يکشنبه ۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۴

پای افزایش قیمت‌ها به شیرینی‌فروشی‌های بیرجند باز شد/گرانی بستنی و شیرینی کام مردم را تلخ کرد

چند هفته‌ای است هر روز شاهد افزایش قیمت یک کالا در بازار هستیم و این بار نوبت به افزایش ۳۳ درصدی شیرینی و ۳۰ درصدی بستنی در بازار بیرجند است افزایش قیمتی که طبق نرخنامه جدید مصوب شده است.
پای افزایش قیمت‌ها به شیرینی‌فروشی‌های بیرجند باز شد/گرانی بستنی و شیرینی کام مردم را تلخ کرد
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، خود را مهیا کرده بودند تا برای نوروز شیرینی‌های خوشمزه‌ای که تهیه کرده بود را به بازار عرضه کنند اما کرونا مهلتشان نداد و بازار خرید و فروش شیرینی هم کساد شد.

ماه‌های فروردین و اسفند هر طور بود با سختی عبور کرد هرچند قنادی‌ها و شیرینی فروشی‌ها از اصنافی هستند که جزو مشاغل پر خطر نیستند اما در دوران کرونا تقاضا برای محصولات این صنف به شدت کاهش یافت آن طور که مسئولان از خسارت میلیونی به هر کدام از شیرینی فروشی‌ها خبر دادند.

شیرینی‌های رنگارنگ با شکل و طعم‌های خاص و قشنگ در کنار هم پشت ویترین و یخچال مغازه چیده شد‌ه‌اند اما مدتی است که جرأت خرید شیرنی هم از مردم گرفته شد چون با افزایش قیمت‌ها شیرینی، آبنبات و بستنی هم از سبد خانوار پر کشید و بوی گرانی کام مردم را تلخ کرد.
گرانی‌هایی که از حبوبات، تخم‌مرغ و مرغ آغاز شد و امروز پایش به شیرینی فروشی‌ها رسیده است. آن طور که مشتریان از افزایش 33 درصدی شیرینی در بیرجند شوکه شده‌اند.

تورم، گرانی و افزایش قیمت‌ها مواردی است که این روزها نقل هر مجلسی است و در هر مکانی بدون شک سخن از گرانی است با این وجود بسیاری از مردم در این اندیشه هستند که شاید این افزایش قیمت‌ها به نفع اصناف و فروشندگان است اما وقتی به سراغ اصناف مختلف رفتیم شاهد گلایه آنان نیز از گرانیبودیم به گونه‌ای که هر صنفی به روش مختلفی از روند افزایش قیمت‌ها شاکی بوده و هیچ کدام سودی از این اتفاق نمی‌برند.
مردم این روزها دلشان از گرانی‌ها خون است و به قول معروف چاقو بزنی خونی در نمی‌آید البته گرانی شیرینی و آبنیات را نیز مانند دیگر گرانی‌ها به ناچار پذیرفته‌اند و می‌گویند مصرف شیرینی خود را کمتر می‌کنیم چاره چیست؟ 

یکی از بانوان بیرجندی با بیان اینکه در هوای گرم کویر بیرجند خوردن بستنی برای کودکان لذت بخش است که طبق روال همیشه وقتی امروز برای خرید بستنی به یکی از شیرینی فروشی‌ها مراجعه کردم با افزایش قیمت 30 برابری آن مواجه شدم.
یکی دیگر از شهروندان هم از افزایش قیمت 25 درصدی آبنبات در بیرجند گلایه‌مند بود و افزود: به هرجا مراجعه می‌کنی با افزایش قیمتها مواجه می‌شویم صدایمان هم به جایی نمی‌رسد.

به سراغ شیرینی فروشی‌ها رفتم یکی از فروشندگان گفت: شکر، تخم‌مرغ و حتی جعبه شیرینی افزایش قیمت داشته است و در برابر این افزایش  قیمتها چطور ما شیرینی را گران نکنیم؟
این شیرینی فروش بیرجندی به یخچال‌های نیمه خالی مغازه خود اشاره کرد و گفت: تقاضا کمتر است ما هم پخت خود را کمتر کرده‌ایم تا بیشتر از این ضرر نکنیم. برخی از مردم شیرینی را از سبد خود حذف کرده‌اند.

یکی دیگر از مراکز شیرینی فروشی در بیرجند گفت: این روزها چه چیزی گران نشده که افزایش قیمت شیرینی در بیرجند جای تعجب داشته باشد، روزهای نزدیک سال جدید که ما شیرینی فروشان رکود داشتیم چه کسی ضرر و زیان ما را دید و حال ما را درک کرد؟ 
رئیس اتحادیه شیرینی فروشان و قنادان در بیرجند از افزایش 33 درصدی شیرینی در بیرجند خبر داد و گفت: طبق نرخ نامه جدید در بیرجند شیرینی، آبنبات و بستنی افزایش قیمت  دارد.

نیک‌افروز با بیان اینکه بستنی 30 درصد و آبنبات 25 درصد در بیرجند طبق مصوبه نرخنامه جدید افزایش قیمت دارد افزود: گرانی مواد اولیه مانند تخم مرغ، شکر و هل از مهم ترین دلایل افزایش قیمت است.
وی با بیان اینکه شکر 4 هزار و 700 تومان را باید با قیمت 8 هزار تومان خریداری کنیم افزود: نارگیل و پودرهای مورد استفاده در شیرینی افزایش قیمت دارد و نمی‌شود مواد اولیه گران شود اما قیمت شیرینی تغییری نکند.

رئیس اتحادیه شیرینی فروشان و قنادان در بیرجند به خسارت قنادان در ایام کرونا اشاره کرد و گفت: در ایام کرونا هر واحد شیرینی فروشی در بیرجند بین 40 تا 50 میلیون تومان خسارت دید.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۶۷۷۲
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , بازار , گرانی , خراسان جنوبی , بیرجند