يکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۴

ترانزیت کامیون از مرز ماهیرود ۲۹۳ درصد افزایش داشته است

مدیرکل گمرکات خراسان‌جنوبی گفت:تعداد ۵۲۳ کامیون طی ۱۱ ماه گذشته کالاهایی را از کشورهایی چون ترکیه و مالزی از طریق گمرک ماهیرود ترانزیت کرده‌اند که افزایش ۲۹۳ درصدی را نشان می‌دهد.
ترانزیت کامیون از مرز ماهیرود ۲۹۳ درصد افزایش داشته است
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از مهر، محمدعلی خاشی اظهارکرد: کل کالاهای صادراتی خروجی از گمرکات خراسان‌جنوبی در ۱۱ ماه سال جاری ۴۲۱ میلیون ۶۲۳ هزار و ۷۰۸ دلار بوده است.
مدیرکل گمرکات خراسان‌جنوبی با اشاره به میزان صادرات قطعی از گمرکات بیرجند، ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه مرزی ماهیرود، بیان‌کرد: از ابتدای امسال تعداد سه هزار و ۵۷۷ فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش ۸۷ میلیون و ۸۷۸ هزار و ۲۲۷ دلار تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد اظهارنامه هشت درصد افزایش داشته است.

عمده اقلام صادراتی از گمرکات خراسان‌جنوبی
خاشی ادامه‌داد: عمده اقلام صادراتی گمرکات خراسان‌جنوبی در ۱۱ ماهه سال ۹۸ شامل کالاهایی چون سیمان، گازوئیل، هیدروکربن، روغن سوخت تقطیری، صیفی‌جات، کاشی، سرامیک، نمک و عایق رطوبتی بوده‌است.
وی ادامه‌داد: عمده اقلام صادراتی به کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان، ترکمنستان و ارمنستان صادر شده است.
مدیرکل گمرکات خراسان‌جنوبی در زمینه صادرات مرتبط با ماده ۱۶( کالاهای اظهار شده در سایر گمرکات و کشور و خروجی از گمرک ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه‌های مرزی استان) افزود: تعداد پروانه ارائه شده در این زمینه نیز ۱۱ هزار و ۲۸۵ فقره به ارزش ۳۳۳ میلیون و ۷۴۵ هزار و ۴۸۱ دلار بوده است.
خاشی گفت: عمده اقلام خروجی موضوع ماده ۱۶ شامل کاشی، سرامیک، سیمان، شیشه، کود و ایزوگام بوده است.

افزایش اظهارنامه‌های وارداتی در ۱۱ ماهه گذشته
وی اظهار کرد: همچنین در مدت ۱۱ ماه سال جاری تعداد ۷۲ فقره اظهارنامه وارداتی به ارزش ۳۰ میلیون و ۶۰۳ هزار و ۳۷۶ دلار تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸۸ از نظر تعداد پروانه درصد افزایش داشته است.
مدیرکل گمرکات خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: عمده اقلام وارداتی به خراسان‌جنوبی را پنل‌های خورشیدی، قطعات مربوط به خط تولید کاشی، شتر، گوسفند، بذر یونجه، تخم ریحان خوراکی، برنج و شاهدانه بوداده تشکیل می‌دهد.
مدیرکل گمرکات خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: همچنین از ابتدای سال جاری به تعداد ۲۵ هزار و ۵۵۰ نفر مسافر ورودی و ۱۹ هزار و ۸۸۶ نفر مسافر خروجی از گمرک ماهیرود خدمات گمرکی ارائه و تشریفات مسافری امور گمرکی انجام شده است.
خاشی گفت: این میزان مسافر ورودی نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۷۰ درصد و تعداد مسافر خروجی نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۹ درصد افزایش داشته است.

کاهش مسافرین ورودی و خروجی از فرودگاه بیرجند
وی اظهار کرد: همچنین فرودگاه بیرجند نیز از ابتدای سال جاری تا ابتدای اسفند ماه نیز دو هزار و ۵۰۱ مسافر ورودی و دو هزار و ۵۰۴ نفر نیز مسافر خروجی داشته است که نسبت به مدت مشابه سال مسافرین ورودی ۳۴ درصد و مسافرین خروجی نیز ۳۱ درصد کاهش داشته است.
مدیرکل گمرکات خراسان‌جنوبی یادآورشد: همچنین طی ۱۱ ماه سال جاری تعداد ۵۲۳ کامیون کالاهایی چون گاز مایع، گردو و کود عالی را کشورهایی چون عراق، اندونزی، ترکیه و مالزی از طریق گمرک ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت کرده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۹۳ درصد از نظر تعداد کامیون افزایش داشته است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۵۶۸۸
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , گمرک , صادرات , خراسان جنوبی , کرونا , مرز ماهیرود