سه شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۳

گذر بیکاری و بیماری

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی از طرح خرید اعتباری ناشی از شیوع ویروس کرونا برای اقشار آسیب‌دیده از کرونا خبرداد.
گذر بیکاری و بیماری
 
همه ما هر روز و شاید چند نوبت در مسیرهای رفت و آمدمان در خیابان های شهر در میدان امام حسین(ع) و خیابان شهیدبهشتی آنان را می‌بینیم؛ کارگران «سرگذر» را می گویم. باخودم فکر می کنم‌ این کلمه چه زمانی به ادبیات ما وارد شد، ای کاش هیچ وقت این واژه نبود.

با وجود اینکه سرگذرها در محل تردد مسئولان نیز بوده و به طور طبیعی باید بیشتر دیده شوند اما تصور می کنم کمتر دیده می شوند وشاید هم «هیچ وقت» دیده نمی‌شوند!

درد و دل‌های بی‌پایان
به میدان امام حسین(ع) می‌روم از دور کارگران نمایان هستند. بانزدیک‌تر شدنم گویا خود متوجه شده‌اند که برای چه آمده‌ام البته شاید قبلا هم این آمد و شد و سوال وجواب‌ها را زیاد دیده‌اند.

کمتر کارگری را می توانستم پیدا کنم که ماسک یا دستکشی به دست داشته باشد البته برخی دستمال خودرا دور سر و وصورت خود پیچیده بودند؛ هرکدام ازحال و روزشان می گفتند یکی از بی‌پولی، دیگری از بیماری و...

"محمد" جوانی تقریبا سی ساله بود که گفت: با تاکسی مسافرکشی می‌کنم، مستاجر بوده و خرج زندگی متاهلی تامین نمی‌شود و مجبورم برای کارگری به سرگذر بیایم. او اصرارداشت بنویسم چرا کسی به فکر کارگرها نیست مگر فرقی بین خون کارگر و بازنشستگان لشکری و کشوری هست؟!

مرد کهنسالی که تااین لحظه از دور نظاره‌گر من بود، نزدیک آمد و گفت: سنی از من گذشته توانایی کارندارم و باوجود کرونا نباید از منزل بیرون بیایم اما چه کنم که دو دختر دم‌بخت دارم و در خرید جهیزیه آنها با مشکل مواجهم؛ بغضی عجیب در گلویش بود و گفت من شکایت‌هایم را فقط به دیوان خدا میکنم و بس...

"علی" دیگر کارگری بود ک ادعا کرد من فقط با پول یارانه زندگی 5نفره خود را را اداره می‌کنم و این درحالیست ک مسئولین با حقوق‌های میلیونی ک روز بروز درحال افزایش است، شاید حتی شنیدن این سخنان و اوضاع زندگی هم برایشان تعجب‌برانگیز باشد... ما نیز اگر مجبورنباشیم دراین اوضاع بیماری و کرونا در خانه می‌ماندیم و دراین محیط آلوده دور هم جمع نمی‌شدیم، مگر از جان خود سیر شده‌ایم؟!

پس از شنیدن درد ودل کارگران پردرد شهرم، به سراغ مدیرکل کار،تعاون و رفاه اجتماعی رفتم.

طرح خرید اعتباری ناشی از شیوع ویروس کرونا
غلامرضا اشرفی مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی پس از شنیدن سخنان این کارگران رنج‌کشیده اظهارداشت: گلایه کارگران عزیز به‌جاست و متاسفانه بیماری کرونا به اقشاری ازجمله کارگران فصلی و روزمزد آسیب بیشتری رسانده و زندگی آنان را تحت تاثیر قرار داده‌است.

وی در ادامه به طرح خرید اعتباری ناشی از شیوع ویروس کرونا اشاره کرد وگفت: اقشار آسیب‌پذیر ازجمله کارگران فصلی و روزمزد مشمول برخورداری از این طرح می‌شوند.

اشرفی خاطرنشان کرد: براساس این طرح، خانوارهای مشمول شناسایی می‌شوند و پس از تایید، به خانوارهای یک نفره، یک میلیون تومان و سایر خانوارها دومیلیون تومان اعتبارخرید با اقساط  ۲۷ماهه تعلق خواهدگرفت.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۶۰۹۵
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , کرونا , خراسان جنوبی , بیرجند , تعاون , کار , اشتغال