشی از خستگی عوامل اجرایی عنوان کرد.
وی از فعالیت بیش از 11 هزار نفر از عوامل اجرایی برای برگزاری انتخابات سالم خبر داد و گفت: دستگاه‌های امنیتی، نظامی و انتظامی، تدابیر لازم را برای امنیت انتخابات اندیشیده‌اند.

استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه تعرفه انتخاباتی هم به اندازه کافی تأمین شده و در اختیار فرمانداری‌ها قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: در این دوره از انتخابات، احراز هویت به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود.
معتمدیان افزود: برای تأمین زیرساخت‌های لازم در این زمینه هم تعداد 798 دستگاه احراز هویت تأمین شده که در اختیار شعب اخذ رأی قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۵۵۸۲
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , انتخابات , خراسان جنوبی , مجلس , معتمدیان