دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۷

پویش اهدای خون بانوان در خراسان جنوبی برگزارشد

مدیرعامل انتقال خون خراسان جنوبی از برگزاری پویش اهدای خون با شعار "با اهدای خون بانوان هر خانه یک پایگاه‌های خون" و با حضور تعداد زیادی از بانوان بسیجی و بسیج جامعه زنان استان خبر داد و گفت: بانوان استان در اهدای خون مشارکت شش درصدی دارند.
پویش اهدای خون بانوان در خراسان جنوبی برگزارشد
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، بانوان یکی از اقشار فعال پویا در جامعه بوده که همواره دوشادوش مردان در صحنه‌های مختلف حاضراند. چه در زمان جنگ تحمیلی که در جبهه‌های حق علیه باطل رزمندگان را مداوا می‌کردند و چه در زمان فعلی با وجود آنکه در خانواده نقش اساسی برعهده داشته و به تربیت فرزندان می‌پردازند اما از دیگر نقش‌ها و مسئولیت‌هایی که در جامعه بر عهده می‌گیرند هم غافل نمی‌شوند.
یکی از قشرهای فعال در جامعه، بانوان بسیجی هستند. بانوانی که آتش به اختیار در برهه‌های مختلف در صحنه حاضر شده تا به دشمن بگویند اینجا در سرزمین مادری‌شان، زنان در کنار مردان برای پیشرفت، توسعه وخدمت رسانی به جامعه گام برمی‌دارند و با آغاز شیوع کرونا تعداد زیادی از این بانوان بسیجی به صورت آتش به اختیار مشغول راه‌اندازی کارگاه تولید ماسک شدند تا بخشی از کمبودهای استان را برطرف کنند. 
امروز هم همزمان با آغاز پویش "اهدای خون بانوان، هر خانه یک پایگاه انتقال خون" جمع زیادی از بانوان بسیجی استان با محوریت بسیج جامعه زنان با حضور در پایگاه انتقال خون مراجعه کردند تا این پویش را که برای نخستین بار در کشور و استان رقم می‌خورد را آغاز کنند. 

مدیرعامل جمعیت انتقال خون خراسان جنوبی در این مراسم اظهار داشت: در برخی از کشورها حضور بانوان برای اهدای خون 50 درصد، در برخی کشورها 30 درصد است و در خراسان جنوبی مشارکت بانوان در اهدای خون 6 درصد است که نسبت به مابقی استانها به نسبت خوب است. 
عاملی افزود: سلامت خون بانوان بهتر و بیشتر است چرا که در محیط های کم خطر کمتری قرار می‌گیرند و سالم‌تر است. 
وی ضمن دعوت از تمامی بانوان استان برای حضور و شرکت در پویش اهدای خون اظهار داشت: در پویش اهدای خون بانوان و هر خانه یک پایگاه اهدای خون، تمامی نکات مراقبتی بهداشتی به صورت کامل اجرا و فاصله گذاری اجتماعی رعایت می‌شود.
مدیر عامل جمعیت انتقال خون خراسان جنوبی گفت: از 18 تا 25 فروردین ماه پویش اهدای خون بانوان، هر خانه یک پایگاه انتقال خون برگزاری می‌شود.
عاملی بیان کرد: در مراکز اهدای خون در خراسان جنوبی اهدای پلاسما نداریم.
وی افزود: اهدای خون، اهدای زندگی و شادی به چند خانواده است و هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند هرگز به دریافت خون یا فرآورده‌های خونی نیاز پیدا نمی‌کند پس باید به فکر ترویج فرهنگ اهدای خون در جامعه باشیم و این حرکت را ابتدا از خود شروع کنیم.

مدیرعامل جمعیت انتقال خون خراسان جنوبی با اشاره به حال‌ و هوای اهدای خون در این روزها اظهار داشت: خوشبختانه در وضعیت ذخیره خون در استان وضعیتمان حاد نیست اما تعداد مراجعه‌کنندگان برای اهدای خون در استان نسبت به مدت مشابه کاهش دارد.
عاملی با بیان اینکه از یکم فروردین ماه تا 15 فروردین 492 نفر برای اهدای خون مراجعه کردند که از تعداد 409 نفر خونگیری شد افزود: از این تعداد 28 نفر خانم و 381 نفر آقا بودند که مراجعات اهدای خون در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل 29 درصد کاهش دارد.
وی با اعلام اینکه "به تمام گروه‌های خونی نیاز داریم" عنوان کرد: اگر ارگان و یا سازمانی درخواست خونگیری کند تیم سیار آماده است با تجهیزات و مواد ضدعفونی برای خونگیری اقدام کند
مدیر عامل جمعیت انتقال خون خراسان جنوبی تأکید کرد: مردم نگران نباشند افراد با اهدای خون به کرونا مبتلا نمی‌شوند و تمامی تجهیزات در فرایند انتقال خون بهداشتی است و خطری سلامت اهداکنندگان را تهدید نمی‌کند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۵۸۹۰
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , کرونا , اهدای خون , خراسان جنوبی , پلاسما